| MariaMrr a întrebat:

as avea nevoie de niste sfaturi, de la oameni cat de cat maturi. Nu am chef de copii frustrati pe aiciwinking

Am o problema, si e legata de scoala. si anume :
Pe primul semestru am terminat cu 4 la matematica, iar pe al doilea, am nevoie de media 6. Problema este ca am inceput cu stangul semestrul al 2-lea, si am inceput chiar cu 4 laughing dupa aceea, a mai urmat un 4 si inca 5.
Stiu ca o sa primesc comentarii gen : e vina ta ca nu te-ai pus pe invatat bla bla. Stiu asta.
Problema mea nu e de note, faza e ca abia acum spre final cand aproape se termina anul, mi-am dat seama in ce rahat ma aflu, ca s-ar putea sa raman pe vara daca nu pun mana sa invat, iar pe langa asta. sunt intr-o situatie foarte proasta cu mama, tocmai din cauza ca abia acum spre final am realizat.
Tatal meu a venit la scoala, a discutat cu d-na de mate, si a rugat-o sa ma ajute la ascultat, sa incerce sa-mi dea note putin mai mari. Dupa faza asta, mi-a trantit mare 4 la teza, deci al 3-lea 4.
Nu stiu ce sa fac cu mama, o stiu suparata din vina mea, ma simt vinovata, de invatat pot sa invat. dar nu cred c-o mai incalzeste cu nimic daca iau acum un 7 sau un 8, mai ales dupa ce a vb tata sa-mi mai umfle nota.
Nu stiu exact ce sfat ar trebui sa cer acum, cred ca doar am simtit nevoia sa ma descarc undeva laughing) stiu doar ca trebuie sa ma pun pe invatat. Daca are cineva ceva de zis, o consolare laughing) e ok. mersi big grin

4 răspunsuri:
| alex2496i a răspuns:

Ce pot spune, incearca sa-i arati mamei tale ca si tie iti pasa de notele pe care le-ai luat si nu esti mandra de el, incearca sa-i transmiti ca tie iti pare mai rau decat ei de ele.
Cum sa-ti spun, daca te dai prea desteapta fata de ea, o sa considere ca de fapt nu ai vrut sa iei note mai mari.
In rest nimic de zis, bafta la invatat, pentru ca traim in niste timpuri foarte grele, unde chiar si cu carte poti ajunge sa te chinui sa traisesti de pe o zi pe alta, dar apoi fara.

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu crezi că poți s-o scoți acum pe ultima 100 e bine, da' tare mă tem că ți-ai f(bip)t vacanța.
Mamei ai putea să-i spui că ai pus pariu cu un bou că iei note mai mic decât el, dacă vrei și ai reușit. De mâine se schimbă situația (da' te și ții de cuvânt, ca să te creadă).

| Unicorn322 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Spune-i ce ai spus si aici: ca ai realizat in ce situatie te afli abia acum, la sfarsit, promite-i ca la anul o sa faci tot posibilul sa iei note mai bune, ca o sa inveti mai bine si ca o sa iei scoala mai in serios. Explica-i cat de rau iti pare ca ai luat notele alea si poate o sa te inteleaga. Iti urez succes si sper ca o sa reusesti sa iti indrepti media si sa o multumesti pe mama ta.

| doreal a răspuns:

Ok, am 13 ani dar asculta ce vreau sa iti zic si daca vrei asculti daca nu, nu.
1. Tu iti dai seama ca nu mai ai ce face, media iti e data peste cap.
2. Esti prea distrata, mamei tale nu ii poti explica razand ca ai luat 4 la mate, are nevoie de putina seriozitate din partea ta, gandeste-te ce vei face cand vei avea 20 de ani?
Nu mai poti face nimic cu media ta, dar te-ai putea pune pe invatat de la anul, gandeste-te serios ca numai o viata ai si pe asta sa ti-o distrugi, daca nu ai de cand sa faci o facultate, macar un liceu sau o meserie. Nu poti sta acasa somera, atunci nu vei rade, vezi plange.