| Albert11 a întrebat:

Atat eu (12 ani) cat si sora mea (16 ani) suntem trimisi la culcare la ora 8. Vrem si noi sa nu ne culcam asa de devreme. Idei de cum sa o convingem pe mama?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

În cazul tău nu e rău să mergi la culcare la ora 8, sora ta e mai mare și poate ei i s-ar părea prea repede.
Oricum nu vă face nici un rău dacă vă puneți la somn la acea oră, din contră e bine pentru voi, sunteți în perioada de dezvoltare, aveți nevoie de somn.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fii multumita ca nu traiti in Australia, ca aici copii sunt culcati la 7 seara.
Mama ta stie ca nu dormiti voi de la 8, dar va trimite la culcare devreme, ca sa fie sigura ca adormiti intr-o ora sau doua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt unele instituții, ca școlile militare, sau viața în comun în internate, unde orele de somn sunt decise prin ordine, de exemplu stingerea, adică obligația de a trece la regim de somn se dă la ora 22 de exemplu iar trezirea este obligatorie tot la oră fixă de exemplu 05.30 iar apoi programul este structurat pe ore toată ziua.
Mama voastră dorește ca să fiți sănătoase, să vă odihniți destul în fiecare noapte. Până aici este bine. Ceea ce face greșit este exagerarea și ora de culcare chiar destul de repede în cursul serii pentru niște copii destul de mari ca voi. Cel mai simplu este să discutați cu ea, să îi explicați ca niște copii mari ce sunteți, că apreciați tot ce face pentru voi, dar nu aveți nevoie de chiar așa de mult somn, că nu puteți dormi la comandă.

| RobertMoon a răspuns:

Nu putem să-i deschidem noi mintea și să o facem să înțeleagă că e prea devreme sa va culcați la ora 8. Sora ta e suficient de mare încât să-i explice, așa că pune-o pe ea, tu ești mic și probabil nu va lua în seama ce spui, fa-o pe sora ta sa-i spună că nu sunteți niște babelusi și că va culcați când va este somn, nu când dorește ea, așa e normal.

| Yuoia a răspuns:

Nu trebuie convinsa sa pierdeti voi noptile. Trebuie sa fiti voi convinsi ca somnul este necesar. Si ca e mai bine sa dormiti noaptea, nu ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi și ea când se mai fu te

| Uvox a răspuns:

Adică tu întrebi cum sa o convingeti pe mama voastră să nu mai facă ce este normal?
Doar pentru ca nu va convine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Uvox):

Nu e normal sa te culci chiar la 8 seara, nu m-am culcat NICIODATA la ora aia

| Uvox a răspuns (pentru Cosmin86):

Recomandarea dpdv medical este de 9-11 ore pentru 12 ani si 8.5 la 9.5 ore pentru 16 ani.
Nu înseamnă că daca te bagi in pat la 8 seara dormi si ca le mai dai jos la 10 dimineața.
Eu zic ca este ok, ar putea să fie si un 9 si trezirea la 7 si ceva.

| Albert11 explică (pentru Uvox):

La ora 8 se da stingerea pentru noi copiii iar la 6 trezirea.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut, multi inainte. Mama voastra va doreste binele, chiar daca poate nu stie dansa ce si cum. Vorbiti frumos cu dans, sigur va intelege. Organizati activitati de familie in intervalul 20.00-24.00.

| SporeBox a răspuns:

E prea devreme ora 8. Plus ca voi adormiti cand va este somn nu la comanda. Deci 1-2 ore din viata le-ati pierdut stand si uitandu-va la tavan. Ati putea sa va duceti amandoi la mama voastra si sa ii spuneti ca vreti sa va culcati cand va e somn. Dar sa specificati ca daca va da voie nu o sa stati pana la 12-1 noaptea.

| AlexandruSEV a răspuns:

Totusi e cam devreme ora 8, mai ales vara, incercati sa i explicati rational, ca 12 ore de somn nu sunt bune, banuiesc ca va treziti pe la 7-8, orele indicate de somn sunt 10-6

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruSEV):

12 ore de somn nu-ti fac bine, Intr-adevar nu este normal sa te pui la somn de la 8, in special la sora-ta care nu mai e copila deloc (16 ani wtf).
Dar daca stati la PC ce are? Poate nu vor sa stai pe afara, din diferite motive.
Pe de alta parte nu este normal, tot ce poti face e sa spui la Un prieten, de cand va intalniti odata (intamplator) cu parintii lui. Sa spuna la ai tai ca nu e OK, ce fac etc. ca exemplu sa spuna ca ei nu fac asa ceva cu copii lor ca nu e sanatos.
U, voi degeaba vorbiti cu ei, probabil au mentalitatea de lemn.

| Albert11 explică (pentru AlexandruSEV):

La ora 8 se da stingerea pentru noi copiii iar la ora 6 trezirea.