| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am 13 ani si cred ca mi-a venit ciclul pentru prima oara.Aseara cand m-am trezit eram patata pe colanti.M-am uitat si am vazut ca din vagin vine sangele.Stergeam intr-una si iar aparea.Am facut un dus si acum iar se vad petele pe colanti.Eu ma mai si masturbez.Credeti ca e ciclu sau e de la masturbat? Va rog sa ma ajutati sunt foarte speriata poate are legatura cu masturbatul sau poate e ciclu.Si nu, de dezvirginat nu m-am dezvirginat. Fundahappy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
E de la ciclu. Ar trebuii sa-i spui mamei tale, pentru a te invata cum sa folosesti absorbantele si toate cele.
Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Ai devenit femeie.Este ciclu.

| ElenaErika a răspuns:

Este ciclul. Nu trebuia sa te sperii asa tare. Masturbatul nu are nicio legatura cu chestiile astea. Nu te speria. Meri la magazin si cumparati absorbante [ eu folosesc always]. Nu iti recomand OB'uri mai ales ca esti inca virgina. Funda?batting eyelashes

| ÐÿÅ a răspuns:

big grin Ai devenit domnisoara!
Oricum ar trebui sa vorbesti cu mama ta! happy

| Ayame17 a răspuns:

Felicitari esti femeie! Acum du-te si ia un absorbant.

| guardian18angel a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta despre asta. Sunt destul de sigur ca te va ajuta cu orice ai nevoie sa stii.

Ea iti cunoaste corpul un pic mai bine decat cei de-aici, de pe TPU.

Dar nu e de la masturbare, te asigur happy.

Vorbeste cu mama...

| ana233 a răspuns:

Este menstruatia.
Te poti uita aici

www.libresse.ro/pentru-scoli-parinti/pentru-profesoare-si-asistente/

Da la ghidul de dezvoltare si vei vedea cum poti indeparta sangele de pe lenjerie etc.

Si aici

www.libresse.ro/menstruatia-mea/prima-mea-menstruatie/

Sper ca te-am ajutat!

| didi2802 a răspuns:

Din moment ce iti curge atata sange presupun ca e de la ciclu, e normal sa-ti apara la varsta ta.

| Sadicăă a răspuns:

Multumesc mult pentru raspunsuri.I-am spui mamei mele acum e in cora sa imi ia absorbante pentru ca nu era acasa era la magazin.big grin