| anonim_4396 a întrebat:

am mare nevoie de niste sfaturi.Am doua probleme
De la cine sa primesc afectiune si iubire daca parinti numi ofera?(nu am bunici)
Ce sa fac ca am mai multa libertate am 13 ani si maicamea nu ma lase nikiunde. Azi vara ma rugau parinti sa ies sa ma distrez si acum cand vreau sa ma duc la mol ca ii la doi pasi de mine nu ma lasa.
ajutati-ma va rog!
funda!

12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Eu nu cred că părinţii tăi n-au un dram de iubire pentru tine. Bănuiesc că din toate colegele şi prietenele tele are încredere în una.Roagă respectiva persoană să vină să te scoată-n oraş. Sărbători fericite.

| PedoBarbie a răspuns:

Eşti pe dracu'.
Dacă vrei să vorbeşti cu fete şi băieţi sună-i sau discută pe Internet.
E normal ca să nu te lase pentru că eşti mică şi ai putea păţii ceva rău adică să mori sau să fi violată.
Vrei să ajungi o vagaboandă?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te cheama emo? lasa ca pana te mariti iti trece.deabia ai 13 ani.esti mica.

| Burlacu006 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei si sa le spui sa nu mai fie asa de ingrijorati si sa iti dea putin mai multa libertate.

| 01rukia01 a răspuns:

Si eu am parinti la fel de dificili si am tot 13 ani.m-am mutat acum 2 ani la bloc si ai mei nu ma lasa sa plec din fata blocului fara sa-i anunt.stiu ca fac asta ca sa ne protejeze si ca ne iubesc mult da ce naiba...e enervant, te inteleg.
de asta am inceput sa ma plimb prin tot orasul si sa-mi fac de cap cu prietenii mei fara sa mai intreb daca pot.nu au descoperit pana acum ca nu prea se plimba prin oras laughing
da ai grija daca faci asa sa nu te duci niciodata singura si vezi cu ce prieteni te duci.
sau poti sa explici si chiar sa dovedesti ca esti mare si ca poti sa-ti porti si singur/a de grija si ca mai ai si tu nevoie din cand in cand sa te petreci cu prietenii fara sa-ti stea parintii pe cap.
Bafta

| Vdany22 a răspuns (pentru 01rukia01):

Mersi pentru sfat :*!

| yoyoyonut a răspuns:

Incearca sa le zici asa : "Azi vara ma ma trimiteati afara si acum cand vreau si eu sa ma duc pe afara cu prieteni nu ma lasati nici pana in curte...Nu mai sunt un copil de 6-7 sau 8 ani pot sami port de grija iarna doar nu inghet laughing"
Funda te rog!

| Aleeexutza a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei si sa le explici cum vezi tu lucrurile, poate te vor intelege. Si eu am avut probleme cu parintii. Dar aceste probleme nu se pot rezolva decat prin comunicare si intelegere de ambele tabere. Trebuie sa ii intelegi si tu pentru ca esti la o varsta la care ti se pot intampla multe, iar ei trebuie sa lase putin de la ei. Dar tu trebuie sa le explici toate astea. Cca sa vada ca tie iti pasa de parerea lor si incearca s vorbesti cate putin in fiecare zi cu ei despre orice subiect si daca este unul mai putin important, ajuta in dezvoltarea ta ca adolescent si in tot ce tine de asta. Sper ca te-am ajutat!

| Vdany22 a răspuns (pentru Aleeexutza):

Problema ii ca decate ori ma duc sa vb ea striga pe mn.Am incercat sa ma apropi de ea (facand mancare) am facut taitei de casa si am gresit si eu cv si incepe sa ma injure ca nu fac bine si ca sa ma duc la mine in camerasad.nu stiu dc dar de la o vreme ma cam controleaza se uita prin telefon pe la mesaje pe la apeluri sa vada cu cine vorbesc nu a mai facut asa ceva pana acum si ma cam ingrijorez dc nu are incredere in mine.

| Vdany22 a răspuns:

Si inca o problema pe care o mai am. mami sta in bucatarie de dimineata pana seara tati merge la lucru si cand vine acas sta si se uita la tv eu stau in camere si nu avem nici un fel de comunicare.Simt nevoia sa vb cu cineva asa ca imi sun prt dar iarasi nu-i bine ca comenteaza mami nu apuc nici 5 minute sa vb la telefon ca vine si striga pe mine imi ia telefonul si inchide. Afara nu ma lasa.
Deja nu mai suport. stau in casa secestrata fara sa vb cu nimeni

| Borsandi_Ramona_1996 a răspuns:

Gasesteti un iubit care sa te consoleze sati ofere iubire si ancearca sa vb cu parinti tai poate te vor antelege sper ca te-am ajutat :*

| Pitica8D a răspuns:

Se pare ca ai niste parinti dificili... Incearca sa ii ajuti cat mai mult, sa le ceri sfaturi, sa vada ca te intereseaza si parerea lor. Daca nu te lasa pe afara incearca sa-i ignori, sa te izolezi, probabil o sa se simta prost si te vor lasa apoi. Insa asta depinde de caracterul parintilor tai, de mentalitate. Incearca sa-i intelegi mai bine, sa vezi ce vor de la viata ta laughing.