| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi mai prietenesti ca sa zic asa.Sa trec la subiect.

Ieri m-am trezit cam tarziu sa zic ca era ora 10 dimineata, spre seara cand a venit tatal meu acasa eu eram la pc cautam niste site-uri si bloguri cu poze artististice. A trecut tati pe langa mine si m-a intrebat ce fac... i-am spus, apoi a inceput sa insiste cam asa " sigur, sigur?" eu i-am zis ca da. A trecut din nou pe langa mine si mi-a zis sa il las si pe fratele meu ca eu stau demult dar stateam de o ora si trebuia sa stau doua ore cum era corect. Mi-a zis asa " Ia lasa-l si pe fratitu ca stiu eu ce faci tu la pc ". M-am mirat zicand asta. M-am dus la mine in dormitor si am inceput sa ma gandesc, mereu eu sunt nedreptatita de catre parintii mei iar fratele meu "baiatul lui tata", pur si simplu ma deranjeaza asta.Pe la ora 12 noaptea vine mami la mine si imi zice ca nu am voie la pc azi ca ieri am stat suparata pe intuneric la mine in camera.Asta se intampla mereu, vara nu am voie sa ies afara niciodata, doar cand plec in weekend cu parintii bine inteles. Daca fac ceva bine ma cearta ca nu fac pana la capat daca fac ceva rau ma cearta si sunt pedepsita oricat de mica ar fi greseala. Oda mami ma cearta si mi-a zis asa " tu esti in plus in casa asta" nu voi uita niciodata ce mi-a zis. uneori simt ca nu sunt dorita.

17 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mai lasa si tu mofturile.Esti fata,mai poti ajuta la o curatenie,la un spalat de vase,mai repeta un pic lectiile, o piata, la piine si tot asa.Ai luat vreodata initiativa s-o intrebi pe mami daca si cu ce o poti ajuta? Nu cred pentru ca era mai aproape calculatorul. Faceti-va si voi un program de la ora de pina la ora de, fratele iar apoi eu.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Auzi nu e vorba de asta, eu o ajut cat pot dar nici sa stau inchisa in casa vara in timp ce ceilalti prieteni ai mei se distreaza.iar cu fratele meu am alta relatie.nu e vorba de calculator, dar mereu pica totul pe mine. daca fratele meu nu e cuminte e vina mea ca cica nu am eu grija de el. oricum viata mea e o risipa cat timp sunt acasa, cand plec in alta parte doar cu prietenii simt ca pot sa fiu libera.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca esti inca obisnuita sa fii tratata ca un copil si iata ca te dezvolti, te maturizezi si parintii se poarta ca atare sa te faca sa intelegi ca nu mai esti copil. Daca s-ar fi purtat asa intodeauna nici n-ai fi observat schimbarea.Iar libertatea ta cu prietenii o simti doar ca pe toti ii doare undeva de tine pentru ca nu esti responsabilitatea lor.Parintii raspund de tine si e normal sa aiba grija ta mai ales acum cind te maturizezi.Intreaba-ti un prieten, din pura curiozitate, daca e dispus sa te creasca si sa aiba grija ta.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Faza e ca ei nu au incredere ca pot sa fac ceva, si niciodata nu au avut.nu ma poate intelegi nimeni sad mersi oricum.

| XDarkAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna!
Stiu prin ce treci, parca parintii tai vor sa fi altfel si nu te accepta, parca te vad cu alti ochi. Dar incearca sa fi mereu intr-o buna-dispozitie, imbufnarea e agasanta. Cand sunt mai veseli du-te la ei, si spune-le ca-i iubesti, si ca nu vrei sa-i dezamagesti, si ca nu-i minti, de fapt tu incerci sa-i ajuti cat de mult se poate. Apoi spune-i mamei tale ca te-au durut foarte mult cuvintele ei de atunci si ca n-o sa poti trece peste pana cand nu auzi de la ea sincer ca nu este adevarat, ca nu esti in plus. Incearca sa le vorbesti calm si matur, spune-le ca ei nu au gresit cu nimic, nu-i provoca, pentru ca s-ar putea sa inteleaga ca vi sa le reprosezi ca nu te trateaza cum trebuie. Dupa asta si inainte de aceasta discutie, ajuta-i mult si fa-le pe plac ca sa le dovedesti ca se inseala.
Sper sa mearga, bafta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Cam ciudati in gandire parinti tai,normal daca te vede suparata,trebuie sa stea deschis cu tine de vorba, dar sa-ti zica ca esti pedepsita pentru asta, mi se pare ceva mult prea penibil.Banuiesc ca fratele tau e mai mic, si evident lui ii se acorda mai multa atentie.Eu cred ca cel mai bine ar fi cand ii prinzi pe ambi parinti in toane bune sa vorbesti deschis cu ei, spune-le tot ce te deranjaza, trebuie sa te intelega! Multi oameni la nervi nu mai relizeza ce spun"" tu esti in plus in casa asta" nu trebuie sa pui chiar totul la suflethappyBAFTA

| elenyss a răspuns:

As da o lege care sa spuna asa: TOTI oamenii care vor sa faca copii, trebuie sa fie APTI pentru a-i creste si educa. Ar trebui supusi la niste teste psiho-medicale si psihologice.

| pauula a răspuns (pentru elenyss):

De acord cu tine!

| BiAnCaIoAnA2000 a răspuns:

Buna! Nu stiu cum sa iti raspund la intrebare dar vreau sa ajung la statutul de senior si trebuie sa dau raspunsuri. Multumesc pentru intelegere!

| Zangetsu a răspuns:

Daca vrei poti sa vi la mine si folosim calculatorul impreuna.

| anonim_4396 explică (pentru Zangetsu):

Auzi eu vroiam un sfat nu stupizenii, sunt intr-o sintuatie care ma afecteaza emotional.

| Zangetsu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| RaluKkkk a răspuns:

Uite un sfat : Fugi de acasa!

Glumeam!

Adica asa am patit si eu in urma cu 1, 2 saptamani.Parintii mei ma certau intruna.Intr-o zi a inceput o cearta mai aprinsa cu tata.Sia atunci i-am zis cum ma simt, i-am reprosat totul! si dupa aia apele s-au mai calmat! inacearca si tu!

Bafta!

| nBlade a răspuns:

Ce conteaza daca ei nu au incredere in tine. Tu trebuie sa ai. Dovedeste-le ca se inseala. Ia note mai bune, fi mai responsabila, arata ca iti pasa, fa-ti curatenie in camera. dovedeste. Apoi statul la calculator. Da-l dracu. Nu inveti nimic. Timp pierdut. citeste o carte. Mai invata. Fa ceva educativ. Crede-ma ca au si ei dreptate. Ei iti vor binele. Ziceai ca atunci cand iesi esti libera. Ti-au zis "prietenii" tai du-te si citeste o carte? Uita-te la o emisiune educativa? mai invata pentru la scoala? Fa curat,ordine mancare? Iti zic eu ce ti-au zis."da-i dracu ca sunt nebuni, invechiti ia si bea fumeaza si mai stiu eu ce alte porcarii". prietenii la varsta voastra sunt buni doar sa te traga la rau. Asculta la mine ca sunt umblat si trecut prin viata. Vezi-ti tu de treaba ta si ai sa vezi ca vei avea o viata frumoasa. Lasa sa zica lumea ca esti demodata si bla, bla, bla. e mai usor sa critivi ceva pozitiv, ceva creativ decat sa copiezi. bafta si sper sa revii cu picioarele pe pamant. Imi pare rau ca multe raspunsuri sunt date de copii, imaturi fara experienta, care nu au habar ca mai mult fac rau decat bine.

| pauula a răspuns:

Pai nu cred ca nu esti dorita in propria ta familie, poate ca pur si simplu parintii tai sunt mai stricti si vor sa te protejeze prea mult.Oricum eu nu pot decat sa-mi dau cu parerea pentru ca nu te cunosc. Daca nu te poti intelege cu ei incearca sa vorbesti mai mult cu prietenii tai si sa iti petreci timpul cu ei. Sper ca te-am ajutat:*

| PentaKillsLeagueofLegends1996 a răspuns:

Cine este interesat de jocuri online http://legueofgames.blogspot.ro alege un joc de pe blog si joaca poate te mai calmezi invita-l si pe tatal tau:D

| deiutza30 a răspuns:

Acum,nu stiu daca ce ti-a zis mama ta e pe bune, poate a spus-o doar la suparare.si poate parintii tai sunt mai stricti pentru ca te iubesc si vor sa ajungi ceva in viata,oricum,nu te cunosc ca sa pot sa-ti dau mai multe sfaturi,dar, ai putea sa vorbesti si cu prietenii tai sa te consoleze, pentru ca ei stiu mai multe despre tine...si bafta in continuarewinking