| aGviLa a întrebat:

Am o problema foarte mare vreau sa ma ajutati si as prefera sa fie treaba serioasa! Cand eram mai mic eram timid si foarte tacut. Acum ca am crescut mai mare totul parca se prabuseste. Adica inainte eram calm chiar foarte calm acum cum nu imi convine ceva sau daca mi se adreseaza ceva ce nu imi convine ma enervez repede! Sunt unele momente ca rezist ceva timp, dar cand simt ca nu mai pot izbugnesc dintr'o data fara sa gandesc ce zic si ranesc oameni dragi miesad Ma poate ajuta cineva cu chestia asta? Sa imi spuna ce as putea face sau un sfat! orice e bine venit! Rog multa seriozitate.

Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Esti introvertit, si probabil din cauza asta se acumuleaza tensiuni si sentimente care trebuie degajate cumva... ai o agresivitate inhibata de timiditate care rabufneste din cand in cand. Incearca sa te exprimi mai mult, sa comunici cu cei din jur inainte de a atinge pragul declansator.
Sigur ca exista solutii, in primul rand terapie la psiholog, pentru controlul furiei... dar cel mai bine ar fi sa te ajuti singur, sa identifici ce anume te face sa cedezi, cum poti controla asta si sa cauti alte metode de descarcare a tensiunii. Bafta!

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Cresti! Dintr-un amarat de "soim al patriei"-de pe vremea lui Ceausel,te transformi intr-o acvila (nu agvila)! E specific varstei,dar daca simti ca e cam exagerat, trebuie sa mergi la psiholog. Daca esti constient ca ranesti persoane dragi, eu cred ca nu esti bolnav. Mai bine cere-ti scuze.si vor intelege cei care te iubesc.

| RobertTmroo a răspuns:

Cred ca fiecare dintre noi am trecut prin asa ceva..., din punctul meu de vedere deja esti pe drumul cel bun pentru ca esti constient ca uneori nu e ok comportamentul tau fata de cei din jurul tau si vrei sa faci o schimbare in privinta asta.
Incetul cu incetul tu trebuie sa te corectezi, si astfel vei reusi cu siguranta, e doar o chestiune de moment, varsta, cu timpul cu siguranta te vei corecta si nu te vei mai inerva asa repede, dar daca tu crezi ca e mult mai grav decat pare, ca ai tendinta sa fi si violent, mai ales fata de cei dragi tie, familie, prieteni, ei bine atunci poti sa mergi sa ceri si sfatul unui psiholog, exista tot felul de terapii..., nu e nici o rusine, pana la urma nu trebuie sa povestesti la toata lumea ca apelezi la un mic ajutor, la un specialist, conteaza ca tu sa fi bine si sa fi multumit de tine insuti.
Multa intelepciune si duminica faina sa ai happy!

| ELLSSA a răspuns:

Lucru cel mai bun aici este ca tu constientizezi ceea ce faci(ca ranesti oamenii dragi tie).
E perioada ta de asa zisa "maturizare", incepi a avea personalitatea ta si vrei sa te exprimi in felul tau.
Dar totusi incearca sa gandesti ceea ce faci si sa te opresti la momentul potrivit.Cu timpul ai sa iti revii, daca ai sa te controlezi si tu.

| thealchemist a răspuns:

Meditatia ar fi buna. te poate ajuta sa depasesti momentele de furie.

| andrasstefan a răspuns:

Pai pentru ca nu ai oameni adevarati in jurul tau, de acea sari in aer ca un butoi cu dinamita. oamenii din jurul tau sunt cei care te stirnesc, deci trebuie schimbati. daca ai obiceiul sa mergi prin baruri te mai intrebi de ce te enervezi? pai schimbati atitudinea si daca spui ca iti este greu te intreb acum ce este mai greu: sa faci un miliard de dolari sau sa spui de astazi nu mai umblu cu dobitoci.ai nevoie de oameni care te respecta,te inteleg si te sustin ori clar ca nu prea ai din aceia in jurul tau. in plus nu uita ca nu esti Dumnezeu si s-ar putea ca sa te trezesti cu rotile in sus si sa pierzi pe cei dragi. psihologul face o brinza dar daca tu nu investesti in tine si nu iti schimbi prietenii care te trag in jos, poti sa mergi la psiholog o viata intreaga ca nu faci nimic. baga ceai de tei si musetel, cumparati multivitamine si minerale si lecitina.ai vreun dar anume? banuiesc ca nu astepti aprobari si autorizatii de la presedentie ca sa investesti in ele.canalizeazati furia spre ceva frumos. cind ai vazut ultima data un apus de soare cu persoana iubita sau cind te-ai bucurat de faptul ca existi si ca esti sanatos si ca ai posibilitatea sa devii si sa faci ce vrei tu in viata? neata amice, acum ca stii hiba, dai inainte cu tupeu. ma gasesti si pe mess: just_me_forever11.

| terts a răspuns:

Pai ai putea sa faci unele exceptii... dau un exemplu, eu la randul meu am fost scuipat pe fata de prieteni, lovit cand eram`` beti manga`` de unde eu eram constient de tot, dar niciodata n-am retaliat, am zis, tac, inghit si sufar, ca balta fara nufar laughing Fara gluma acum. sunt unele situatii unde trebuie sa eviti sa te arati cocos, ca s-ar putea sa ti-o iei cu tot cu orgoliu. eu unul nu mai tin minte cand m-am plans ultima data de comportament, il accept asa cum e, nu ma mir, stiu ca nu pot mai mult in unele cazuri si nu ma plang de asta, asta e... Faza asta face doar sa nu ti pierzi prietenii pentru ca sunt forte usoare caile sa-i pierzi, cum am zis, nu se poate sa nu fie un moment sa te atace ei mai rau, tu nu trebuie sa ataci si tu, cel putin cu violenta, dar nici nu poti sa taci din gura si sa le spui adevaru. Dar nici sa nu crezi ca orice prieten iti este de folos tie, adica nu trebuie sa-i pastrezi pe toti. alegeti cativa, restul da-i in plt. nu trebuie sa te superi pentru toti jegosii care exagereaza. Sper sa ti fi fost de ajutor o seara buna; p