| Natalia7889 a întrebat:

Bună TPU.Am 18 ani și 3 frați mai mari, unul are 23 de ani, după am unul de 26 și cel mai mare are 32 de ani. Deși am 18 ani și sunt majora mama nu ma lasă să ies din casa singura. De obicei ies în oraș cu fratele meu cel care are 23 de ani pentru ca ceilalți 2 locuiesc la casele lor și doar cel mare e căsătorit, cel care are 32 de ani doar eu cu fratele meu care are 23 de ani locuim încă cu părinții.Eu mă simt ciudat să fiu singura fata, ei fiind băieți. Eu mi-am dorit și o soră dar mama nu a mai vrut alți copii.Credeți ca e ok ca mama nu ma lasă să ies din casa singura chiar dacă am 18 ani? Ce sa fac să nu mă mai simt ciudat fiind singura fată din familie?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca astea sunt regulile in casa mamei tale, cred ca trebuie sa te supui lor, fiindca nu ai de ales.

Daca nu-ti convine, cum esti deja majora, iti iei valiza si pleci in lume, facand ce-ti place, cum doresti, muncind si intretindandu-te singura, avand grija de tine, iesind cu cine vrei tu si stand cat vrei tu de tarziu afara.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ar trebui să te simți ciudat că ești singura fată din familie. Poate că era bine să ai o soră dar asta este.

| ioana748 a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti nicicum. Asa este destinul tau si poate este chiar bine sa ai atatia gardieni in jurul tau. Esti norocoasă, dar ai sa intelegi acest lucru mai tarziu.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu are treabă câți frați sau surori ai, ai 18 ani, ești majora și poți să faci ce vrei, inclusiv să te muti singură și să trăiești după propriile reguli, să stai afară să pierzi vremea cu cine vrei tu cât timp vrei tu, dacă tu crezi că iti va aduce vreun beneficiu lucrul ăsta. Mai bine ia-ti un job ca tot e vară și ai terminat școala banuiesc, strânge ceva bănuți pentru facultate dacă plănuiești să mergi sau mergi cu chirie, dacă nu îți convin regulile mamei tale, e casa ei, deci ea face regulile acolo, are tot dreptul. Nu așteapta nimic de la nimeni, nici de la părinți nici de la frați, nu îți trăi viața în raport cu viețile lor, tu faci ce vrei atât timp cat îți asumi.