| Justmeandmysmile a întrebat:

TPU am si eu nevoie de ajutor.Eu cand vorbesc cu mama vorbesc peltic, cau un copil mic fiindca imi place sa ma alint, dar pe mama o deranjeaza ca vorbesc mereu asa.Cand sunt la scoala sau cu colegii vorbesc normal, cu tata mai rar vorbesc asa.Nu stiu, vreau sa ma dezvat de chestia asta, dar imi place sa vorbesc asa fiindca ma duce cu gandul la mine pe la vreo 5 ani ( eu fac 15 in toamna ). Vreau sa vorbesc asa mai rar cu mama, dar parca mi-e greu sa renunt la chestia asta.Stiu ca poate unora dintre voi vi se pare o tampenie si ca n-aveam ce face decat sa postez o intrebare stupida, dar poate ma ajutati.va rog nu va purtati urat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci asta pentru că de ea te simţi foarte ataşată.Ai nevoie de afecţiune şi îţi place să o primeşti în special de la mama ta. Nu văd nimic rău în asta. Doar că mama ta se aşteaptă (mai ales acum că ai 15 ani ) să fii puţin mai matură şi mai responsabilă. Probabil că se gândeşte că nu faci aşa doar cu ea şi te comporţi aşa şi cu cei din jur. Eu nu văd decât două alegeri pe care le-ai putea face.Prima este să o faci pe ea să înţeleagă că îţi place să te comporţi aşa doar cu ea şi asta pentru că o iubeşti mult.Dacă nu înţelege, îţi rămâne să-ţi schimbi tu atitudinea faţă de ea. Încearcă să vorbeşti serios şi să te gândeşti în primul rând la ea. Ei nu-i place asta, deci vei face ceva în sensul ăsta. Arată-i că poţi să fii şi matură dacă vrei. Baftă!

5 răspunsuri:
| justme4 a răspuns:

In primul rand, incearca sa constientizezi cand vorbesti asa. Apoi, dupa ce incepi sa iti dai seama, incearca (virgula) ca atunci cand realizezi sa te opresti. Cu timpul vei ajunge sa vb mai rar sau de loc cu mama ta asa happy

| Fanatic a răspuns:

Eu zic sa ii zici lui mata date-n morti mati si iti trece

| RoxyAngel a răspuns:

Ar trebui sa-i spui mamei tale ca vorbesti asa iti aduci aminte de copilarie si sunt sigura ca va intelege si te va ajuta ea sa scapi de obiceiul asta.big grin

| andramaria73 a răspuns:

Macar incearca sa-i spui mamei tale sa te atentioneze cand vb asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma,tia crescut parul pubian, iti miroase a paula, si te crezi copil.te mai si alinti.mata crede ca esti dusa nu ca te alinti.fii un pic mai serioasa.ai 15 ani, iti vine ciclul esti femeie.nu copchil.