| guess99 a întrebat:

Am o problema, care sincer, pentru mine este destul de importanta. De la un timp, mama este foarte irascibila. Trece rapid de la o stare la alta. E suficient sa nu imi pun hainele in dulap sau sa fac ceva ce nu-i convine, ca incepe sa planga si sa-mi spuna ca imi bat joc de ea si ca nu-mi pasa si ca o consider servitoare. Nu ii dau dreptate, deoarece mereu am ajutat-o si mereu am incercat sa o inteleg. Intr-adevar am si eu unele momente proaste, in care nu am chef de criticile ei. Avem probleme financiare destul de grave si inteleg chestia asta, insa am 16 ani si am si eu anumite probleme. Nu pot sa o inteleg la nesfarsit si sa las mereu de la mine. Cateodata incepe sa tipe, ba chiar mai imi si trage cate o palma. Ma sperie atitudinea asta a ei, eu nu o stiam asa. Nu stiu ce sa fac, am rabdare si incerc sa-mi pastrez calmul, dar nu stiu cat timp mai pot sa o duc asa. Vreau sa o fac sa inteleaga ca se pune intr-o ipostaza penibila reactionand asa si ca trebuie sa fie puternica si ca oricat s-ar consuma si nervi si-ar face, problema nu se rezolva. Imi tot arunca in fata ca nu mai are nervi, ca sistemul ei nervos e la pamant si ca de aia face asa. Eu nu cred asta, poti sa inveti sa te controlezi, daca vrei asta. Chiar nu stiu ce sa fac, nu stiu cat mai rezist asa. Vreau sa-i fie ei bine in primul rand.

3 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Ce probleme are, numai ea si Dumnezeu stie! Tu nu poti sa faci prea multe... Pur si simplu nu fa nimic care sa o supere! Menajeaz-o cit mai mult pentru ca pe umerii parintilor apasa responsabilitati foarte mari si nu e nevoie de motive de stres suplimentare.

Sa stii ca felul in care se comporta mama ta denota niste probleme interioare (sufletesti) serioase. Pentru rezolvarea acestora este necesar ca mama ta sa indeplineasca o prima conditie: sa le comunice! Prietenelor ei, familiei (daca pot fi spuse), la duhovnic, psiholog, pentru ca daca le tine in ea nu cred ca-si va gasi singura linistea. Daca mama ta indeplineste aceasta prima conditie, comunicarea, deja este o mare realizare si cred ca o schimbare in bine a atmosferei dintre voi va avea loc in viitor.

| asdfghjhghkjj a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc, cand ramai singur acasa deschide calculatorul, intra pe google, apoi pe youtube si intr-un final asculta ANDRA
MARUTA. ASTA A FOST RASPUNSUL PRETENEI MELA MARIA. asta e! nu le poti avea pe toate happy baftawinking

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns:

Graga guess99, problemele financiare pot pune un om cu moralul la pamant, mai ales daca sunt legate de pierderea locuintei sau a locului de munca, rate restante sau altele de acest fel. Iti inteleg deruta si imi dau seama cat de greu e si pentru tine, ca si pentru ea. Daca ti-a spus ca e cu nervii la pamant, poate ca asa e. Evident, faptul ca iti tii hainele in ordine nu va ajuta situatia. Dar ai putea sa vorbesti cu ea despre dorinta ta de a o ajuta serios cu problemele ei, poate chiar prin a-ti lua o slujba part-time sau de vara (la 16 ani se poate, fast-food-urile fac astfel de angajari, firmele de publicitate, sunt sigura ca si altii). Chiar daca poate nu iti vei gasi o astfel de slujba, daca vei cauta va sti ca esti dispusa sa faci pasi reali ca sa consolidezi familia si sa contribui la iesirea din aceasta situatie, se va simti inteleasa si ajutata. Si mamele au probleme si se pot simti depasite de situatie. Capul sus, succes si sper sa fie bine in final!