| ktyi a întrebat:

cum se prepara mancarea de dovlecei thinking, funda love struck :d

Răspuns Câştigător
| liviu42 a răspuns:

Timp de preparare:
1 ora (complexitate medie)

Ingrediente:
1-2 dovlecei 1 lingura ulei 3-4 rosii 200ml.smantana 1 ceapa 1 legatura de patrunjel sau marar sare piper 2 linguri de faina

Mod de preparare:
speli si cureti ceapa si dovleceii, apoi toci ceapa si oparesti rosiile.intr-o cratita pui o lingura de ulei si calesti ceapa, dupa aceea adaugi rosiile curatate de coaja si taiate bucatelesi lasi sa fiarba.in timp ce fierbe, tai dovleceii ca pe cartofi pai. dupa ce i-ai taiat ii adaugi peste sosul format din rosii si ceapa, puicapacul si lasi sa fiarba 15 minute.cand dovleceii s-au inmuiat, pui smantana amestecata cu cele 2 linguri de faina, potrivesti gustul cu sare si piper si mai lasi sa fiarba cateva minute.cand este gata presari patrunjelul sau mararul tocat fin. POFTA BUNA!

1 răspuns:
| Gini a răspuns:

Hey.
Uite aici, sper sa te ajute.
http://retete.acasa.ro/mancare/mancare-de-dovlecei-13758.html
Pa, pa.