| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema foarte uriasa si am nevoie de seriozitate maxima, fara mistouri sau alte lucruri la aceasta:
Eu si familia mea mai locuim si cu tatal lui tati, sora lui tati si verisoara lor care a venit sa stea aici...
Tati este plecat iar tataie si babele alea 2 ne fac viata un iad, nu mai suporta sa vada cainele, tot ameninta ca il duc de acasa, se tot vaita ca nu cumpara mami nimic in casa(ele lucreaza impreuna, mami si cumnata-sa iar sclerozata aia nazista de cumnata-sa este sefa ei si mami castiga 1000 lei iar aia 4000-5000 nu stiu sigur...; ii tot opreste lui mami din salariu....si altele)
Spuneti-mi va rog, ce as putea sa fac sa nu mai fim asediati de nemernicii aia 3 si ce sa fac sa nu fie cainele dus de-acasa de nazista aia de matusa-mea? cainele este foarte cuminte. eventual doar mai roade incaltarile si puii doar le mananca putin din mancarea lor pe care mami o cumpara 80% din vară, ii fugareste fara sa ii ranească, are grijă de ei... am nevoie de ajutor inainte sa fac ceva regretabil din instinct, va roooooog...
Nu mai stiu ce sa fac. crying((((( am nevoie de un sfat pana in zori.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce l bine este sa ii scrii tatalui tau pe mail si lasa-i atasat toate conversatiile ratuacioase ale rudelor voastre. Nu spune nimanui asta tu doar fa si taci. Nu ii provica? Vorbeste-le normal ca si pana acum. Sunt rudele lui si e cuvantul tau impotriva lor. Cine ia in considerare spusele unui copil? Asa ca, dovada ta sa fie integistrarile tale. Sa nu afle scorpiile ca se vor purta frumos in preajma voastra asa cum o fac cand e prezent tatal tau. Succes.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv cine este/sunt proprietar/i al locuintei unde stati.
In functie de aceasta se poate spune cine are dreptate si trebuie respectate anumite reguli de convietuire.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca e casa lor, altfel ar fi plecat de mult invitatii nedoriti si ramanea doar mosneagul cu ei...

| cristimihailov a răspuns:

Cati ani ai?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa adaug. Spune-i tatalui tau cat de important este cainele pentru tine. Cine ii cumpara mancarea, opreste toate bonurile de la magazin, fa-le i poza si ataseaza pe mail. In felul acesta gurile rele vor fi inchise. Vorbeste cu mama ta si roag-o sa ii explice si sa situatia. Cel mult sa va mutati cu chirie in zona unde locuiti ca sa nu va mai persecute nemernicii cu care locuiti.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Tu, în sine n-ai ce să faci prea multe. Singurul lucru pe care-l văd eu, că ai putea să-l faci, e să vorbeşti cu tati despre problema asta, dacă nu i-a spus mama deja. Caz în care, dacă ambii părinţi preferă situaţia asta, tu n-ai ce să faci, decât să le zici de mai multe ori să facă ceva să fie linişte, cu alte cuvinte să le zică alora să-şi găsească alt loc.
Zic şi eu.

| HDR10 a răspuns:

Nu poti sa te muti altundeva?

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Spune-i tatalui tau poate el stie cum sa le veorbeasca!

| deeayly a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu tatal tau, spune i ce se intampla, el va stii ce sa faca. Voebeste si cu mama ta explica-i cat de mult tii la caine si spune i sa vorbeasca si ea cu tatl tau si poate reuseste sa ii mute pe cei "3 crai de la rasarit". Sper ca lucrurilr se vor rezolva.

| LoveAndPeaceRo a răspuns:

Mulțumesc tuturor happy
Am reușit să găsesc o soluție împotriva dementorilor (Harry Potter 3) și ținem câinele în alt loc în curte și mi-am pus în minte că tot 2-3 ani vom mai sta noi aici și-i suportăm acum iar peste 10 ani să le închid ușa-n față când vor sta în genunchi să mă implore să-i îngrijesc; mai politicos de atât nu pot fi cu ei 3 în viitor, deoarece ei se gândesc doar la prezentul lor și nu spală milioane de încălcări ale poruncilor cu câteva fapte bune pe an: o ciocolată, 5 lei, xD
Mi-au plăcut toate răspunsurile dar după spusele lui angelofthehearth cuvântul meu contează mai mult, deoarece copii vor face viitorul happy
Noapte Bună tuturor happy, vă doresc pace și liniște tuturor celor ce nu vă gândiți doar la prezentul vostru happy