| balaceanu567l876 a întrebat:

Cum o fac pe mama sa nu ma duca la scoala?

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

De ce sa nu te duci la scoala?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii ca nu ai nevoie de invatat, o sa te descurci pe santier

| Daniel_Pătru_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Meriti funda! Cel mai bun raspuns EvER

| T0T a răspuns:

Bagă-ți mințile în cap dacă mama ta nu e în stare să ți le bage. Sau poate îi e prea greu...

| anonimg a răspuns:

Indiferent de problemele cu care te confrunti -fie acasa, fie la scoala-, ca pe un frate te sfatuiesc sa mergi la scoala.
Poate ca trecem prin situatii dificile, suntem deprimati ori nu mai avem chef de viata, nu avem viitor si nici o tinta; ori poate avem probleme cu colegii la scoala sau cu profesorii -nu-i nimic. Avem un Parinte iubitor sus in ceruri caruia putem sa-I spunem tot ce ne apasa pe suflet. El ne iubeste, indiferent daca noi Il iubim sau nu; dragostea Lui este neconditionata. Vino la El asa cum esti, in camaruta ta, pe genunchi, in gand sau cu voce tare, si in cuvintele tale varsa-ti sufletul inaintea Lui. Dumnezeu ne-a dat fagaduinta: "Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24) Mai mult decat atat, El ne-a dat asigurarea: "Oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide." (Luca.11:10)
te sfatuiesc sa faci lucrul acesta cu incredere deplina. Nu vei avea nimic de pierdut. Vei vedea ce poate face Dumnezeu in viata ta.
"Puneti-Ma astfel la incercare, zice Domnul ostirilor, si veti vedea daca nu va voi deschide zagazurile cerurilor si daca nu voi turna peste voi belsug de binecuvantare." (Maleahi.3:10)

| pufulescu a răspuns:

Eu zic sa renunti la idee si sa te duci la scoala. Nu e problema ca vei muri de foame fara o diploma, departe gandul de asa ceva dar acea diploma iti va fi de folos mai tarziu, la batranete, cand nu vei mai putea face din cauze fizice acele munci grele care la tinerete aduc bani fara a cere scolarizare. Pe romaneste, slabe sanse sa mai rezisti pe santier la 45 de ani si e cam greu sa tii o familie cu leafa de spalator auto! Ia gandeste-te cum ti-ar sta toata viata santierist sau spalator de masini? Nu castiga mai bine un mecanic auto, tu ce zici? Si nici ca mecanic nu iti cere nimeni 2 facultati, stai linistit ca nu te trimit sa iti irosesti tineretea prin scoli.

| NoName0x0 a răspuns:

Pe o perioada de?

| Pinocchio a răspuns:

Nicicum, trebuie sa te duci la scoala!
Asta e...

| xAlessia a răspuns:

Prefa-te ca te simti rau big grin.

| LeZizu a răspuns:

Sa ii spui ca te duci pe jos sau cu autobuzul.
Ce iti e rusine de mama ta?

| mihai34535 a răspuns:

Fa-te bolnav.