| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, deci va rog frumos sa raspundeti doar daca sunteti 100% siguri ca imi oferiti un raspuns sigur. Problema este ca mie imi place la nebunie de o fata, sunt indragostit si cred ca si ea m-ar place pe mine, dar ezita. Motivul pentru care ezita este pentru ca eu cu mama ei suntem verisori de gradul 3.Eu m-am interesat si pe cale religioasa nu ar fi nici un fel de problema, daca s-ar pune problema uneio casatorii, pentru ca simt ca e viata mea, simt ce nu am mai simtit pentru nici o alta fata. Intrebarea mea este daca ar fi vreo problema din punct de vedere medical sau juridic? Va rog frumos sa-mi raspundeti concludent.Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Nici o problema. Tu esti ei ceva gen unchi de gradul 5... Se admit nuntile ( din orice punct de vedere ) chiar si intre rudele de gradul 3, deja de la celalalte grade nu mai sunt considerate rude, doar oameni spun rude indepartate. Deci raspuns negativ, poti sa te insori cu ea fara nici o problema. Mult noroc!

| yoman13 a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Esti sigur/a? vad contraziceri pe aici.eu as inclina sa te cred, dar nu stiu...

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru yoman13):

Sigura, nu sunt contraziceri. Si daca nu ar fi ceea ce am zis eu ( chiar daca este bine si corect ceea ce am spus ). Ca sa te asigur asa, iti vand un pont, starii civile nu prea ii pasa, rudele de grade indepartate nici macar nu sunt controlate sa se afle daca sunt rude, de obicei daca nu au acelasi nume de familie, starea civila nu zice nimic, sunt multe nunti, lor nu le pasa. Plus ca atata timp cat in biserica e totul bine, la starea civila n-are cum sa nu fie! ( Totusi, nu uita de primele mele argumente, care DA, inca se tin bine pe picioare. ) In concluzie, liniste-te totul e in regula cu "ruda" ta de gradul X... Casa de piatra si religioasa si civila!winking

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți căsători doar cu verișoară de gradul 2.
Nu se dă voie la rudenie de gradul 1 și 3.
Pa, pa.

| yoman13 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nuuuu, eu cu mama ei suntem veri de gradul 3...eu cu ea, nu mai suntem nimic, dupa bisrerica happy

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu e coerent raspusul, gradul 2 e mai aproape de sange fata de 3, nu esti informata bine straight face

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Coarna_Mihai_1990):

Bună din nou.
Revin, dacă el este verișor de gradul trei cu mama ei, pentru el, ea este nepoată de gradul 3. Acum am lămurit problema.
Pa, pa.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Pe cale religioasa si legala nu ar fi nici o problema insa trebui afirmat faptul ca daca tu vrei sa faci un copil cu ea acesta are un risc mai ridicat sa se nasca cu unele dezabilitati sau probleme medicale de orce fel.

| BogdanKZ a răspuns:

Nu, totul este legal daca vrei sa te casatoresti cu ea, doar afla daca ea te place sau incearca sa o faci sa te placa si ea, deci totul e bine dar ramane de vazut daca te place ea.