| Dary2628 a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema cu o prietena de a mea. Deci ea inainte se comporta frumos,vorbea frumos si aveam multa incredere in ea.Dar de cateva luni ea a inceput sa injure a zis ca sunt proasta dar dupa zice ca glumeste, imi vorbeste cu "fa", dar a zis ca vorbeste asa cu toate fetele.Deci ce ma enerveaza la ea este ca are respect de alte fete nesimtite si mai mari,iar cu mine si cu altele face asa, in ore face galagie iar asta ma supara ca nu ma pot concentra, am si alti colegi care fac galagie...Ea mereu vrea sa dea ultima replica.Eu cand fug de ea si ea nu stie de ce fug imi zice ca sunt nebuna ca alerg si ii zic sa ma lase in pace dar imi zice ca m-am schimbat,dar ea s-a schimbat.Dar m-am schimbat si eu, acum sunt mult mai serioasa pentru ca trebuie sa invat iar ea imi zice ca sunt tocilara si din astea daca vreau sa invat.
Ea imi mai si spune sa ma duc la un baiat de care ii place sa ii zic ca ea tine mult la el, etc. DAR EU NU VREAU SA MA BAG IN SEAMA CU EL CA EL E NESIMTIT.Si ea zice ca nu tin cu ea ca stau si cu o alta prietena si e nesimtita cand face asta.
Are un frate care face urat, tipa, nu invata...Cred ca sunt tigani.Eu m-am imprietenit cu ea pentru personalitatea sa draguta si care nu injura, nu cu o nesimtita care imi zice sa vin oriunde si uneori chiar ma ia de haina.Adica ea e ca stapana mea iar eu sunt cainele.Am zis ca ma cam enerveaza,si cand prietena mea imi zice un secret si ea nu afla tipa la mine si zice copiilor ca sunt parsiva,nesimtita,dar eu nici nu pot sa o injur pentru ca am respect pentru ea,dar ea nu!
Intrebarea mea este: Ce sa fac,sa rup orice legatura,sau sa ma comport la fel ca ea, sau sa schimb foaia si sa ma impun, dar cum?
P.S. Scuze pentru greseli sau daca am scris mult. DAU FUNDA!

1 răspuns:
| FreakyChucky a răspuns:

Daca a inceput sa se comporte asa, chiar daca ti-ar zice ca o sa se schimbe si o sa fiti prietene bune ca la inceput tot nu va fi asa niciodata. Prietenii vin si pleaca, la liceu ai niste prieteni, dupa aia cand mergi la facultate iti faci altii pentru ca pierzi legatura cu ceilalti, iar la locul de munca iti faci altii. Acum tu stii mai bine ce anume cauti intr-un prieten. Daca incepi sa te comporti ca ea, sa vorbesti urat, sa mergi unde merge ea, probabil nu o sa te simti tu bine. Daca te impui o sa iasa scandal oricum.
Eu zic sa te gandesti bine ce vrei de la ea, si daca ea s-a schimbat si nu e potrivita pentru tine, poti in orice moment sa iti faci alta prietena cu care esti pe aceeasi lungime de unda.
Dar gandeste-te si la viitor. Tu crezi ca astea care se cred smechere o sa ajunga ceva in viata sau cele care stau pe curu lor si invata? In viitor vrei sa ai cele mai bune prietene o avocata si o dentista, saaau una care nu a reusit nimic in viata si e vai de capu ei?
Nu iti pierde cei mai frumosi ani ai vietii cu persoane nepotrivite.
Bafta :*