| LadyCaty a întrebat:

am o problema, parintii mei se cearta si dau vina pe mine (14 ani) si fratele meu (5 ani), noi nu suntem perfecti dar trebuie sa inteleaga si ei, acum stau in camere diferite nici macar nu se uita unul la altul nici nu mai mincam impreuna, tata spune ca noi de la el vrem doar bani si mami spune ca ea e un nimic si ca il ascultam doar pe tati, deci e imposibil, si asa de la fiecare nimic.

4 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu e vina voastra, doar ca asa fac ei sa para.Au alte probleme si trebuie sa le rezolve ca doi adulti responsabili, nu sa dea vina pe copii.Nu ai o bunica sau o matusa mai apropiata sa discute cu ei? Desigur, sa nu le spuna ca tu ai discutat cu ea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce poti face e sa nu te simti vinovata, nu ai de ce. Nu te lasa afectata de problemele lor. Aplica tratamentul tacerii, stai muta cateva zile, spune-le ca taci pentru a nu mai gresi cu nimic, daca nu inceteaza sa mai dea vina pe tine, vorbeste cu ei si spune-le ca problenele familiare te afecteaza mult si vrei sa fii linistita, sa inveti si sa iti vezi de treaba ta.

| Gunoi a răspuns:

Vai şi cine e de vină?
Cum să fi tu n-are cum, ei sunt şti "cum şi creşti aşa ţii ai" se referă la copii dacă nu au reuşit să se ataşeze emoţional de voi şi să comunice cu voi aruncă vina că nu vor să-şi asume responsabilitatea.
Urât la ce s-a ajuns, şi se numesc părinţi laughing Apropo ce ajutor doreşti că nu ai adresat întrebare?