| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUsad
Azi mama a venit la scoala sa vada ce note am mai ales ca pe semestrul 1 am luat 4 de 5 si nu am avut tupeu sa-i spun nu stiu de ce nu m-a batut niciodata dar totusi nu pot sa-i spun si eu i-am spus ca ma descurc mai bine ca am note mari mai si am un 6 la romana, un 7la mate si nu sunt notele la care ea se astepta si vine diseara la 22:30 si ma culc ca sa nu ma cert cu ea seara
Dar chiar nu stiu ce sa fac cand o sa vb cu ea chiar nu stiu ma gandeam sa-i las un biletel ca sa-i explic totul.6 la romana am luat deoarece m-am mutat cu cea mai buna prietena si ea mi-a spus sa-i dau pixul ca ea nu ajungea si eu puteamsi a vz profa si a spus ca ne trece 2 si i-am spus sa ne asculte ca stim lectia perfect si a zis ca face media si a trecut 6 cred ca am luat 10 si 2 sau 9 si colega mea la fel dar la ea nu vin parinti deoarece au incredere in ea si are note mai mici decat mine si nici lucrarile nu le-am dat sa lesemneze findca erau micicryingsi azi a venit diriga in ora de mate si mi-a cerut dosarul mi-am dat seama ca a vn mama si am avut decat 3 lucrari in el din 5 si diriga m-a facut de ras in in fata claseicrying
Cand ma gandesc ca maine o sa vina mama sa ma trezeasca sa ma duc la scoala nu stiu ce sa-i spun si de aia ma gandeam sa-i scriu un bilet ca asa am mai bult curajsad dar ce sa-i scriu?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| NuMaCheamaNicicum a răspuns:

Buna sad 4, 5, 6?
Daca as avea notele astea cred ca m-as sinucide, crede-ma! Mama ma cearta ca mi-a iesit media la bio 8 ...si daca iau un 7 se supara...

Crede-ma ...Stiu ce zici!
In locul tau i-as spune direct, si in momentul in care ea ma cearta, ca sa nu ma enervez, ma gandesc la ceva sau la cineva!
Iar, daca chiar vrei sa scrii, uite aici ceva,
" Mama. Sunt ferm convinsa ca esti foarte suparate pe mine datorita notelor din ultima perioada. Am avut niste probleme pe care tu nu ai fost in stare sa le asculti.Stiu ca esti obosita si nu iti bati capul prea mult cu mine, dar crede-ma ca daca ma ascultai si ma invatai si tu mai mult, nu ajungeam asa. Eu te iubesc mult, si in locul tau mi-as fi facut timp pentru fiica mea.
Daca tu consideri ca notele din catalor reflecta inteligenta mea, te inseli.Eu stiu ca pot mai mult de atat si daca vrei, iti pot dovedi la anul'. Acum oricum e tottul pierdut sad! "

Sau ceva asemanator. Sper ca nu e prea tarziu. Poate va intelege.

Succes. O seara buna si sa te impaci cu mama ta! happy

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AdrenalinTm a răspuns:

CEAA MAI SIMPLA VARIANTA laughing explica-i lu maicata sa intre pe TPU si vede singuralaughing)

| WhiteTiger15 a răspuns:

Nu cred ca biletul ar rezolva cu ceva...insa poate tatal tau te poate ajuta. Tu trebuia sa ii spui de la inceput ca ai luat o nota mica si terminai. Iti dadeai si tu silinta si poate il reparai. Eu asa fac, adica ii spun prima data mamei apoi ori ea ii spune lui tata fara mine acoalea ori ma pune in fata faptului implinit si ii spune "stii ca fita a luat un... la scoala?" Sau de cele mai multe ori aleg sa le spun amandurora in acelasi timp cand suntem toti acasa. Poate ca prietena ta are o alfel de legatura cu parinti ei, adica poate ea le-a spus si nu s-au mai suparat asa de tare pe ea. Stii ca minciuna recunoscuta e pe jumatate iertata. Iti doresc mult succes.winking

| Mira1234567 a răspuns:

Apeleaza la santajul emotional.O sa mearga, sau macar o sa o imbuneze putin

| LauraSauLura a răspuns:

Asa sunt și eu, pur și simplu nu vrei sa ii dezamăgești... explică-le ce s-a întâmplat și ca pana la urma te-a ascultat și ai luat 10, ca a făcut media cu o nota pe care nu o meritai, e altceva! e greșit! Și eu am un specimen de asta :/ la noi baga strâmbe și părinții mei o cred, asta e! Explică-le ca nu e vina ta, tu știai lecția aia de 10, nu ar avea nici un motiv sa te certe, notele nu prea contează, atâta timp cât tu ai în cap, și ai avut! Încearcă sa le zici asta părinților, poate o sa te înțeleagă...

| Maria1301 a răspuns:

Buna. Asta pare a fi o drama de genul claselor 5-6. In primul rand nici sa nu te gandesti sa ii lasi biletel. Trebuie sa ii spui in fata, adevarul si sa suporti consecintele. Parerea mea e ca asta a fost o experienta din care ar trebui sa inveti ceva. Altadata sa nu mai minti de la bun inceput, sa spui adevarul si eventual sa progresezi cu invatatul ca oricum pentru tine inveti, nu pentru altcineva. Tot tie o sa iti fie mai usor. De asemenea trebuie sa le castigi increderea parintilor tai si ei sa te accepte asa cum esti, sa nu ceara mai mult decat se poate. Sper ca ti-am fost de folos si ca nu te-am plictisit :*.