| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat.Un coleg din clasa ma place,eu nu il plac, si nu suport sa flirteze cu mine sad.De ce? pentru ca mereu ma tachineaza si face lucruri ridicole.Nu il suport,de exemplu ieri stateam in banca si citeam o carte pe care o ador,si el m-a stropit cu apa,simteam ca turbam de furie pentru ca mi-a udat putin cartea... apoi nici nu si-a cerut scuze, se purta ca si cum trebuia sa ii multumesc pentru ce facuse.Ca tot sa fie si mai minunat,el s-a dus la un coleg si mi-a zis: Vezi ca i-am zis secretul tau!(in mintea mea: si cand naiba ti-am un secret?,scuzati exprimarea,dar chiar nu il mai suport). Apoi mi-a zis: I-am spus ca il placi! Atunci mi-a venit sa rad,pentru ca nu simteam nimic pentru respectivul si tipul incerca sa se dea interesant,intr-un mod oribil. Deci vedeti,pentru mine e insuportabil,adica m-au mai tachinat baietii,dar nu in felul asta. Suntem incopatibili,dar nu intelege,voi cum ati proceda? Adica profesorii,meditatorii,colegii imi zic ca sunt o eleva foarte buna, in timp ce el nu se descurca deloc bine.Nu suntem compatibili pe plan intelectual,spiritual. Am intrebat-o pe cea mai buna prietena ce sa fac,dar nici ea nu stia,mi-a zis: Dani,esti inteligenta,frumoasa iar el e urat, prost si nici nu are calitati morale uimitoare,cum de nu isi vede sansele? Cum sa il fac sa inteleaga,adica daca as vorbi cu el fie ar incepe sa ma injure, fie nu ar intelege mesajul. Funda celui mai bun raspuns! Chiar nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

In primul rand, nu ar trebui sa compari pe cineva dupa competentele sale la scoala. Depinde si-n ce clasa esti. Daca tu ai 10, iar el are 5-6, nu cred ca ti-ar strica cu nimic reputatia, uneori oamenii de genul sunt mult mai intelepti si stiu sa comunice, spre deosebire de ceilalti, printre care unii nu stiu sa lege 2 cuvinte. Aici nu-i vorba de tine, e vorba ca e putina prostie din partea lui, sau, cel putin, are apucaturi copilaresti! Dar atata timp cat nu-ti place de el, spune-i-o frumos ca nu-l agreezi si ca iti displace foarte tare prezenta lui in preajma ta. Intr-adevar, sunt putin enervante chestiile pe care le-ai spus tu, oricine ar fi reactionat la fel. Pur si simplu ignora-l, el te tachineaza pentru c-asa fac toti, dar daca vede ca nu-i dai niciun fel de importanta, pana la urma o sa renunte, toti ne plictisim la un moment dat sa tot umblam pe cineva. Va veni de la sine, nu te ingrijora. Bafta! happy

| 10danny0499 a răspuns (pentru xClementine):

Ai dreptate, ignoranta e cea mai buna alternativa, mersi multhappy

| xClementine a răspuns (pentru 10danny0499):

Pentru nimic. Uneori nu-i usoara nici ignoranta, si eu pot fi foarte usor adusa la disperare, dar alta alternativa nu cred c-ar exista, pentru ca daca ai apela la diriginta, ma gandesc c-ar face si mai rau, cel putin asa se intampla de obicei. Numai bine! happy

| Exilee a răspuns (pentru xClementine):

Fara suparare, dar hai sa admitem ca nu ai fost atenta.
Doar nu vorbesti serios in sintagmele de mai sus. Cum sa fie ''multmai intelepti'' cei al caror nivel de competenta nu depaseste nota 2 ( sa fim seriosi, nimeni nu e de 5-6. Ori esti de 9-10, ori de 2-3).
NU sunt de acord cu afirmatia ta, si as putea sa-ti aduc atat dovezi si afirmatii consacrate, cat si o filozofie pura in ceea ce priveste argumentul tau.

| xClementine a răspuns (pentru Exilee):

Iar eu nu am sustinut ca trebuie sa fii de acord cu mine, reclama-ma pentru ca mi-am exprimat parerea.Voi oamenii de genu' ar trebui sa mai inchideti gura, ca nu mai are altu' loc sa vorbeasca de ceva, fara sa va amestecati cu teorii rahatice. Ce **** de filozofie si argumente pentru niste note? Si de unde ai scos faza ca nimeni nu e de 5-6, really? Ori ai numai 9 si 10, ori ai numai 2 si 3? Prin ce scoala/liceu ai trecut tu fratica? Oh, come on! Look at all the fucks I don't give!

| xClementine a răspuns (pentru Exilee):

Si-n plus de asta, tu nu admiti in locul meu. Nu cred ca te-a intrebat nimeni, deja s-a ales raspunsul castigator la intrebarea asta, insemnand ca cel care a pus-o l-a gasit ca fiind folositor si exact ce cauta. Buh-bye.

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa lungesti povestea,poti sa-i spui direct ca te derajaza atitudinea lui, scurt si la obiect si intr-un mod amiabil si civilizat.
El te tachineaza, daca vede ca te afecteaza, o sa faca si mai rau.
Incearca pur si simplu sa-l ignori, asa va intelege sigur mesajul...

| Feeltheflow15 a răspuns:

Rasplateste-i cu aceeasi moneda... spune-i unui prieten de-al lui lucruri urate despre el gen ca nu il suporti etc sau nu il mai baga in seama ori jigneste-l direct ca sa vada toti ce simti pentru el...mai devreme sau mai tarziu o sa inceteze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dani, din tot ce spui tu nu reiese ca el te place. Din contra! Te sicaneaza pentru ca tu esi eleva buna si asa fac ratatii cu "tocilarii". Daca ai vorbi cu el te injura? Si mai crezi ca te place?! Ar trebui sa-i spui clar nu numai ca nu-ti place de el dar si ca ar trebui sa inceteze pentru ca nici nu se compara cu educatia ta. Sa-si caute victime pe masura lui. Pe masura mintii lui. Daca tot nu intelege (de prima data), spune-i dirigintei si eventual sa vorbeasca si parintii cu diriginta.

| ctlaida a răspuns:

In primul rand u trebuie sa pui problema ca tu esti frumoasa iar el urat, nici nu trebuie sa iti alegi partenerul de viata dupa rezultatele scolare.Prietena ta greseste.Nu stiu cati ani ai.
Singura solutie este INDIFERENTA ignora-l.
Multa bafta!