| livia123rotaru a întrebat:

Daca unei fete de 4 ani ii more mama si tatal ei lea abandonat de cand s-a nascut copilul sidupa ce moare mama copiul il ia in plasament bunica pana la 12 ani si copilul are 3 unchi si dupa ce impineste 12 ani moare si bunica pe copil poate sa-l ea in plasament statul, adica sa ajunga la o casa de copi chiar daca copilul nu ar vrea?
Sau sa il ie-ie in plasament unul dintre unchi?
Cineva m-a rugat sa pun aceasta intrebare!
Cel mai bun raspuns primeste funda!
Multumesc!

2 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Daca aceste rude au decedat si au mai ramas acesti unchi, iar acest copil este la casa de copii, daca unul din unchii acestia il vrea, il poate lua sub tutorela lui! Daca nu, copilul va ramane la casa de copii pana la varsta de 18 ani, daca nicio ruda de gradul 1, 2 sau 3 nu il ia sub tutorela. Minorul nu are putere de decizie unde sa locuiasca daca nu are tutore! Acesta mai poate fi adoptat sau crescut la domiciliu de o asistenta maternala! Meriti"a doua sansa"

| Heloooo366 a răspuns:

Copilul poate ramane si la unul dintre unchi, daca acesta(unchiul) indeplineste conditiile pentru cresterea unui copil. Dar, daca nu le poate indeplini statul este obligata sa i-a copliul in plasament indiferent daca acesta(copilul) vrea sa nu.