| tipicalgirl a întrebat:

De foarte multe ori ma cert cu mama mea din cauza ordinei si a curateniei. Nu va imaginati ca sunt o zabaloasa care traieste ca un porc. Incerc sa pastrez cat de cat curatenia, dar nu pot face o mie de lucruri o data. Iau note bune la scoala si nu ies des in oras ca sa o ajut pe ea pentru ca stiu ca e singura mama pe care o voi avea si stiu ca trebuie sa am grija de ea. Dar spune-ti-mi toate mamele sunt asa obsedate de curatenie sau nu? Oare doar mie mi se pare ca exagereaza?

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Tu crezi ca mama ta are ura personala pe tine? Eu nu cred! Cred ca esti superficiala cu curatenia si de aceia i-ti face morala.

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, daca nu pastrezi masura si tu vei deveni o astfel de mama.

| milan9 a răspuns:

Ca s-o intelegi mai bine, sa nu fii manioasa pe ea, gandeste-te ca asta se transmite prin imitare comportamentala. Ea este victima pierderii unei masuri a lucrurilor, iar tu poti deveni victima transmiterii acestei chestiuni prin contagiune directa happy happy

| zurick a răspuns:

Nu.Am fost in case in care nu ca era dezordonat, dar putea si era un mucegai...Si mama ii place curatenia(chiar ma certasem de curand cu ea, ca eu nu stiu sa fac mai nimic), oricum fii constieta cate fac mamele pentru noi, merita si ele ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Mama ta este tot un om cu caracterul ei aparte. Cred că problema nu este în atitudinea ei faţă de curăţenie, ci de felul cum priviţi voi părerile celeilalte. Încearcă să înţelegi de ce simte sau gândeşte mama ta într-un anumit fel. Când alungem să înţelegem diferenţele dintre noi şi cei ce ne înconjoară ne este mai uşor să îi înţelegem.
Îţi sugerez un articol interesant despre cum se poate comunica eficient cu părinţii:http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121
Cele bune!

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna!
Si mama mea e cam foarte obsedata de curatenie si zice ca nu le fac cum trebuie,ca sunt dezordonata si nu-i asa(bine,doar putin,dar mama cam exagereaza). Incearca sa vorbesti cu ea,si sa-i explici ca asa-ti organizezi tu lucrurile si timpul si sa o rogi sa nu te mai streseze atat cu curatenia ei ca stii cand trebuie sa faci,ca nu traiesti ca un porc,doar. Trebuie sa vorbesti cu ea,ca e mama ta, daca nu merge cu vorba buna, inseamna ca e foarte obsedata de curatenie si nu ai ce sa-i faci. Oricum, ai o singura mama, iubeste-o si ajut-o mereu♥
Fundita?

| SimoNARaluCA a răspuns:

Dupa parerea mea, toate sunt asa laughing Sau majoritatea :/ Si mama e asa.Mereu gaseste un motiv de comentat laughing Ai putea sa ii spui ca nu poti sa faci curatenie luna si sa inveti in acelasi timp.Scoala e pe primul loc deci nu ar trebui sa te innebuneasca cu curatenia(dar bineinteles ca si curatenia e importanta). Incearca sa o faci sa realizeze ca nu e un capat de tara daca ti-ai lasat un caiet pe birou sau ceva de genul.

| MySelf94 a răspuns:

Nu toate mamele sunt asa, depinde din ce punct de vedere privesti, poate ca a vazut exemple sau cazuri nu prea fericite legate de curatenie, si ii e teama sa nu patesti si tu la fel, ai putea sa discuti cu ea si sa o convingi ca poate iti e mai usor sa iei unele lucruri de unde sti tu ca le-ai pus, daca asta e motivul pentru care va certati sau macar sa ii demonstrezi sau sa ii explici in caz ca nu a observat, ca esti destul de capabila sa de descurci in ceea ce priveste curatenia. Sper ca te-am ajutat cumva...

| iorgalorena a răspuns:

Nu toate mamele sunt aasa! Dar normal fiecare mama trebuie sa fie asa.Eu am vizitat o femeie si era mizerie(era o mama).Pun pariu ca ea s-a invatat cu mama ei care probabil nici ea nu era cu curatenia.

| DeFenDeR777 a răspuns:

Da toate mamele! Fiecare femeie(mama) iubeste ca totul din casa sa fie in ordina sa fie la nivel! Mamale prefera ca casa lor sa fie cea mai curata! Nu-ti fa griji doar straduete sa nu faci mizerie tine totul sub control adica cind vezi o hirtie sau un obiect pune-l la lucul lui si totul va fi OK

| Radu_Ana_1995 a răspuns:

Da.Eu am intalnit multe de acest gen.