| ZapaciLaa a întrebat:

De la un timp incoace nu ma mai inteleg deloc cu mama si cu fratele meu care e cu 8 ani mai mare ca mine.
Mama zice ca de la un timp nu mai invat chiar daca am locul trei pe clasa, ca nu imi fac temele si alte chesti.
Cel mai mult ma enerveaza faptul ca tot timpul ii ia apararea fratelui meu si daca face el ceva gresit el da vina pe mine si mama tot pe el in crede.
Si fratele meu de la un timp a inceput sa vorbeasca foarte urat cu mine si uneori sa ma loveasca.

Ce sa fac? Cu tata mi se pare aiurea sa vorbesc despre asta.Nu e genul care sa imi asculte problemele chiar daca ma inteleg bine cu el.

Răspuns Câştigător
| AlexComan28 a răspuns:

Incearca sa te aperi mai mult, nu-i da satisfactie, si oricum lasa. ca Dumnezeu stie ce face, trebuie sa ai moral pentru asta, asteapta putin si lucrurile vor reveni la normal :*

1 răspuns:
| gabryella21 a răspuns:

Uite ce e:
ai nevoie de adevarate sfaturi aici.
desi sunt prima pe clasa mama imi sp une mereu ca,daca as lua o nota mica la un obiect nu s-ar supara decat daca ar afla ca nu vreau sa lucrez, dar daca ar sti ca nu pot ar intelege. deci pot spune ca ti-as putea raspunde.
esti a treia pe clasa. bine. incearca sa le explici ca nu poti mai mult si ca nu esti EINSTEIN. daca nu inteleg poate ai putea cel putin sa incerci sa inveti, sa le arati ca iti pasa. ei bine daca nici asta nu merge ai putea sa le arati ca si locul trei e sooooper bun sau in cel mai rau caz sa-i ignori.
2) daca fratele tau e agresiv atat verbal cat si fizic incearca tu mai intai sa afli ce are. daca afli poti face in asa fel incat mama ta sa vada ceea ce face el. sa stii ca parintii ii cred pe fratii mai mari intelepti.
3) poti sa-i spui tatalui tau chestia cu fratele chiar daca ti se pare ciudat
4) in cel cel cel mai rau caz incearca pentru un timp sa te faci cat mai afectata de ceea ce iti spun ei.
asta e. eu sper ca te-am ajutat. daca nu sa stii ca mai am si alte sfaturi. funda?