| julka a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Sunt intr-o situatie conflictuala cu colegii mei, din care as vrea sa ies. De cand am intrat in acest colectiv, mi-am primit multe insulte, printre care ca sunt proasta si lucruri din acestea, desi am cele mai multe credite din grupa. De cand am intrat in facultate, nu am stiut cum sa ma impart ca sa ii ajut, atat la unele materii, cat si cu bani, pe care nu i-am primit inapoi. Mentionez ca sunt intr-o grupa cu multi baieti si putine fete si ca am fost numita liderul grupului. Din pacate, nu am stiut ca ma impun ca sefa. Eu eram cea care, de exemplu, xeroxam pentru toti, fara sa cer banii inapoi.
La insulte, raspundeam violent si cu aceeasi moneda, nestiind cum sa reactionez.
Sunt o fire mai emotiva, si incepe sa ma afecteze situatia din ce in ce mai mult. Din cauza situatie, stau singura la laboratoare si seminarii.
Am uitat sa spun ca, desi ne dusmanim, inca vin la ajutorul meu.
De cand ma stiu, am avut probleme cu colegii, eu fiind ma retrasa.
Poate ca pare penibil sa pun o astfel de intrebare la 20 de ani, dar ce as putea sa fac? Nu as dori sa mi se spuna sa imi schimb facultatea, deoarece am muncit mult pentru notele mele.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Heizi a răspuns:

Pe cat posibil ignora-i, ignoranta e cea mai buna arma cu astfel de oameni, dar ignoranta asta trebuie sa vina din interiorul tau, sa o simti tu, nu doar asa prefacuta, "dusmanim", n-ai ce dusmanie sa simti, ignoranta, nepasare e tot ce trebuie sa simti, raceala chiar aroganta. Ce zice lumea valoreaza prea putin, daca tu esti impacata cu tine cu ce faci, n-ai de ce sa te simti inferioara sau sa dai socoteala unor oameni care nu te apreciaza, jignirile lor sunt slabiciunea lor, invidia, rautatea, cu atat mai putin parerea lor trebuie sa conteze pentru tine. Te trateaza asa pentru ca le permiti, trebuie sa stii si sa si refuzi, s-au obisnuit sa te calce in picioare, orice cer "proasta" face. Trebuie sa impui respect, sa ai mandria ta. Fa-te si faina, sexy, aranjata si o sa alerge dupa tine big grin

8 răspunsuri:
| sergiu2525 a răspuns:

Stiu ce e o fira emotiva, si e mai rau ca baiat sa fii asa..nu ai ce sa le faci,trebuie sa te impui tu,sa le iei ce au nevoie,cum ar veni sa ii 'educi'.Nu le da bani,ajutor, o saptamana, fi cea mai mare scorpie, reproseaza, iti vei face dusmani pe viata sau ascultatori 4 ever.Ciao!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ai putea sa faci, e sa le tai macaroana repede laughing, xerox gratis doar la pastele cailor, cand e vorba de ajutor spune ca nu esti disponibila laughing, sau daca vin asa cate unul le explici frumos ca, ca sa ii ajuti iti ia timp si ca la tine timpul inseamna bani si o sa inteleaga, cu cat le tii mai scurt lantul cu atata o sa fie in garda mai tare, si daca le lasi prea lung lantul ca si acum, uite ce fac, vor sa se spanzure cu el, pana la urma ei au nevoie de tine nu invers, stiu ca vrei sa fii acceptata, insa vor trebui sa te accepte asa cum esti tu, nu cum vor ei, si daca ai zis ca deja ai 20 de ani e cazul sa iti formezi si tu un caracter. Multa bafta!

| NeneaToaster a răspuns:

Nu stiu. Daca tot vin la ajutorul tau, inseamna ca vin doar pentru ajutor, ca si cu pupincurismul.Eu,daca ar mai venii din nou la ajutorul meu, leas zice "Da' ce, acum ai nevoie de ajutorul meu, nu?"Sau ceva gen asta.Asta e parerea mea.

| Adrianetc a răspuns:

Si eu sunt o persoana mai introvertita, dar ca lider al grupului este destul de dificil sa-ti impui punctul de vedere, sau mai ales autoritatea.Ce ai putea sa faci? nimic, pur si simplu nu mai sta cu ei, poti sa-ti termini facultatea si fara ei. nu te ajuta cu nimic daca apartii grupului, presupun ca ai prieteni acasa.

| Succeseeee a răspuns:

Buna,Julka..Eu te sfatui sa faci asa: sa nu ii ajuti un timp la nimic,si daca te intreava ei spune-le ceea ce te doare, ca ei te ofenseaza si tu nu mai poti asa. Altceva ce ai putea face este sa vorbesti cu ei sau mai mult, invitai in oras la o pizza pe toti si distrativa, si intre tip mai pueti aduce vorba de asta, spune-le ca tu nu esti cum cred ei...Cred ca isi vor schimba parerea.Succese

| mixxjim a răspuns:

Pai cam au dreptate sa-ti spuna ca esti proasta, scuza-ma ca-ti spun. pai daca muncesti pe branci pentru ei pe degeaba cum sa fii altfel? cum sa le dai bani si sa nu ti-i mai dea inapoi? cum sa xeroxezi fara sa le ceri bani? de-asta de fac proasta, si or sa te faca asa pana vei inceta sa mai faci astfel de lucruri. respectul, prietenia nu se cumpara. nu or sa fie prieteni cu tine pentru ca le dai cursurile xeroxate pe banii tai, nu or sa fie prieteni cu tine pentru ca le dai bani de tigari sau de bautura si pe care nu ti-i dau inapoi. e pacat ca ai pornit cumva cu stangul, acum e greu sa asezi lucrurile pe fagasul normal, dar nu imposibil. inceteaza cu toate lucrurile astea si or sa inceteze si ei macar sa-ti spuna proasta. asa e, din pacate, oamenii nu stiu sa aprecieze bunatatea, de-asta si exista expresii de genul "prost de bun" sau "daca esti bun, esti prost" etc si esti tratat ca atare. habar n-am de ce sunt oamenii atat de rai. oricum, nu le mai da bani, nu-i mai ajuta cu nimic, cand cer le raspunzi ca te poti gandi sa ii ajuti atunci cand vor sti cum sa se comporte, sau cand te jignesc ingnora-i, nu vor continua sa urle la luna la nesfarsit. daca tot te porti asa si nu se comporta cum trebuie nu ai ce pierde sa devii o scorpie, dimpotriva. in plus, asa inceti si tu sa fii om cu cine trebuie, nu cu toti derbedeii. deci inceteaza cu comportamentul asta, tu gresesti, si daca nu te schimbi putin, daca nu vrei sa tii cont de ceea ce vezi asa o sa patesti toata viata, si la locul de munca, si peste tot, o sa fii tinuta de "proasta" care se rupe pe sine pentru ceilalti. ai un suflet mare, ai bunavointa, ai putere sa ajuti, sa faci bine, fa-o constructiv, mergi si fii buna undeva unde o sa fii apreciata si tu, si munca ta, si unde chiar este nevoie si se merita - cu copiii orfani, cu batranii singuri etc, deci voluntariat, la ong-uri care se ocupa de ceva ce simti tu ca ti-ar face placere si tie sa te implici.

| Stefania_Stefii_1998 a răspuns:

Si eu sunt o fire emotiva, am pus mult la suflet cand ma jigneau dar am devenit indiferenta ma fac ca ei nu exista. acum ei alearga sa ma bage in seama. deci succes!

| mirceaa a răspuns:

Daca esti la ASE in Bucuresti atunci nu ma mira, n-avem ce sa facem, majoritatea oamenilor se incadreaza in categoria fitosi, prosti, ingamfati, etc.