| yyyyy a întrebat:

happy De mai bine de o luna sunt certata cu cea mai buna prietena a mea. Stiu ca e din vina mea. Am facut-o proasta iar ea s-a suparat foarte tare si mi-a zis in acel moment "bine.proaste la proaste si destepte la destepte". Apoi ne-am certat mai tare. Si ea mi-a mai zis ca sunt proasta, sau chiar ma si injurat dar eu mereu am iertato sau nici macar nu am bagat de seama ceea ce mi-a spus ea. In fine, acum am mai mult de o luna de cand sunt certata cu ea. Inca un lucru important, am facut-o proasta pe messenger. Am cautato la telefon de nenumarate ori. I-am trimis sms-uri dar ea a zis ca nu se mai impaca in viata ei cu mine. Cred ca in fiecare zi ii trimit mai mult de 20 de sms-uri si o sun foarte des dar imi da ocupat. Mi-am cerut scuze, i-am trimis chiar si un"roman" prin sms cerandu-mi scuze dar nimic. O mai intreb prin mesaj ce face si imi raspunde dar nu vrea sa ne impacam. I-am explicat ca imi pare rau si regret. ca si ea m-a mai facut asa si eu am iertato dar... Puteti sa imi spuneti ce sa fac in privinta asta? Sa o ignor nu pot. Sunt o persoana care mereu trebuie sa fiu impreajma unei prietene si de aceea nu pot sa nu o mai sun etc. Niste sfaturi daca puteti sa imi dati. Adica cum sa o conving happy

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Timpenia mare este ca o frigi la cap prea mult.Las-o naibii in pace sau au disparut celelalte fete? In momentul in care te va vedea prietena cu alta vor incepe discutiile.

| negru30 a răspuns:

Ti-ai cerut iertare - ti-ai recunoscut greseala - daca vrea sa te ierte bine daca nu iar bine - sfat - daca nu mai exista respect intre voi nu mai exista prietenie - daca v-ati jignit o data o sa mai va jigniti - vorba din batrani - " daca accepti o palma sa te astepti si la un pumn "

| cuvant a răspuns:

Lasa putin timpul sa treaca. Ai ranit-o si e normal sa faca asa ceva dar cu timpul cred ca puteti sa va impacati. Poate vreo luna nu-i mai trimite si apoi scrie-i o data ca vreti sa iesiti undeva impreuna.
Asa e cel mai usor daca nu ai sanse mari chiar sa nu se mai impace.

| MyShadow a răspuns:

Merita? Poate in loc sa te impaci cu ea ar trebui sa-ti gasesti alta prietena. Se vede clar ca nu iti este cu adevarat prietena, pentru ca una chiar daca ar fi cam orgolioasa tot ar dori sa vb cu tine. Nu a fost frumos gestul tau, dar atata timp cat tu iti ceri scuze, ar trebui ca ea sa te poate sa incerce. Sfatul meu este sa te gandesti mai bine la cum este ea, decat la cum s-o faci sa te ierte. Poate ea nu merita prietenia ta, nu este destul de amica ca sa te puna pe tine in fata personalitatii sale. In lumea asta nu poti sa fii prieten cu toata lumea, inteleg ca tu asta iti doresti, dar mai multi prieteni pot duce la tradare mai mult, decat sa ai o mana de amici, dar aia sa fie cu adevarati. Trebuie sa-ti gasesti o prietena care sa te inteleaga, nu una pe care ti-o doresti doar ca sa spui ca ai prieteni. mai rau este sa crezi ca ai uni, iar apoi sa vezi ca la greu te lasa, o sa te doara mai mult pe viitor. Daca tu chiar vrei sa va impacati, roag-o sa vorbiti pur si simplu ( eu vb cu persoane, chiar daca nu suntem prietene, doar pentru ca suntem in aceeasi clasa), sa stearga cu buretele gestul, sa comunicati, dar sa nu fiti prietene. La inceput sa vorbiti putin, doar ac sa va aveti in treaba, iar cu timpul, daca iti este prietena, o sa doreasca sa-ti fie. Cu cat o suni mai mult cu atat o disperi, incearca sa nu te umilesti, asteapta sa vezi daca ea chiar are de gand sa te ierte, asa iti pierzi timpul.BAFTA!

| Anestezia a răspuns:

Spune-i și tu ce crezi.
Spune-i ce ai pe suflet , adică nu mi se pare normal,
ca ea să te facă pe tine prostă , să te înjure,
iar tu să o ierți ,și tu dacă o faci proastă,
ea se supără.Dacă te înjură,nu cred că e cea mai bună
prietenă a ta cea mai bună.
Cea mai bună prietenă , s-ar fii comportat așa cum tu te
comportai cu prietena ta.
Dacă și ea te-ar fii considerat cea mai bună prietenă,
ar fii avut nevoie de tine, și te-ar fiji iertat.
 Baftă! Eu zic că poți să-ți faci prieteni mai buni !

| ochiverzi91 a răspuns:

Iti poti face alte prietene, care nu te injura! Daca nu, atunci poate te trezesti maine poimaine ca iti stie tot orasul secretele! Nu inteleg de ce o mai cauti, se vede clar ca s-a saturat de tine! Ar fi mai bine daca ai lasa-o balta, sunt fete care iti pot fi prietene mult mai bune, sa va distrati, sa radeti, sa plangeti impreuna, sa chicotiti, sa iesiti si sa nu va injurati! Nu inteleg de ce nu poti sa nu o mai suni, asta inseamna ca iti place ca te face in toate felurile, nu? Iti place sa fii batjocorita de prietena ta? Si cei din jur ce parere au despre asta? Ca tu inca o mai cauti chiar daca ea se poarta urat cu tine, din cauza asta s-ar putea sa iti strici si reputatia si sa te faci si de cacao! Si sa te ia lumea peste picior.Am vrut doar sa te ajut, decizia iti apartine, doar sa nu regreti ceva mai tarziu! Te-am pupat!

| copiladolescent a răspuns:

Ia-ti cizmele in picioare, mergi la ea acasa (sau oriunde o gasesti) si spune-i ca trebuie sa vorbiti. Spune-i ce inseamna ea pentru tine, ca este o prietena pe care nu o vei mai putea gasi. Poti sa ii enumeri amintiri amuzante sau care v-au apropiat. Spune-i ca tu crezi in prietenia voastra si ca nu te asteptai ca o singura insulta spusa la nervi sa schimbe totul. Spune-i ca prietenia este ceva minunat si nu este vorba numai de ras si distractie (desi sunt megaimportante) cat si despre a va ajuta sa treceti prin greutati, sa va protejati si in special sa va iubiti. Se intampla sa am cele mai bune prietene de pe pamant si sa le pot numi cu iubire niste surioare cu care ma cert mai putin. Toti avem nevoie de prieteni dar trebuie sa ii gasim pe oamenii carora chiar le pasa de noi si noi sa le acordam aceeasi atentie. De exemplu eu cu prietenele mele ne mai insultam dar intr-un mod mai bland gen "fraiera", "aiurita" "zapacita"- si general in gluma. Dar in mod normal nu ne certam si daca ne scapa vreuna mai urata, facem tot posibilul sa nu ajunga la inima. Fiindca astea rele ajung atat de repede si se aseaza atat de bine in comparatie cu cele bune. Arata-i ca prietenia voastra inseamna pentru tine mai mult decat toate prostioarele din lume pentru care v-ati putea certa si zi ca credeai ca contezi mai mult, ca tine mai mult la tot ce aveati impreuna, ca sperai ca ea te va putea asculta cu adevarat si sa vada care e adevarata problema, nu sa puna la inima toate prostioarele asa cum tu faceai, spune-i ca nu ti-ai inchipuit ca va actiona astfel. Faceti-va niste regule de bun simt in relatie, uneori ne descarcam pe prieteni, dar trebuie sa o facem cu masura astfel incat ei sa se prinda care ii problema si sa ne ajute si nu sa se departeze. Sper sa va impacati. Ai grija de tine!

| marlanuu a răspuns:

Daca iti era prietena adevarata, te ierta...incearcasa nu-i mai trimiti mesaje, sa nu o mai bagi in seama, sa vezi daca reactioneaza in vreun fel...

| kyGirL a răspuns:

Si eu m-am certat cu cea mai buna prietena a mea tot dintr`un motiv aiurea cum ii asta...Dar eu am insistat prima zi cu mesajele si sunatu...nu o vrut sa imi raspunda, Am lasat-o in pace si 2 luni de zile am stat pe sec nici ea nu ma suna si nici eu.Si eu sunt la fel ca tine trebuie sa ma onoreze cu prezentalaughing Dar sunt si incapatanata si mi-am zis punctul de vedere.
P.S-nu o mai stresa cu telefoanele si mesajele in fiecare zi incearca sa fi nepasatoare si peste o luna 2 o sa va inpacati asa am facut si eu cu mandra mealaughing

| Dj14mally a răspuns:

Pai doar fata in fata o poti convinge.si cand ii zici ceva nu o lasa sa plece.zi sa te asculte macar.

| AnYcUtZa a răspuns:

De multe ori scuzele nu repara nimic, parerea mea e ca mai bine ti-ai cauta alta ''amiga'' sau fa un gest foarte frumos care sa o impresoneze nu stiu ce sa-ti mai zic.

| madu_4132 a răspuns:

O prietenie poate rezista foarte mult timp ca de exemplu eu cu cea mai buna prietena a mea facem 14 anii de cand suntem alaturi una de alta ea are 16 si eu 17 adica eram doar niste mucoase pe vremea aia. si mereu ne facem.asa dar in gluma niciodata nu a durat cearta o luna.la noi cel mult o ziii si exagerez. poate doar cateva ore daca e greu sa ierte un cuvant gen `proasta ` at nu te iubeste indeajuns sa-ti fiiee prietenawinking bafta si ai grija cum iti alegiiii prietenii si mai ales uita gesturile astea de copil gen `proasta`

| Badele_Adina_1995 a răspuns:

Crede-ma ca te inteleg.si eu momentan sunt certata cu cea mai buna prietena a mea.doar ca la mine e alt fel.ea are 21-22 de ani.desi e ca un copil. locuieste la Timisoara si vine in vizita la bunicasa.nu e casatorita si nici nu vrea.chestia e ca eu am o sora.si fata cu care sunt eu certata, heidi e prietena i cu sora mea.dar intr-o zi heidi nu a mai vb cu mn.si pe mess am facut-o sa ma ierte spunandu-i ce am pe suflet.dar s-a suparat iar pe mn.eu i-am scris o poezie si i-am facut un cadou.ii spun lucruri foarte frumoae me mess.si incerc sa o fac sa ma ierte dar nu ii scriu prea mult ca ei nu-i place sa o capiez.i-am zis ca nu ma pot abtine sa nu vb cu ea.si i-am zis ca o colega mi-a zis ca daca e cea mai buna prietena ar trebui sa ma ierte. acum astpet sa-mi da si ea un raspuns.m-am rugat mult de ea.i-am zis cum ma simt si ca imi pare rau ca ne-am certat.dar e o poveste mai lunga. spune-i prietenei tale ca iti pare rau scrie-i si o poezie daca stii si daca ai talent. spune-i cum te simti cand e ea cu tine si cand nu e.

| Bode_Ioana_1998 a răspuns:

Dao naibi, sunt destule fete cu care te poti imprietenii happy las-o nu-i mai trimite mesaje de impacare, nu merita big grin