| Syrten a întrebat:

Buna TPU!
Am o relatie cu un baiat pocait si nu stiu prea multe despre religia aceasta, cum percep ei viata, ce fac, etc.
Mentionez ca sunt si eu baiat si relatia e de tip bi/gay, le este interzis acest lucru? Mereu imi spune ca regreta ca e asa si etc si ma simt aiurea.
Imi puteti da mai multe detalii despre aceasta religie? Sper sa nu aduc cuiva vreo jignire.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BlueeRoss3 a răspuns:

Buna! Eu sunt fata si vreau sa iti povestesc putin din experienta mea.
Acum un an am vorbit cu un tip pocait, părea de treaba însă atunci când m-am văzut cu el nu era asa, imi scotea ochii la cum ma îmbrac, ca nu citesc biblia, ca nu mă rog, ca nu ma duc la biserica etc. După am cunoscut alt băiat care tot pocait era, la fel si el. au un caracter foarte dificil. Eu am un cel mai bun prieten băiat care este gay, însă niciodată nu le am putut spune despre el ca aveau o parere foarte proasta despre asa ceva, însă mi se pare ciudat cum iubitul tău, ca pocait accepta si este gay, cu toate că nu are nici o legătură in a fi gay cu credința..ma rog...să zicem că sunt exceptiihappy însă probabil pe parcurs el o sa caute să se "corecteze" din moment ce regreta ca este gay.
Pocaitii au un anumit stil de viață, eu am cunoscut si nu am putut să fiu prea mult in preajma lor. Poate iubitul tău nu e atat de afundat cu capul în cărți si in biserică. Poti sa vorbesti deschis cu el, daca el se simte bine în preajma ta si se simte in regula cu ce este, daca iti spune constant ca nu e ok cu ce face e clar ca are in cap notiunea asta de "păcat" si probabil pe parcurs o sa încerce să se "îndrepte"

| Syrten explică (pentru BlueeRoss3):

Mi-a spus ca regreta ca e asa, dar nu are ce sa faca, este bisexual, nu mi-a scos ochii cu nimic pana acum, mereu m-a ajutat si complimentat cand imi faceam o parere nasoala despre mine. Probabil depinde si de persoana cum ai zis, ca nu te defineste credinta si ce faci pana la urma, fiecare priveste cum vrea ce i se ofera pe tava. Acum sper sa fie totul ok si sa nu avem de suferit din cine stie ce motive.

| BlueeRoss3 a răspuns (pentru Syrten):

Este bi dar și pocait, deci oricand el poate să renunțe la relația cu tine din n motive, mai ales ca e pocait, familia lui ar putea sa l influențeze, societatea, prietenii. Încerca să vorbești deschis cu el despre viitorul lui, unde se vede, daca vrea copii etc. Iti poti da seama daca te include si pe tine..asta daca si tu iti doresti ceva mai mult cu el.voi vă cunoașteți situația, ma gandesc ca si tu te atașezi si nu ar fi chiar ok ca el să plece si sa iti spuna ca o face doar din cauza unor credințe limitative

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Religia lor nu acceptă această orientare sexuală. Astfel nu vei putea să fii cu el, cât timp el frecventează biserica lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O Doamne... E păcat ceea ce faceți voi și pocăiții nu au iubiți/ iubite deloc (în general, sau, cel puțin, asa ar trebui sa fie), mai ales de tip gay/bi...Desparte te de el și lasa l în pace, asa va fi mai bine pentru amândoi.
Trebuie sa înțelegeți ca lui Dumnezeu nu Ii place deloc asa ceva, e o uraciune, scrie în Romani pe la început. Feriti va sa păcătuiti și despărțiti va

| MorcovMajestic a răspuns:

De ce nu il intrebi pe el
Dar parerea mea e ca ar trebui sa fugiti de pocaiti sunt cei mai rai oameni

| xxXClausXxx a răspuns:

Dun cate stiu da, dar incearca sa vezi poate ca e de aceeasi parere cu tine de a fi gay idk