| BlueSquare a întrebat:

De ce te indragostesti mereu de persoana care iti face rau?
Ceea ce vreau sa spun e ca exista un baiat care imi place de mult,acum ca m-am mutat de la scoala nici nu ma mai baga in seama, nici pe facebook nimic.
Ps:Nu are prietena credeti-ma.
Si imi face foarte mult rau.
Si nu inteleg incerc sa il uit dar nu
pot totusi e greu sa uiti persoana iubita..Si cand vad pe facebook chesti de genu:
1)Lucruri imposibile de facut in viata.
a)Sa atingi soarele.
b)Sa fim imortali
c)Sa uiti persoana care o iubesti din toata inima.
2)Te iubesc din toata inima si tu ma faci sa sufar.
Si multe mai multe ma doare inima si ma gandesc doar la el.
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dacă pentru această relaţie nu mai poţi face nimic, nu-i nici o drama. Te bucuri pentru ca ai cunoscut un suflet happy, te bucuri deci pentru omul pe care l-ai cunoscut, cu bune si cu rele, un suflet cu valoarea lui...

Nu e de mirare ca o despartire este grea, orice atasare de orice om creeaza o legatura puternica. Asta tine de valoare oricarui suflet in general. Este normal sa fim unici.

Si cand te gandesti ca toti oamenii sunt compatibili, fiecare baiat cu fiecare fata, atunci doar contextul vietii este cel care creeaza la un moment dat o anumita "conexiune" contextuală… happy

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inca nu am reusit aceasta performanta.

| anonimg a răspuns:

Majoritatea oamenilor se indragostesc de cine nu trebuie. Rupe tu relatia, inainte de a-ti rupe el inima. 99, 9% dintre tineri nu stiu cum sa isi faca o relatie, si nu stiu nici de trebuie sa o faca. Ei se iau dupa sentimente. Adevarat dragoste nu este oarba, ci 'vede' pe unde merge. Noi trebuie sa ne indragostim cu minta, nu cu inima. Ca daca ne luam dupa inima putem sa ne indragostim si de cei casatoriti, si de rude, si de... Cu toata sinceritatea lui, si cu cele mai bune intentii, omul ajunge in groapa daca se ia dupa inima.

| milan9 a răspuns:

Devine relativ simplu de uitat o persoana care te dezamageste...

| danay72 a răspuns:

Daca nu te iubeste, lasa-l.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi informatii interesante.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca nu ai invatat ce inseamna dragostea. tongue
Incearca iti ocupi timpul cu alte activitati si sa cunosti alte persoane. Vei vedea ca timpul vindeca totul.

| ancaval a răspuns:

De ce fugi după căruța care nu te așteaptă? Crezi că poți să o prinzi din urmă?

Nu îți pierde timpul cu omul care la rândul lui nu și l-ar pierde cu tine.

Băieți îs mulți, ai de unde alege.
Trăiește-ți viața și bucură-te de adolescență, îi o perioadă cu care nu te mai întâlnești.

Dacă te ignoră, nu te iubește. Tu de ce l-ai iubi?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Asta e una dintre "bolile" tinerilor de care puţini scapă fără a fi afectaţi.

Aici poţi găsi câteva sugestii care te pot ajuta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011165

O seară bună!

| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Buna intrebarea, stii prima oara cand te indragostesti simti acei ''fluturasi in stomac'' si ti se pare ca ''totul e roz'', ei bine nu e asa, fiindca atunci cand te indrag de o persoana iar ea iti face rau tu nu te gandesti la faptul acesta, ci mai degraba la faptul ca o iubesti enorm acea persoana si ca ai face orice pentru ea..In timp ce iubesti nu constientizezi ca acea persoana iti face rau mereu, fiindca iubesti prea multi si sunt acele sentimente peste care nu poti trece asa usor si unde mai tarziu se ajunge la suferinta! P.S. Persoanele care iti fac rau, nu merita sa mai existe in viata ta!

| emanuel96 a răspuns:

E clar ca nu ii pasa de tine..Stiu,e greu sa auzi de la cineva cand iti zice uita-l ca nu te iubeste mai ales ca tu il iubesti mult.dar,din pacate asta e adevarul. dragostea doare si nai ce sa faci.cel mai bun lucru,parerea mea e sa incerci usor sa-l uiti,ca dintr-o data e imposibil. Ocupati timpu cu lucruri care iti fac placere, si un sfat destul de bun cred eu big grin iesi in oras, cine stie, poate pe acolo pe undeva, vei gasi un "fat-frumos" care te va face sa zambesti in loc sa te faca sa suferi ^-^ Succes!

| MymyBăă a răspuns:

Există două căi: 1. gândește-te că viața merge înainte, nu-ți mai păsa atât de mult de acel băiat, încearcă să cunoști și alte persoane.
2. spune-i pe Facebook „Bună!" și bagă-l în seamă,spune-i lucruri interesante despre tine, apoi așteaptă să vezi efectele:dacă continua să te evite, consideră că e o persoană ce nu te merită, ce nu-ți recunoaște valoarea; dacă se poartă în continuare frumos, fă tu primul pas... Sper că te-am ajutat!