| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună TPU, azi mi-am cunoscut viitorii colegi din liceu. Când i-am văzut prima dată pe toți mi-am dat seama că o să fie o clasă de oameni normali, având în vedere că foștii mei colegi din gimnaziu erau niște nebuni. M-am împrietenit cu aproape toți în afară de câțiva care sunt mai retrași. Întrebarea mea este urmatoarea: Cum pot să îi abordez ca să mă imprietenesc cu ei?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| and0ra a răspuns:

Sa inteleg ca persoanele respective erau introvertiti, nu? Spun asta din punctul de vedere al unei introvertite, cel mai bun mod in care sa abordezi o astfel de persoana e sa vorbesti cu ea cand sunteti singuri. Persoanele introvertite urasc grupurile mari si mai mult decat atat, urasc sa fie in centrul atentie. Daca vei merge la o astfel de persoana cand sunteti in grup, nu o sa scoti foarte multe cuvinte de la respectivul. Si ai sansa sa te si dispretuiasca apoi, pentru ca "l-ai pus in lumina reflectoarelor", cand nu dorea acest lucru. Du-te la persoana respectiva cand e singura si preferabil nimeni in jur si fa conversatie. Si foarte important, incearca sa conduci conversatia, sa te implici foarte mult, sa nu lasi loc de vreo liniste incomfortabila. Daca intrebi ceva si iti raspunde, dar nu te intreaba inapoi, nu te simti prost, probabil se simte inca anxios. Pune-i mai multe intrebari, practic implica-l in conversatie. Cere pareri, sfaturi. Incearca mai multe domenii de conversatie, nu ramane doar la unul. Nu incerca sa il scoti din zona de confort pentru ca risti sa se inchida mai tare. In schimb incearca sa empatizezi. De exemplu, nu spune "Uite, ma duc cu X la o petrecere, hai cu noi sa ne distram". Mai bine spune-i "Vreau sa ma duc pana la magazin sa imi iau un suc, nu vrei sa vii cu mine? Nu vreau sa merg singur". Si foarte important, fii intelegator. Niciodata sa nu minimalizezi ceea prin ce trece un introvertit. Sa nu spui niciodata chestii precum "Vai dar de ce nu vorbesti cu ei? Nu-ti fac nimic" sau "dramatizezi" sau "esti prea inchis in tine" pentru ca nu te vei imprieteni niciodata asa cu ei.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum nu poți. Să nu te porți tu retras.

| Mosotti a răspuns:

Dar de ce vrei sa te imprietenesti si cu aia? Da-i naiba, ai destui pe ceilalti. Aia-s mai aparte, nu prea ai cum sa te bagi pe ei, e dificil, si nu are sensa sa-ti pierzti timpul cand ai destui.