| OanaMariaG a întrebat:

Buna tpu.am si eu o mica intrebare. daca prietenul meu ii da cam multa atentie decat ar trebui unei fete, ar trebui sa ma ingrijorez? mentionez ca suntem logoditi avand 5 ani de relatie,dar totuti ea l-a invitat sa alerge impreuna,dupa alergat se duc sa bea ceva, pe mine deranjandu-ma lucrurile asta.mentionez ca sunt colegi de facultate.si mai ales a adaugat-o in telefon la prieteni apropiati.nu stiu ce sa mai cred, cand ii cer explicatii imi spune ca sunt doar prieteni si ca sunt eu prea geloasa si ca ma bag prea tare peste el.va rog am nevoie si de o alta parere.multumesc

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

Hei! O femeie stie cand e inselata mai ales dupa 5 ani de relatie. Daca el nu si-a schimbat comportamentul de cand iese cu acea colega nu stiu de ce iti faci atatea probleme. Nu poti fi cu persoana iubita 24 de ore din 24. Il sufoci.Are nevoie de timp si pentru el. E grav daca intervine gelozia intr-o relatie pentru ca nu-ti mai poti scoate din cap acele ganduri desi iti fac rau.
Dar intr-o relatie trebuie sa existe comunicare si incredere,fara ele nu mai este relatie.
Nu-l sufoca! Lasa-l sa fie liber,sa faca ce isi doreste, va aprecia gestul tau. Tu fii cea din fiecare zi, cea de care s-a indragostit, cea pe care o iubeste, cea care isi daruieste iubirea si i-o arata mereu.Nu-ti face griji pana cand comportamentul lui nu se va schimba. Am vazut ca ai primit un sfat sa-l pui sa aleaga intre tine si acea colega.Gresit. Se va simti frustrat.Va intelege ca nu ai incredere in el si-l vei indeparta asa. Fa-ti timp intr-o zi si iesi cu ei impreuna.Asa vei vedea comportamentul lor si vei intelege ceea ce exista intre ei.
Succes! happy

| FrozenSoul a răspuns (pentru blueheart):

De ce crezi ca adreseaza intrebarea?! Ca stie deja...doar ca vrea alt raspuns...
@onishka: adevarul doare, din pacate. Ia-l ca pe o operatie, dureroasa, dar te vindeca!

| blueheart a răspuns (pentru FrozenSoul):

De ce crezi tu asta? Am trecut si eu prin ce trece acum. Am fost geloasa fara motiv. Nu am avut incredere si am pierdut timp gandindu-ma la toate prostiile. Nu era nimic, era doar o prietenie intre un barbat si o femeie, dar, doar cine nu crede in astfel de prietenii poate gandi altfel. Am un prieten foarte bun de multi ani si niciodata nu a fost vorba de mai mult. Cateodata este bine sa avem si incredere in cel de langa noi.

| FrozenSoul a răspuns (pentru blueheart):

Imi pare rau sa aud asta: "Nu am avut incredere si am pierdut timp gandindu-ma la toate prostiile." Paranoicii traiesc mai mult! Uneori e bine sa pierzi ce ai si sa o iei de la capat, decat sa traiesti cu iluzia ca ai si sa te "trezesti" mort! Cat despre:"Am un prieten foarte bun de multi ani si niciodata nu a fost vorba de mai mult.", am citit tot aici, cum cineva avea un prieten, iar in timp, s-au nascut sentimente, poate stii despre cine vorbesc... Increderea se castiga intr-o viata si se pierde-ntr-o secunda, ca si iubirea, iti ia o secunda sa te indragostesti, o luna sa iubesti si o viata sa uiti, si nici atunci nu stii, poate ajungi cu amintiri, pe alta lume... Nu uitam pe cineva, doar invatam sa traim fara. Iar fiecare persoana are un interes, TOATA LUMEA! La barbati, sunt ferm convins, ca daca este o EA si arata si bine, sunt amici doar de biblioteca!

| blueheart a răspuns (pentru FrozenSoul):

Fiecare cu povestea lui de viata.
Sarbatori fericite! happy

| FrozenSoul a răspuns (pentru blueheart):

Craciun fericit!;-)

22 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

uneori sa stii ca unele prietenii merg dincolo de cum le vedem noi. Nu ced ca te insala dar daca continui s-ar putea sa-i aprinzi un beculet.
Intreaba-l daca poti merge si tu alaturi de ei 2.

| OanaMariaG explică (pentru cuvant):

Pai m-a rugat de atatea ori sa merg cu el la alergat dar nu am vrut avand alte lucruri de facut. oricum orice ar face el ma invita si pe mine. daca o aflat iesea mult mai rau pentru ca nu suport sa ma marit cu un barbat care imi ascunde lucruri mai ales o fata.

| cuvant a răspuns (pentru OanaMariaG):

Corect, dar sincer puteti iesi in 3 sau 4 apoi poti vedea cum se comporta

| OanaMariaG explică (pentru cuvant):

Oricum nu stiu ce face la acea facultate dar am incercat sa ii spun ca o invitam pe ea in oras aduceam si eu prieteni si ieseam, dar imi spune ca cine este ea ca sa vina cu noi in oras.si nu stiu ce sa ii zic din asta.

| cuvant a răspuns (pentru OanaMariaG):

Acum ca sunt sarbatorile incearca sa te intalnesti cu ei si mai cheama o pesoana neutra pentru a putea vedea interactiunea dintre ei.

| Liviu a răspuns:

Daca vrei sa fi sigura si asa
Il intrebi daca ai putea veni si tu s alergati impreuna toti 3happy
sau, ca ai vrea sa o cunosti, poate poate iti dai seama de uneole chestii, de ce nu incerci asa?
De ce nu ii spui ca vrei sa o cunosti, ca asa vei putea scapa de gelozia astahappyetc.

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca tu simti ca e ceva atunci poate e! Nu fi naiva sa crezi tot ce zice el. Daca era doar o simpla prietena si te iubea cu adevarat renunta la ea pentru tine. Doar asa, ca dovada de iubire. Mi s-a intamplat si mie. In general intuitia feminina nu da greswinking Pune-l sa aleaga intre tine si prietenia cu ea, o sa se victimizeze si o sa iti faca un scandal mare cum ca nu are voie sa aiba prieteni. Tu cati prieteni apropiati (baieti) ai?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Boala lunga moarte sigura pune piciorul in prag si nu fi geloasa.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi! Au lucruri in comun ca orice buni prieteni buni. Cel mai bine este sa iesiti toti trei impreuna si sa va distrati.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este adevărat că gelozia exagerată nu e potrivită. Dar în acelaşi timp într-o relaţie serioasă e normal să aştepţi ca partenerul tău să-ţi acorde o devoţiune exclusivă. De asemenea, dacă el te iubeşte cu adevărat cred că ar trebui să ţină cont că acest lucru te deranjează.

| spaghetty a răspuns:

Cred ca te inseala.Nu te-ar lasa pe tine si s-ar duce la alergat cu aia si sa bea si suc cu ea

| PeaceLoveMusic a răspuns:

Nu cred ca tear insela dupa 5 ani

| megabum a răspuns:

Ar fi 2 posibilitati:
1) poate te inseala (doamne fereste)
2) poate are dreptate esti tu prea geloasa
Eu unul nu cred ca te-ar putea insela de vreme ce sunteti logodti si aveti o relatie de 5 ani. Barfta!

| Ninussu a răspuns:

Daca intr-adevar nu te inseala cu ea, atunci, banuiesc ca nu i-ar fi greu sa renunte la iesirile cu acea fata. Dupa cum povestesti, inteleg ca petrece destul de mult timp cu ea si e normal sa te deranjeze. Intreaba-l ce conteaza cel mai mult pentru el si atunci vei vedea daca ii pasa sau nu. Mai poti incerca o varianta, e un fel de Gossip Girl, dar merge, zic eu: petrece-ti si tu timpul cu altcineva in timp ce el e cu colega lui si vezi cum reactioneaza.

| FrozenSoul a răspuns:

Din pacate...tre` sa-ti dau o veste proasta. Deja s-a intamplat! Sorry... Iar faptul ca deja e artagos cand il intrebi, denota si ceva sentimente.

| Hevnoraak a răspuns (pentru FrozenSoul):

Tu realizezi ca el ar putea să se simtă prost ca îl întreabă lucrurile astea?, că partenera lui de viață nu are încredere în el?

| FrozenSoul a răspuns (pentru Hevnoraak):

El(oricine), cred ca inainte sa se simta prost, ar trebui sa se intrebe cum ar fi... Eu zic sa iesi si tu, onishka, la un jogging, cu un coleg, ceva. Ne invartim in jurul cozii mereu, si atat-l mai invartim pe daca si cu parca, cand raspunsul e in fata ochilor. Suntem prea lasi si fricosi pentru a accepta realitatea. Everybody LIES and CHEATS! Daca-mi spune cineva ca ma-nsel, sa-mi spuna ca nici cu gandu' n-a facut-o, pentru ca pacatul, nu e doar cu pantalonii-n vine!