| Yahira a întrebat:

Am o problema legata de un prieten: 1. Sta pe laptop non-stop. Nu face pauze, nu iese pe afara+ ca deja poarta ochelari de vedere aproape dublii. Ii spun ca nu e bine ca va avea probleme mari, dar cand ii zic asta el spune: "ma leși in pace odata cu asta!?". Nu ii pasa de ce i se intampla. uneori mai vreau si eu sa ies pe afara sa ma joc ca doar sunt copil am 12 ani, iar el 13, dar eu n'are chef niciodata. Ce sa fac ca sa nu mai stea pe laptop intruna? 2. Mereu ma insulta "heavy", "mai slabeste", "graso" si alte chestii. I-am propus sa nu mai imi zica sa ca nu imi place, dar el zice "e amuzant", dar pentru mine nu e! Nu pot sa nu bag in seama o persoana sau sa fiu indiferenta. Nu pot! Nu pot sa il mai aud cum ma tot insulta, m-am saturat de-abinelea! Din cauza asta ne-am certat acum a doua oara. Acum, el n-are decat sa insulte pe cine vrea ca acum nu il mai bag inseama pana nu se calmeaza! I-am zis sa vorbeasca frumos, normal si el a zis: " sa vorbesc fr fumos asa cum vorbesc copiii aia care isi fac temele si invata toata ziua?". Asta m-a lasat masca. Ce sa fac ca sa nu ma mai insulte ca deja m-am saturat! 3. Este preocupat de laptop prea mult si nu isi face temele deloc si nu isi invata lectiile. Si le copiaza de la scoala, de la colegii lui. El este la o alta scoala, iar eu la alta. Pentru el notele bune sunt: 6, 7,5. Azi l-am intrebat daca nu isi face temele de vacanta, iar el a zis ca le face la scoala in pauza. Zice de mine ca cica eu sunt lenesa ca imi fac temele s imi invat. Deja a intrecut limita. Ii spun sa-si faca tema ca este pentru binele lui si asta va conta la viitorul lui. Ce sa fac ca sa-l conving sa-si faca tema? El este prietenul meu si il cunosc de cand ma stiu si cum as putea sa nu imi pese de el? Va rog ajutati-ma! Ce sa fac? Nu pot sa fiu indiferenta!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! El este depedent de internet ar trebui facut ceva in sensul asta, dar nu cred ca tu il poti ajuta pentru ca nu cred ca te va asculta.Nu mai il cicali lasa-l impace poate o sa-si revina daca il tratezi cu putina indiferenta.PS.Nu mai pune la suflet cand te jigneste! Pa!

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este dependent de internet, și este foarte grav.
Are nevoie de o consiliere psihologică, este deja în lumea lui internaută.
Pa, pa.

| Yahira explică (pentru Legiuitoarea):

Stiu ca este dependent de internet, dar cum sa fac sa-l ajut? Este pentru binele lui sa nu mai stea asa mult pe laptop ai vreo idee? Eu nu am cum sa il duc pur si simplu la psiholog.Nici mamei lui (divortata) nu-i prea convine situatia asta, dar nu il poate opri din cauza ca nu ar vrea sa se declanseze o cearta intre ei doi. Deci ce sa fac?

| Roxana121 a răspuns:

Mai draga copilita happy sunteti doi copii, care faceti minza, si va jucati fara sa vreti voi tongue Nu stiu ce sfat as putea sa-ti da-u pentru ca sunteti copii, azi va jucati mine va certati si tot asa...

| zurick a răspuns:

Mersi pentru fundalove struck

| Voidwithin a răspuns:

Frate lasa-l impace si nu-l mai baga in seama, nu esti tacsu sau masa.

| Yahira explică (pentru Voidwithin):

Mai bine nu te baga in treaba asta daca nu te intereseaza. Probabil si tu o sa ai nevoie candva o problema si o sa ai nevoie de ajutor si nu prea cred ca ti-ar placea daca nu te-ar ajuta nimeni. O zi buna! happy

| Voidwithin a răspuns (pentru Yahira):

Scuze atunci, dar m-am referit ca e cam greu sa ai incredere in prieteni, daca cu adevarat vrei sa-l scoti din casa trebuie sa ai rabdare, incearca sa-l convingi sa practice un sport poate pe care o sa-l practici si tu cu el gen:fotbal,handball, basket, tenis, atletism, sala de forta.Sau spune-i ca daca nu inceteaza nu o sa-i mai fii prieten altceva chiar nu am idee e cam disperat cum l-ai descris tu.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Eu as zice sa vorbesti chiar tu cu parintii lui si sa-i povestesti ceea ce se intampla.
Ar fi o solutie sa-i scoata netul o perioada mai indelungata, plus ca vine vara si atunci eu cred ca lumea nu mai sta asa de mult la PC. Este vara, afara e cald si poti face multe activitati.

Cu jignirile nu cred ca ai ce face, daca asa s-a invatat nu prea ai cum sa-l faci sa ii treaca toate prostiile astea din cap.
Sa-si faca temele e si mai greu.

Sfatul meu este acela sa vorbesti tu cu parintii sau cu cei care are grija de el si sa ii spui, poate il duce la un psiholog.

| Yahira explică (pentru DumiY):

Mama lui este divortata si nu cred ca ar vrea sa-i scoata netul din anumite motive: daca i-ar scoate netul s-ar declansa o cearta intre ei doi. Cand vine vara, vine si verisorul meu din Italia (cel mai bun prieten al baiatului dependent de care v-am zis) si nici acesta nu il poate convinge si in plus, cand vine vara baiatul dependent nu prea iese pe afara din moriv ca n-are chef. Mama lui nu stiu ce ar zice cu "dusul la psiholog...", desi poate as incerca sa fac cum zici tu. Sper sa reusesc sa-l aduc pe calea cea buna! Multumesc de raspuns!

| DumiY a răspuns (pentru Yahira):

Cu placere, dar daca nu o sa faca acum ceva in privinta asta, mai tarziu va fi mai rau.

| numaicumvreaueu a răspuns:

Pentru faptul ca te insulta cel mai bun tratament este sa ii arzi cateva palme sa le simta apoi nu mai baga in seama ce zice el....si eu am cateva kilograme in plus dar sunt foarte dezvoltata, deci arat bine la 14 ani si am si niste inaintari bune daca ma intelegi... daca tu de consideri frumoasa inseamna ca esti.Din cate ai spus el nu are nevoie de ajutor, crede-ma, cel mai bine este sa il ignori o perioada si va pleca de la laptop sa te caute.Las-o mai moale cu scoala ca o sa iti arzi creierul.Nu zic ca nu este importanta, dar aloca putin timp si pentru altceva.

| Yahira explică (pentru numaicumvreaueu):

Sa-i ard cateva palme? nu este o idee deloc buna. Ce, ii dau doua si apoi ce? ii vine mintea in cap? nu prea cred. Dar mersi oricum de raspuns! happy