| Alexandra_5259 a întrebat:

daca mi-ati vazut profilul, stiti ca am 30 de ani si am o fetita.Eu si sotul meu ne-am cam certat.As vrea ca fetita sa creasca cu ambii parinti sa o sustina.Nu e problema, m-am impacat cu sotul meu, dar as vrea sa stiu daca credeti ca pe fetita ar afectao aceasta presupusa "despartire". Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Denisa85 a răspuns:

Sigur ca a afectat-o, ea iubindu-va pe amandoi, sigur nu ar vrea sa va piarda... incearca sa o incurajezi si sa ii spui ca totul va fi bine, e doar o cearta pe moment, nu exista familie perfecta.

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Confunzi notiunile:una este sa te certi, sa te impaci, alta este sa nu mai simti nimic pentru celalalt! Despartirea e despartire, nu poate fi presupusa.Sentimentele nu se impart de ochii lumii si al copiilor. Daca nu-i ceva serios intre voi care sa afecteze relatia, renunta la presupusa despartire.

| Zenithf a răspuns:

Cel mai tare ar afecta-o sa va auda ca va certati din cauza ei, asa patesc multi copii a caror parinti divorteaza, cand se ajunge la partaj, copii pot sa ajunga sa creada ca parintii lor se despart din cauza lor si ajung sa sufere cumplit.

| NickiMinaj a răspuns:

Nu inteleg ce treaba are relatia ta cu sotul cu relatia fetitei tale cu a tatalui ei happy Sunt 2 chestii total paralele, trateaza-le ca atare.

| niknip a răspuns:

Cu siguranta ca o va afecta, eu am crescut intr-o familie in care am avut aproape parintii [ambii] bunicii, rudele, verisorii.Este foarte important ca un copil sa aiba alaturi o mama [femeie] si tata[ barbat] pentru ai fi mai usor sa cunoasca calitatille, sa deprinda lucruri de la ambii [sa fie exemple pentru copil]. Personal am cunoscut cativa tineri care au crescut doar cu unul dintre parinti [ex.mama] si din pacate acestia sunt foarte tristi, mohorati si pesimisti[si-a pus amprenta asupra lor toate evenimentele din copilaria lor cand parintii se certau sau pur si simplu faptul ca nu au avut un tata sau o mama aproape sa ii asculte in momentele de cumpana] E foarte trista situatia lor si cred cu tarie ca divortul parintilor e unul dintre cele mai urate lucruri ce au efecte negative asupra copiilor [intr-o masura mai mica sau mai mare]
Sfatul meu pe care vi`l dau cu tot dragul si sinceritatea este sa fiti calma si capabila sa treceti cu bine peste incercarile vietii si sa tineti cu dintii sa aveti o familie unita.Atsfel toata lumea are numai de castigat.Mult succes! happy

| georgesur a răspuns:

Alexandra, dupa afirmatia ta :"ne-am cam certat"inteleg ca nu este ceva grav si merita pentru echilibrul copilului tau sa te intelegi bine cu sotul. Daca totul s-a terminat (macar din partea unuia), daca certurile sunt prea dese, daca apar si violente intre voi atunci este bine sa "rupi mita" si sa te desparti, caci toate acestea o vor afecta mult mai mult.Atentie,Roxana are multa dreptate, daca este sa se intimple,"nu pune sare pe rana" sa intorci fetita impotriva tatalui!

| Pisicuța a răspuns:

Da, dupa parerea mea ar afectao daca v-ati desparti, este foarte greu sa cresti stiind ca nu ai ambii parinti alaturi sa te sustina in clipe grele, dar daca v-ati certat acum pe moment si v-ati impacat nu o afecteaza, si oricum daca ar fi suparat acum ar uita cu timpul de asta.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy.

| Madalina1455684 a răspuns:

Foarte mult a afectat0o.Crede-ma ca stiu ce zic.
Am 14 ani aproape.Si cand se cearta parintii mei sufar enorm de mult si chiar daca nu sunt despartiti si sper sa nu o faca.
Si certurile parintilor mei sunt dese. ceea ce ma doare foarte mult.si nu mai am lacrimi sa plang pentru toate aceste certuri.
Dar oricum daca ei nu isi dau seama ca eu sufar atunci eu nu o sa pot niciodata sa le atrag atentia.am facut destule gesturi care sa le arate ca ma doar certurile astea. dar in zadar.
Un singur lucru mi-am pormis. daca eu o sa am copii primul lucru pe care am sa-l fac va fi acela de ai indeparta de certuri.bine eu sper sa nu fie cazu de certuri. dar asta am promis si ma voi tine de promisiune.
Deci. daca o sa ai cel de-al doilea copil.indeparteaza-l de certuri.Il doare, sufera enorm.

| Ionela_6254 a răspuns:

Eu am doar 15 ani.si am crescut toti acesti ani fara parinti.este extrem de greu. poti avea orice altceva dar daca nu o ai pe mami si pe tati langa tine e ca si cum nu ai avea nimic. fa tot posibilul si rezolva probleme cu sotul tau pentru a putea fi amandoi langa fetita voastra.
succes si numai bine!

| aNonim_4610 a răspuns:

Salut. tu ai 30 de ani, dar eu 14. si sa stii ca parintii mei s-au despartit cu o luna in urma sa stii ca imi este foarte greu, am ramas cu tata pentru ca mama are sot si sunt foarte suparata pe ea ca ne-am facut una ca asta ++++am si o sora care ii simt lipsa foarte mult, sa stii fa tot posibilul ca sa raminteti impreuna, ca multi copii trec prin asa ceva si nu se simt bine, ce mult asa vrea sa fiu si impreuna cu mama. ti-am spus situatia mea sper sa intelegi
;( sad
pa

| lariisa99 a răspuns:

Poate

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Orice eveniment ne afecteaza intr-o mai mica sau mai mare masura, chiar si la o varsta mai frageda. E bine ca certurile sa nu ajunga la urechile copilului. Daca totusi se intampla, vorbiti cu el si explicati-i ca mami si tati il iubesc si nu sunt suparati pe el. ceea ce a auzit este o mica neintelegere intre adulti si pe copil nu-l afecteaza. Repetati-i mereu ca o iubiti si ca o veti iubi intotdeauna. Succes!

| AiEnmaa a răspuns:

Alexandra...Alexandra...Nu as vrea sa pun aceasta intrebare ca una retorica sau ca una de mustrare dar sunt foarte curioasa de unde ma cunosti asa de bine.Nu am gasit o alta intrebare de a ta la care sa iti zic asta.Vad ca stii si ai avut dreptate am vistat-o pe bunica mea. Dar nu-mi dau seama de unde stii si ma cunosti. Te rog raspunde-mi caci sunt foarte curioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face prostia asta.lasati tu orgoliul de nu el.pentru ca voi o sa suferiti si o sa va para rau

| alexxv a răspuns:

Da ar afectao pentru ca ea va iubeste pe amandoi si nu cred ca ar vrea sa va despartiti.