| lucia123 a întrebat:

am 12 ani si stau la casa si imi doresc foooarte mult un caine (golden retriver) dar parintii mei nu sunt de acord cum as putea sa ii conving? tin sa precizez ca am note foarte bune la scoala si sunt cuminte. Dar de fiecare data cand deschid acest subiect imi spun nu dar fara a justifica. Ce pot sa fac ca sa ii conving sa imi ia cainele?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este bine că încerci să fii cuminte şi stăriutoare la şcoală. Dar poate că există un motiv întemeiat pentru care părinţii tăi ezită să-ţi cumpere un căţeluş. De exemplu, ei trebuie vaccinaţi, hrăniţi corespunzător iar asta pretinde bani. De asemenea, trebuie să ai un loc potrivit unde să-l ţii şi trebuie să-i acorzi timp pentru a-l îngriji şi plimba. Poţi să-ţi întrebi părinţii care este motivul. Poate aşa îţi va fi mai uşor să le înţelegi decizia.
Cele bune!

6 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea,un animalut implica multe responsabilitati:morale si financiare. Tu le vei avea pe cele morale fata de caine,iar parintii tai pe cele financiare. Cresterea unui caine necesita sume destul de importante pentru o familie (hrana,veterinar,vaccinuri,tratamente ),asadar,daca parintii tai nu pot sa-si permita,nu-i poti obliga,chiar daca tu le vei promite ca vei avea grija de caine(sa cureti dupa el,sa-l ingrijesti, sa-i dai mancare, etc). Trebuie sa-i intrebi daca acesta este motivul pentru care refuza cumpararea cainelui (este totusi o suma importanta). Daca nu banii sunt motivul refuzului, atunci ii poti convinge, promitand ca vei face totul pentru ingrijirea cainelui si ca vei fi acelasi copil silitor si cuminte. Succes.

| lucia123 explică (pentru gbrltdr):

Stiu ce implica un animal am mai avut 2 pisicute dar pe vremea cand stateam la bloc iar pe plan financiar nu avem probleme. Din cate am inteles problema lor e legata mai mult de timp pentru ca sunt la o scoala cu program prelungit (adica pana la ora 3-4) si ei la fel se intorc ba chiar mai tarziu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Esti destul de marisora,incepi sa ai responsabilitati. Poti ajuta in gospodrie,fara ca ei sa o ceara.Te oferi sa sa sa faci cumparaturi, iti faci curat la tine in casa. Daca ai animale in gospodarie, poti curata dupa ele, dupa puterile tale, desigur.
Daca ai un fratior mai mic, te oferi sa ai grija de el.Asa poti dovedi ca te poti descurca si de catelul dorit.
Pe de alta partesa trebuie sa stii ca un catel impplica si costuri. Incepand de la achizitionarea animalui in sine si termind cu plata vacciniurilor sau a eventualelor boli.
Te sfatuesc sa lasi deocamdata sa incetezi pentru moment sa-i mai discuti acest subiect.Lasa sa zicem sa le ceri ca si cadou de ziua ta, sau ca premiu ca ai terminat scoala pe un loc fruntas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa le spui catdeeducativ poate fi acest cutu in viata ta si cum te R ajuta acest aspect, adica:
- vei invata sa ai grija de cutu in tot ceea ce tine de a avea un cutu -hrana, spalat, pieptana, la medic- si toate acestea imbinate asa jncat sa nu aafecteze cu invatatul tau. Asta inseamna ---- -_responsabilitate,
-vei invata cum sa faci totul in timp eficient;
-Sa te organizezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze de scris agramat, tabletaa e mai reticienta. Succes si zi minunata.

| alexealexandru55 a răspuns:

Spunele ce ne-ai zis! Ca de fiecare data cand deschizi acest subiect iti spun nu dar fara a justifica!