| angel39281 a întrebat:

Buna, TPU.
Am nevoie de ajutor.
Am 18 ani si locuiesc cu parintii mei. Sunt foarte stricti, nu ma lasa nici macar sa ies din casa, nu ma pot vedea nici cu iubitul meu…am incercat sa vorbesc cu ei, sa le spun ca am nevoie de libertate, dar degeaba, nu ma inteleg, daca le explic ca nu imi convine ma ameninta sau ma lovesc, nu stiu ce sa mai fac..plang mereu, m-am saturat sa fiu tinuta ca un caine legat..nici nu stiu cand am iesit ultima data.
Ieri am vrut sa ies, cand le-am spus m-au injurat in toate felurile si m-au luat la bataie.
Am incercat sa le spun ca pot avea incredere in iubitul meu, ca sunt in siguranta cu el, dar nu vor nici sa auda de el… nu stiu cum ne vom mai vedea, nu vreau sa il pierd, tin mult la el.
Ce pot face in situatia asta? Va rog ajutati-ma, simt ca nu mai pot suporta.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Câti „prieteni" ai mai avut pana la varsta asta?

| ania a răspuns:

Dacă chiar te iubește sa te ia de nevasta, va angajați, plătiți o chirie și va faceți viata voastră.

| mihai69 a răspuns:

Ia-ți un job și mută-te de acolo.
@onur e oniric iar... delirează săracu'.

| Freya1 a răspuns:

E nasol când nu ști cum sa te comporți cu copilul tău.

Treaba e ca și părinții trebuie sa își bata puțin capul legat de niște explicații, nu doar sa strige "ca asa vreau eu".Dar nu prea ai cu cine sa vorbești uneori.
Dacă ei considera ca prietenul tău e un pericol pentru tine poate sa îți spună asta frumos, sa îl cheme sa îl cunoască nu sa te închidă în casa ca pe rapunzel.

Cred ca ar trebui sa te gândești serios sa faci niște bănuți măcar cu ceva part time și încet sa te orientezi spre o chirie.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Sa-si asculti parintii. Vor sa fii o persoana curata cand te casatoresti nu o c... proasta plina de boli venerice.

| Freya1 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Sa nu exageram.
Toți adolescenți si tineri au relații, în viata e ok sa cunoști persoanele de sex opus ca să ști pe cine alegi lângă tine pe viata.Iar când spun asta nu ma refer la a fi c...va,ma refer ca trebuie sa interacționezi cu oameni și sa vezi cum funcționează.

Lasă și părinții astea ce nu știu nici sa vorbească cu un copil.Ce le e atât de greu sa îl cunoască pe băiat? poate mâine poimâine o sa le fie ginere.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Eu ma ofer sa le fiu nasa.

| VoidEternal a răspuns:

Onurule te rog eu mult (inca o data) nu mai fii boutz. Ca de obicei, raspunsurile tale par delirurile unuia cu febra 40.

@angel39281 toate bune si frumoase, si dupa cum le spui tu esti cea mai victima. Dar sunt curios ce ar spune parintii tai despre motivul pentru care te tin in casa. Nu zic ca nu exista si oameni carora le lipsesc tiglele de pe casa, dar de obicei comportamentul parintilor este o reactie la comportamentul copiilor.

Si cumva imi vine greu sa cred ca discutia de care ai adus vorba, cea de ieri, a fost doar asa:
tu: "As vrea sa ies".
ei: "Costele, ia facaletul si hai sa "vorbim"

Repet, nu zic ca e exclus sa fie asta toata povestea, doar putin probabil.

| Continchiscontsters a răspuns:

Părinți handicapați ăsta-i Adevărul frate cu așa părinți nu-ți mai trebuie dușmani sunt uni părinți frate zici ca sunt sataniști își maltrateză copii în așa îi aduce ca se satură ba copii ăștia de viață și uite așa le distruge vieți își bat joc de propi lor copii dracu săi ia de bolnavi mintali cu așa părinți frate începi să-ți numeri zilele câți copii nevinovați și copii buni sănătoși frate oamenii normali nu drogați cu*vari sau altele mai rele câți copii ba au nenorocit bolnavi mintali urăsc genul ăsta de părinți pe ăștia nu trebuie lăsați în liberate și copii loați din mâinile la asa...

| Continchiscontsters a răspuns:

De asta nu va lăsa să aveți prieteni fie fata sau băiat ai înțeles? Ca o sa începeți sa va descurcați singuri o sa începeți sa gândiți sa vreți o viata normală nu una cu un drogta cu un boschetar cu unul care va bate de vă blestemați zilele ei asa au trăit toată viata lor pentru ei asta este normala scandal beție certă înjurat bătut asta este normalitate pentru ei asa le pace le convine sa trăiască și asa vor și voi sa trăiți ca handicapați. De asta nu va lăsa să ieșiți în lume sa știți cei aia o plimbate în aer curat un film la cinema cat dracu sa conste 10 15 hai 20 de lei altceva sa fi printre oamenii normali altceva sa trăiești cu părinți sataniști care va maltrateză tinerețea și viața va ține departe de o viata normală va tine departe de tot ce înseamnă să fi un om Adevărată nu o sclava îmi doresc de la Dumnezeu sale ia zilele la asa părinți căci ăștia nu sunt părinți Adevărată ăștia sunt distrugători de vieți își distrug propi copii

| PsihologulN a răspuns:

Într-o astfel de situație dificilă, este important să cauți sprijin și ajutor extern. Poți contacta linia telefonică de ajutor pentru victimele violenței domestice și să discuți cu un consilier specializat care te poate îndruma și care poate oferi sprijin emoțional și informații utile în gestionarea situației tale dificile.