| adela_9329 a întrebat:

Buna TPU am 16 ani si as vrea sa imi pun piercing in limba, sa ii zic mamei sau sa vada ea?

sora mea mai mare si-a facut, era sa observe dar acum nu este acasa, este plecat pentru mult timp, si eu vreau sa imi fac dar trebuie sa stau acasa, inca sunt la scoala.
sa imi fac fara sa stie sau sa o intreb cum ar fi mai bine?

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Daca crezi ca este frumos, util, placut cand mananci sau cand razi. fa-ti, fara sa stai la discutii. pe mine una nu m-ai convinge intr-un milion de ani ca ai nevoie de asa ceva.Nu ai pe ca sa dai banii? Fa un curs de surori medicale, poate afli riscurile unei astfel de chestii. In occident, se poarta implanturile cu silicon in cap. E foarte adevarat, nu mint. Au aspectul unor cornite. Cand vor apare in Romania, iti vei face si tu asa ceva? Orice intruziune in corpul uman, are si efectele ei negative, intr-un timp mai scurt sau mai lung.Eu una nu am nici o operatie facuta, nici de apendicita macar si nici nu-mi doresc. Cum de-ti doresti o agresiune asupra propriului corp? La ce te ajuta?

Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana05 a răspuns:

Mai, sa fiu sincera, si eu as vrea sa-mi pun, dar, cum s-a spus mai jos, imi este frica de acele infectii care pot aparea. E greu sa nu observe mama ta, pentru ca vorbesti sasait, nu poti manca bine, etc.
Cred ca nu are rost sa-ti pui, probabil doar pentru ca asa are si sora ta, si poate si vreo prietena.

| maryusGosSu a răspuns:

Daca vrei puneti eu szic ca arati mai bine cu el, nu te lua dupa toate gurile rele, si eu vreau sa-mi pun dar mie cam frica de ai de mei laughing si de faza cu mancatul

| ChocolateDroid a răspuns:

Doamne ce aberatie.: piercingul este de lesbiene rolling on the floor
Draga Crinu, si eu am piercing in limba si nu sunt nici lesbi, nici proasta. De ce jignesti oamenii fara sa cunosti?

In legatura cu intrebarea ta. Eu spun sa incerci sa iti convingi mama si obti permisiunea ei. Pentru ca daca va afla mai tarziu ca ti-ai facut ar putea sa iasa scandal si sa te puna sa til dai jos, si asa nu rezolvi nimic. Si eu m-am chinuit sa imi conving parintii, si am reusit cu rezultate foarte bune la scoala. Dar a meritat efortul.
Ca sa fiu sincera, acest piercing m-a ajutat sa socializez mai mult si sa imi fac prieteni noi.
Eu am putut manca incepand cu a 3a zi, am vorbit foarte normal deci nu e adevarat ca vorbesti sasait iar smaltul meu nu are nimic laughing
Prostiile cum ca ai putea sa nu mai vorbesti niciodata si sa nu simti gustul mancarii nu sunt adevarate deloc straight face
M-am interesat foaret bine si intr-adevar sunt unele cazuri rare cand se poate atinge o vena si sa nu mai simti gustul ca inainte.

In fine, eu te sfatuiesc sa incerci sa o convingi si sa nu iti faci fara sa stie pentru ca isi va da seama cand vorbesti happy
Succes :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io zic sa nu-ti pui. dupa parerea mea numai lesbienele isi pun asa ceva, si proastele care nu sunt bagate in seama de nimeni, iar in felul asta se baga singure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi un motiv.pentru ce te ajuta?

doar asa ca sa iesi in evidenta?

Nu-ti pune.asculta-ma.

o sa regreti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa-ti dai si sal ascunzi... cand esti aksil scoti... si french dai mai bine cu pirce-ul. am un prieten care poate sa desfaca pirce-ul sin limba cu limba lui. funny

| loserkidz111 a răspuns:

Nu o mai speriati atat.si eu vreau sa imi fac in limba sau in buza si am o prietena care are in limbra de un an jumate si mi-a zis ca a avut limba putin umflata cateva zile (depinde de la corp la corp) dar dupa aia a fost ok. nu ai ce sa regreti pentru in fond daca iti dai seama ca nu iti mai place il dai jos si gata, in fond nu iti faci tatuaj si daca nu se astupa complet ce? o sa ai o mica gaura in limba care nu o sa o simti. trebuie mai mult sa iti faci griji de ce va zice mama ta. eu am vb cu mama (am 15 ani) si mi-a zis ca nu ma lasa acum (aveam 14 cand am vb cu ea) dar in vacanta dintre a 9-a si a 10-a ma lasa, adica vara viitoare pentru ca trebuie sa stai cateva luni cu el fara sa il scoti ca sa se vindece callumea si sa nu se astupe. eu iti zic sa vorbesti cu ea deschis si sa o convingi ca nu te poate schimba asta si nu vei deveni o obsedata de piercinguri sa iti faci in fiecare loc posibil. spune-i ca iti doresti foarte mult asta si daca vezi ca nu accepta deloc ai 2 variante (la care m-am gandit si eu): ii spui ca nu are cum sa te convinga sa nu o faci si ca mai bine sa vorbiti deschis si sa va consultati impreuna despre riscurile, timpul de vindecare etc.sau poti sa o faci mai "agresiv" si sa te duci la un salon, sa il faci si sa te duc acasa ca si cum nu ai fi facut nimi dar sa iti asumi riscul ca e posibil sa afle si sa se supere. mai bine iti faci la salon deoarece amcitit mult despre astea si daca nu este cineva cu experienta iti poate face gaura untr-un loc nepotrivit si sa iti atinga un nerv sau o vena, iar acest lucru poate sa duca la paralizie, depinde de nerv, sau la hemoragie sau infectii mai ales ca in gura poti face multe infectii de la mancare si alte lucruri. sper sa te ajute :* succes, stiu cum te simti

| Inarf a răspuns:

Buna big grin Am 16 ani si am pirce in limba de un an jumate big grin. batei un apropo mamei tale despre asta intreab-o cum i s-ar parea vezi cum reactioneaza cand ii spui. si daca reactioneaza bine intreab-o frumos daca te lasa sa iti faci. Eu mi l-am dat fara sa ii spun batusem niste apropouri inainte si mi l-a vazut prima data nu a fost de acord dar pana la urma mi la acceptat :* sper ca te-am ajutat

| Carlos_3659 a răspuns:

Daca o intrebi nu te lasa! dar cand afla ca tiai pus te omoara!
in plus iti va fi mai greu sa dai frech laughing