| Céline7 a întrebat:

Am si eu o problema: Sant singura la parinti iar parintii mei lucreaza de dimineata pana seara iar mama mai trece si pe la amiaza acasa, si vreau sa va spun ca nu prea au timp pentru mine si imi lipseste foarte mult dragostea parinteasca pentru ca am crescut cu bunicii timp de 8 ani pentru ca parintii mei au fost plecati in strainatate. Ce sa fac? uneori ma simt singura pe lume. Fundita si voturi

Răspuns Câştigător
| gia99 a răspuns:

Pai gandeste-te cat de mult tin parinti tai la tine adica sunt alti copii care nici nu au ce manca, iar ei muncesc pentru tine ca sa ai un trai mlt mai bun, gandeste-te oare cum ar fi daca ai fi ca si copii de pe strazi crezi ca lor nu le lipseste dragostea parinteasca si chiar daca nu iti dai seama parinti tai te iubesc foarte mult si de aceea muncesc pentru tine. Sper ca te-am ajutat happy

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cursul zilei, tu esti ocupata cu scoala, ei cu serviciul. Seara, insa, poate fi facuta, de catre toti cei din famile,sa ramana libera de alte preocupari ( treburi casnice,Tv, calculator,lectura etc.) si sa v-o dedicati voua. Incepe tu --- povesteste-le despre preocuparile tale, intamplarile/evenimentele din viata ta, gandurile sentimentele tale, intreaba-i cum sa-i ajuti sau cere tu ajutorul lor. Implicandu-i si lasandu-i sa se implice in viata ta vei avea dovada dragostei parintesti ce ti-o poarta.Nu uita ca si tu trebuie sa le dovedesti dragostea filiala, ascultandu-i si ajutandu-i dupa puterile tale. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Domnisoara,foloseste timpul in putinele momente cind le ai cu ei si bucura-te la maxim de ele.In rest nu poti decit sa le urmezi exemplu si sa te dedici total muncii pentru supravietuire in cazul tau, primii pasi fiind invatatura.

| copiladolescent a răspuns:

Sincer trebuie neaparat sa iti faci curaj si sa vorbesti cu ei. Dragostea parinteasca este singura pe care ar trebui sa o primeste neconditionat, permanent, irevocabil. Parintii vor ceea ce este mai bun pentru copii lor, iar tu, privindu-i adanc in ochii trebuie sa le spui ce simti. Ei poate nu constietizeaza ca sunt mult mai importanti pentru tine decat o bicicleta ultimul ragnet. Oamenii sunt cei mai importanti in viata, oamenii fac locul, aduc fericirea, tristetea, singuratatea, entuziasmul, puterea, dorinta, dorul... Iar parintii sunt mai presus de oameni, ei sunt un fel de ingeri. Trebuie neaparat sa vorbesti cu ei fiindca sunt sigura ca nu realizeaza ce inseamna pentru tine lipsa lor. Aminteste-le cata nevoie ai de ei si cat de mult ii iubesti. Tu esti centrul universului lor si ei vor foarte mult sa te vada fericita. Copii au nevoie de parinti mai mult decat au nevoie de apa, iar tu ii ai, esti foarte norocoasa. Exista atat de multi care ar vrea sa fie in locul tau. Pretuieste-i si lasa-i sa te ajute, astfel se vor ajuta si pe ei insasi. Ai grija de tine, sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu sa le spui lor ceea ce ne-ai spus noua aici.

| DreamNice a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta parintii tai te iubesc foarte mult chiar daca nu au timp sa stea cu tine tot ce trebuie sa faci este sa le spui ce ne'ai spus si noi si poate o sa incerce sa isi faca timp pentru dorinta ta cu siguranta si ei vor sa petreaca ceva timp cu tine.happywinking

| adelolyta a răspuns:

Doamne fereste nu mai speria fata...cum sa se arunce de pe bloc? Si corinutza, ar trebui sa vorbesti cu parinti tai si sa le spui ca iti lipseste dragostea lor si ca pentru tine este foarte importanta si ca sti ca ei lucreaza mult dar putina dragoste ar putea sa iti ofere. sper ca te-am ajutatbig grin