| KcinevaundevaKE a întrebat:

Am o problema... Mama mea a decedat de ceva timp... Si am ramas doar cu tatal meu si fratii. Mentionez ca sunt singura fata din familie si cea mai mica... Parintii mamei mele m-au crescut de la 2 luni pana la 4 ani. Iar acum, dupa tot ce sa intamplat... Tatal meu nu ma lasa sa vorbesc cu bunicii si mereu are ceva de reprosat la fel si celalalt frate si cateodata si cel mai mare si mai mereu tipa... As vrea sa stiu daca as putea sa ma mut cu bunicii? Am 16 ani si vreau sa stiu daca as putea face asta fara acordul tatalui meu si fara sa fie consecinte. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti muta doar ca tatal tau are dreptul sa solicite inapoierea la domiciliul lui, printr-o actiune in judecata.
Ai putea si tu, impreuna cu bunicii, sa soliciti, tot printr-o actiune judecatoreasca, stabilirea domiciliului la bunici.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta, sigur nu iti usor. Poate intr-un moment bun incearca sa vorbesti cu tatal tau si explica-i de ce vrei sa stai cu bunicii. Vorbeste-i respectos si din suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la bunicii tai pe ascuns fara sa stie dar o sa iti fie mai rau ca daca afla ca esti acolo te va lua si te va inchide dar totusi risca.

| KcinevaundevaKE explică:

Multumesc!

| KcinevaundevaKE explică:

Ana, as putea face asta daca macar m-ar asculta si pe mine.

| AnnaMarya16 a răspuns:

Mama mea este plecată in UK si eu după ce a plecat ea am suferit pentru ca am rămas doar cu bunicul si tatăl meu!
Eu cred ca este mai bine sa ii spui tot ce ai pe suflet!