| DanAndreeaIoana a întrebat:

Buna TPU ce mai faceti am si eu o problema ma puteti ajuta? Tatal meu este foarte protectaor si nu ma lasa sa ma vad si eu cu prietenele mele, nu ma lasa sa merg in oras singura decat daca vine cineva mai mare cu mine. De abia daca ma lasa sa ies din satau in care stau! Ce sa fac? Sunt putin timida si nu pot sa-i spun sa ma lase im pace sam traiesc viata! FUNDA.

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Buna! E adevarat ca uneori parintii pot exagera cu grija fata de copii... insa o fac tocmai pentru ca ii iubesc si isi doresc ca nimic rau sa nu li se intample. Nu te certa cu el, incearca sa vorbesti frumos [stiu ce inseamna timiditatea, insa e tatal tau! poti vorbi deschis cu el]. Daca ai prieteni de incredere, prezinta-i tatalui tau [eventual poti sa te imprietenesti cu fata/baiatul vreunui prieten de-al lui; daca le cunoaste familia probabil va fi mai linistit cand vine vorba de iesit]. Insa conteaza si varsta, gandirea, felul tau de a fi... Probabil el te vede inca un copil care nu se poate apara de oamenii rai! Ai rabdare si incearca sa ii intelegi si punctele lui de vedere. happy

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Timida, timida, dar vrei sa pleci. Iti traiesti viata atunci cand esti capabila sa fii independenta, legal si in special material.

| leftside a răspuns:

Face astea pentru ca tine mult la tine si nu vrea sa patesti ceva, poate ti se pare aiurea da ' lucrurile astea inseamna foarte mult.

| Filipjack a răspuns:

Scriei ce simti pe o hartie.

| uguugu a răspuns:

De obicei tatii sunt mai protectori segandesc la tot felul de lucruri rele mai ales daca vadnumai nenorociri pe la stiri(violuri si crime)...cred ca la un moment dat vei rabufni si chiar tu vei dori sa ii spui( cu calm si argumente fara sa iasa vreun scandal) ca vrei sa iesi, sa te distrezi doar esti tanara, capoate avea incredere in tine si eventual sa iti iei si un mobil cu tine ca tatal tau sa fie un pic mai linistit