| moni_9070 a întrebat:

am si eu o mica/MARE problema. am 16 ani jumate si parinti nu ma lasa sa ies seara sau nu neaparat, si ziua. dimineata merg la scoala iar la 2 cand ies ma duc acasa. faza e ca sunt descurajata si au fost baieti care au vrut cu mine si i-am refuzat(si erau si draguti, chiar as fi vrut sa fiu cu ei) deoarece mama nu ma lasa sa ies si probabil ei s-ar plictisi de mine repede daca nu ies in oras si chestii. anul acesta am vorbit cu niste prieteni sa mergem la cabana de revelion si nu ma lasa sa ma duc :-s nu mai stiu ce sa fac m-am saturat sa stau in casa. si in plus am note bune am avut anul trecut a 3 medie din clasa o ajut la ce are nevoie. dar problema e ca nu ma lasa sa ies... help sfaturi cvcrying

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Parintii tai vor sa te apere de asa numita "nebunie a adolescentilor". Majoritatea,cei de varsta ta,se duc in club, petrec, ies mereu.Dar ai tai vor sa nu te schimbi ca le e frica ca nu se stie peste cine dai si nu stiu ce vei pati.Dar dupa parerea mea. exagereaza putin.

| dana85 a răspuns:

Candva, cand vei avea si tu copii, vei intelege responsabilitatea unui parinte. Traim vremuri atat de tulburi, intr-o societate care nu mai are o scara de valori, nici credinta, nici respect, iar voi, tinerii sunteti cei mai expusi. Tu nu stii ce este afara, dincolo de lumea asta linistita pe care ti-o ofera parintii tai! sunt droguri, promiscuitate, perversitate, viol, rapiri etc. De toate acestea vor sa te pazeasca parintii tai. La varsta asta vezi totul in roz, totul ti se pare posibil, crezi tot; abia cand te vei maturiza vei vedea adevarata lume care te inconjoara. Mai vreun an incearca sa asculti de ei si vei vedea ca au avut dreptate in educatia lor. Pana atunci invata si gandeste-te la viitorul tau, restul vor veni de la sine.

| freakazoid a răspuns (pentru dana85):

Ce rost are sa fi in viata daca nu traiesti?

| dana85 a răspuns (pentru freakazoid):

Viata are rost daca stii sa o traiesti. Traieste-o frumos, astfel incat de cate ori privesti in urma sa nu iti fe rusine de faptele tale.Ca sa traiesti viata trebuie sa lasi ceva frumos in urma ta.

| freakazoid a răspuns (pentru dana85):

Nu poti spune ca acumulezi experienta de viata din carti, sunt bune trebuiesc citite, dar nu e indeajuns. Trebuie sa mai iesi si tu din casa sa vezi lumea din jurul tau (baga de seama ca pe ea nu o lasa sa iasa nici macar ziua din casa), sa traiesti 2-3 zile pe cont propriu (sa stii la ce sa te astepti in viata). In ritmul asta fata asta o sa traiasca cu parintii pana la 50 de ani cand mor ei de batranete.

| Négatif a răspuns:

Bună.
Poate că părinţii tăi nu vor să intrii în buclucuri şi pur şi simplu vor doar să te apere, pentru că se întâmplă multe lucruri rele, în cluburi, pe afară târziu, chiar şi ziua, etc. Mda, părerea mea e să vorbeşti cu ea, şi să-i spui să te lase de Revelion, măcar... Sper că vei avea un an mai bun! Succes.

| freakazoid a răspuns:

Daca traiam in anii '80 in state, acum fugeai cu vreo formatie in turneu. Ce pot sa-ti spun, impuneti si tu punctul de vedere, fa si tu ca tine (ex: Mami pot sa ies afara? - asa nu; Mami, ies afara! - asa da), dar fi foarte rationala cand o faci! Ai grija de tine.

| shawol a răspuns:

Pai. ai putea sa le arati parintilor tai filmul IN CAUTAREA LUI NEMO. el pare un film de copii dar de fapt este un film pentru parinti: un tata care isi proteja foarte mult fiul, ajunge sa l piarda din cauza ca nu avea incredere in el... incearca sa porti o discutie calma cu ei si sa le explici ca poti sa iei note bune la scoala, chiar daca te vor lasa sa mai iesi un pic... ei probabil se tem ca nu vei fi la fel de silitoare daca te lasa sa iesi. Sper ca te am ajutat putin! happy

| sergiuw37 a răspuns:

Da-i cu textul : "imi arati o lipsa extraordinara de incredere, nu voi putea reusi nimic in viata daca nu pot socializa cu alte persoane... credeam ca ai incredere in mine"

| badgirlpink a răspuns:

Dupa parerea mea mutli parinti nu prea isi lasa copii afara mai ales noaptea ca zic ca cine stie ce se intampla, totusi ai 16 ani si cred ca esti destul de matura incat sa iti porti singura de griji dar ei inca nu au realizat cine esti tu: tu esti o fata de 16 ani care poate sa faca ce vrea doar daca parintii ii dau un impuls de obicei mama te mai lasa sa mai iesi afara dar tatal niciodata mai mult de 9 sa stai afara sau sa faci altceva pentru ca tatal vrea mereu sa fii fata tatei dar la un moment dat o sa realizeze si el cine esti si ca nu ar mai trebui sa se poarte cu tine ca un copil care trebuie bine pazit si sa nu iasa din casa ca altfel nu stiu ce se intampla. Oricum succes!:* si sper ca ti-am ridicat un pic moralul.:*