| Fetitsa123 a întrebat:

Buna TPU.Ce activitati as putea face cu 2 copii de 6 si 9 ani? Dar daca afara ploua? Dau funda pentru cele mai bune.

10 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Incearca sa intri in lumea lor: fale poftele, fa un pazal, joacate tot ce iti propun ei(copii)!

| roxy_1862 a răspuns:

Daca afara ploua....paii...
de exemplu propunele sa jucati ceva
de exemplu telefonul fara fir sau sa cantati cantecele
daca ei nu te asculta
propunele si o recompensa
ceva de genu' cate o bombonica la fiecare raspuns corect sau cel mai frumos cantec cantat depinde ce va jucati...
sper sa iti foloseasca acest raspuns
funda?

| andreeasweetlove a răspuns:

Ii pui sa deseze, sa vada desene, le citesti povesti atractive pentu ei, gatiti impreuna prajituri sau va uitati pe geam si le explici fenomenul... funda?

| Roberta74 a răspuns:

Intreaba-i si ce iti propun aia faceti.Ai grija, insa, nu stii ce le vine in cap!

| ramonikramonik a răspuns:

Daca afara e frumos du-i in parc plimbati-va dar daca ploua jucati carti deseneaza cu ei uitati va la tv da-le jocuri pe PC arata le muzica invata-i sa umble pe un PC in caz ca nu stiu fiindca nu au unul

| mariaWoW a răspuns:

Pai puteti sa va jucati scunsa(in casa/afara), sa desenati(este cel mai placut lucru pentru copiibig grin), sa colorati carti cu povesti, citestele ceva interesant, uitati-va la Tv, jucati-va cu mingea(afarahappy ), daca ai jocuri in genul Nu te supara frate sau alte chestii de genul:d...sunt mult mai multe lucruri dar foloseste-ti imaginatiabig grin
Funda?:*

| cammm a răspuns:

Pune-i sa deseneze cu tine ceva, joaca-te cu o minge mica sau ceva de plus. Uitati-va la vreun desen animat.big grin

cu placerehappy

| robertaasdfghj a răspuns:

Ai mare grija de obicei cel de 9 ani se da mare iar cel de 6 plange.incearca sa nu joci ceva care sa provoace si mai multa rivalitate... desenatul separat e o idee buna pictatul. Daca afara ploua poti sa te joci jocul cine mananca? uite ce trebuie sa faci :iei o perna zicand cine manaca x2 si tu alegi apoi: daca zici ceva bun arunci apoi perna si cine o prinde merge in fata si intreaba el. daca spui ceva necomestibil (ex:scaune) cine prinde perna dupa ce ai aruncat-o(trebuie sa o arunci imediat dupa ce ai zis) o tura nu are voie sa mearga in fata. Cine prinde de cele mai multe ori perna la lucrurile comestibile si bune poate sa primeasca unul(si bineinteles ca de fapt toti vezi mmanca impreuna)

| Mirela77 a răspuns:

Cand este frumos ideal este in parc cu rolele sau sa va jucati badminton, volei.
Cand ploua monopoli, carti, preparati prajituri sau puteti crea un tablou din figuri decupate...

| LiliJB a răspuns:

Fatea scunselea,
puzzle,
leapsa,
inghetata,
om pe pamant,
flori fete si baieti,
faceti un spectacol cu dansuri si cantece,
profesoara de dans,
diferite jocuri care se joaca cu zaruri,
ascultati muzica,
statuile muzicale,
scaune muzicale,
jucativa la calculator.