| anonim_4396 a întrebat:

TPU!
Am si eu o problema.
Tatal meu e alcoolic. Aveam 6 ani ( acum am 12) cand l-am vazut prima data beat. de atunci cam o data la 2- 3 luni bea... insa nu bea acasa, bea doar cand iese din oras, singur. Mama e foarte suparata si stresata in zilele(ziua) in care bea, si la fel sunt si eu.Eu chiar nu vreau ca ai mei sa se despart din cauza tatei... nu as putea trai fara el pentru ca il iubesc foarte mult.
Ultima data cand a venit acasa aproape rupt in 2 si-a ceut scuze de la mine si eu i-am zis:" eu te iert pentru ca esti tatal meu dar mama nu prea cred" iar el a zis:" nu conteaza pentru mine tu esti importanta". Acum ma gandeam daca i-asi zice eu cat suferim ca sa se simta el bine cateva ore oare ar incerca sa se schimbe? Mentionez faptul ca acum 2 ani mama a zis ca divorteaza de el daca continua asa si atunci nu a mai baut un an intreg. Va rog ajutati-ma!sad

13 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Alcool la 2, 3 luni? Tatal tau nu e alcool. Stii ce inseamna alcoolic? La 2, 3 zile sa termine doua, trei sticle de ceva tare si sa se trezeazca peste alte doua, trei zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaela1964 a răspuns:

Puiut mic, problema nu-i a ta si nici rezolvarea ei nu-i la tine.Tu gandeste-te la scoala, invata bine si asa vei aduce multumire mamei tale care e atat de suparata. Lasa adultii sa faca ce cred de cuvinta, tu ai grija de tine si nu te mai incarca cu supararile casei, esti prea micuta sa duci tu asta.Numai bine iti doresc.happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i mamei ca tebuie sa il inteleaga si sa ramana impreuna cu el de dragul tau, el chiar nu exagereaza cu alcoolul, spune-i sa nu mai faca o tragedie din asta, daca nu asta e, daca consuma alcool sigur are un motiv intemeiat.

Răspuns utilizator avertizat
| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns:

Stii cum se zice singurii oameni care iti vor zice adevarul sunt copii, cei beti, si cei nervosi, eu zic sa-i zici ca te simti rau ca el bea... poate va inceta... dar nu e chiar asa rau daca un barbat bea un pahar de bere pe zi, insa nu atat de mult.

| Luly1802 a răspuns:

Uite, in primul rand, nu te panica. Ai mei sunt divortati, stiu cum e, dar asta nu conteaza. Tatal tau nu este alcoolic. Bea din cauza ca este nefericit. Poate ca nu se simte bine in preajma mamei tale. Incearca sa vorbesti cu el, doar voi doi si spune-i ca nu este multumita de starea familiei tale. Daca divorteaza, nu inseamna ca nu te iubesc sau altceva, doar ca nu-i vei mai vedea zilnic, ceea ce cred ca te infioara. Eu asa traiesc. Ii vad aproape o data pe luna. doar pe unul singur, si pe altul macar de 2 ori. Este foarte greu. Stau cu bunicii timp de 6 ani de zile. Dar, scuze ca ma intind atata. Ti-am zis ce ar trebui sa faci. In plus, daca ai peste 11 ani [ nu sunt sigura, ma pot insela ] poti sa te inpui divortului, astfel nu mai pot divorta. [ Dar nu sunt sigura ].

Trebuie sa ai o "sedinta" cu el. Poate se va schimba. happy

Sper ca te-am ajutat cat de cat. SUCCES!

| defineGirlygirl a răspuns (pentru Luly1802):

Mersi la toti pentru incurajari happy am sa incerc sa voresc cu ei. Cativa dintre voi au zis ca e din cauza mamei, ca nu se mai iubesc... Dar daca nu s-ar mai iubi de ce dupa ce se iarta unul pe altul se imbatiseaza si mereu se pupa si se striga prin casa cu :"puiu"... eu chiar nu cred ca e din cauza iubirii

| Luly1802 a răspuns (pentru defineGirlygirl):

Probabil au o problema. Este foarte bine sa vorbesti cu ei. Sunteti o familie, trebuie sa va stiti fiecare secret, parerea mea. happy Dar succes si sper sa se intample toate cele bune!

| Yahira a răspuns:

Buna pitycutziulyckutz! In aceeasi situatie sunt si eu. Si tatal meu e alcoolic si am 12 ani la fel ca tine, insa eu mi-as dori intr-un fel ca mama sa divorteze de tatal meu, dar nu e asa cum vrem noi uneori. Atunci cand tatal tau ti-a zis ca pentru el tu esti importanta cred ca era beat. si tatal meu este asa si mi-e rusine de el si il urasc. Probabil a zis asta ca sa te faca sa taci sa-l lasi in pace, cred asta pentru ca am trecut prin asa vorbe "dulci". Crezi ca eu nu sufar? La fel si mama mea e in aceeasi situatie ca a mamei tale. Vine stresata de la servici, suparata si asta ma face sa-l urasc si mai mult. Bunica ii tine tot felul de predici ca sa se lase de bautura si parca voreste cu un turc! Uneori imi vine gandul sa-l omor. Pur si simplu! Daca mama ta ar divorta tatal tau probabil s-ar ruga de ea sa-l ia inapoi si viata ar fi tot asa. Sfatul meu este sa-l lasi in pace, iar tu si familia ta sa fiti uniti la orice necaz si sa nu pui la suflet ce face el. Continua-ti viata, caci ai un viitor in fata! Succes. happy