| valentinalina a întrebat:

Buna TPU care imi poate da si mie un sfat? soramea se poarta urat cu mine si ma jigneste daca nu fac ce spune ea zbiara la mine si ma jigneste. eu as vrea sa ma inteleg bine cu ea. va rog sa nu spuneti sa vb cu ea in preajma mamei ca decat cu aia mai bine lipsa ajutor (funda normal)

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă să stai deschis cu sora ta și spune-i ce ai pe suflet ori nu o mai bagi în seamă!
Câinii latră, ursul merge!
Pa, pa.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Prieten. Tovaras de joaca. Confident. Sunt numai cateva dintre minunatele roluri pe care fratii si surorile le pot juca unul in viata celuilalt.
Intre cei doi frati pot aparea neintelegeri, certuri, gelozii, unele chiar violente.

Gelozia, conflictele, rivalitatile intre frati sunt inevitabile. Sunt atitudini normale, in anumite limite, la copii ca si la adulti de altfel. Ei vor invata astfel, ca nimeni pe lume nu poate avea totul, vor invata sa imparta, sa negocieze, sa fie generosi, sa se apere, sa lupte. Vor invata, intr-un cuvant, sa traiasca intr-o lume care nu este intotdeauna ca in povesti.

Aceste rivalitati se vor aprofunda, daca parintii nu vor interveni cu dragoste, rabdare si intelepciune, chiar din primii ani ai copilariei.
Un alt aspect al problemei sunt conflictele de personalitate. Acasa este locul unde fiecare se poarta asa cum este in realitate. Si acest "fel de a fi" inseamna mai putina politete sau deloc, mai putin tact sau deloc. Cu alte cuvinte, calitatile cu care se mandresc unii sunt de fapt o haina pe care o lasa cand ajung acasa in cuier la usa, pentru a o relua doar atunci cand pleaca. Acasa nu o folosesc. S-ar uza bunatate de calitati pentru niste oameni care oricum sunt prea cunoscuti pentru a le mai face o impresie sau a o ameliora pe cea existenta.
Sper ca nu te-am plictisit, dar am incercat sa-ti arat motivele pentru care exista mai intre toti fratii diferente si probleme. Nu sunteti diferite de alti frati sau surori. Important este sa nu-i raspunzi cu rautate la rautatile ei si sa ceri sfatul mamei tale, care va cunoaste cel mai bine.Incearca o perioada s-o ignori,sa vezi cum actoineaza. Pe multi ignoranta celerlalti ii face sa sufere si sa-si dea seama ca gresesc. Daca nu se schimba nimic,stai de vorba cu ea si spune-i ca sunteti egale din toate punctele de vedere si ca felul ei superior de a te trata nu inseamna ca si este superioara tie. Daca ea nu vrea sa te respecte,atunci nu vei mai accepta sa te trateze astfel, ci vei face ceea ce crezi ca este bine pentru tine. N-o lasa sa fie rea cu tine. Apara-te si lupta! Daca te iubeste, isi va schimba atitudinea fata de tine, vazand ca nu esti slaba sa accepti rautatile ei.

| morena a răspuns:

Obliga-o sa-si schimbe comportamentul fata de tine! Zi asa,,De acum inainte te rog sa fi atenta cum te porti cu mine! Daca vrei sa te mai respect,respecta-ma,daca te comporti ca o jigodie,ma vei obliga sa ma port la fel cu tine! Si cred ca niciuna din noi doua nu vrea asta! Revizuieste-ti comportamentul,pana nu voi ajunge sa te copiez,si sa-ti vorbesc cum i-mi vb tu mie,pentru ca sigur nu-ti va placea sa se ajunga la asta! Astfelde comportamente sunt inaccepatbile intre surori,asa sa vb cu dusmanii tai, nu cu sora,
, care-ti vrea tot binele din lume!''
Poate asa i-si va da seama ca greseste, si se va simtii rusinata de felul cum te tateaza!

| bobby_7474 a răspuns:

Asa este uneori intre frati,dar lucrurile vor lua o alta fata in momentul in care voi o sa va casatoriti, fii sigura de asta, oricum singele apa nu se face

| Minty a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea,.sa o intrebi de ce se comporta asa si poate ajungeti la o intelegere, sunteti totusi surori.

| Mocton a răspuns:

Da cred ca ar trebui sa stai separat cu ea de vorba si sa ii spui ca te doare cand iti adreseaza acele cuvinte jignitoare si ca ai vrea sa va intelegti mai bine discuta cu ea si daca iti afla sentimentele poate nu se va mai comporta asa urat cu tine