| D0zzz a întrebat:

Deci, ma enerveaza foarte tare mama, e prea paranoica! Vineri mergem la mare si am rugat-o acum cateva zile sa luam laptopul cu noi ca sa vorbesc si eu cu prietenul meu, telefon mobil nu mai are, si l-a pierdut si e mai greu pentru mine, pentru ca am alta retea si am putine minute nationale. Acum cateva zile a fost de acord, pana ieri. Ca cica i-au zis mai multe persoane ca se fura si ca au la hotel calculatoare cu internet. I-am dat o gramada de variante si ea gaseste motivul "se fura". I-am zis, sa-l ascundem printre haine si sa punem un lacat la geamantan, zice ea "iti fura geamantanul", sa il ascundem cu tot cu geamantan sub pat, "angajatii stiu locul si unde ar putea pune lucrurile de valoare si tot il fura", sa-l lasam in masina sau in portbagaj, intr-o sacosa, "nu ca iti sparge masina si il fura" DOAMNEE!, nimic din ce ii propun nu e bine! Nu cred ca acea camerista sta si se uita zeci de ani la noi in camera, si in niciun caz nu au cum sa intre hoti la noi in camera pentru ca noi avem cheia, plus ca am mai fost la zeci de hoteluri si niciodata nu mi s-a furat nimic. Dar mama zice ca atunci au fost alte timpuri. ce mai timpuri, in 2008-2009, e mare diferenta, "lumea s-a schimbat radical". Eu una am impresia ca, de fapt, ea nu vrea sa-l luam cu noi sau sa vorbesc cu prietenul meu mai mult, adica macar 30-40 min pe zi. Ce sa fac? Mai si tipa la mine si ma enerveaza ca e prea paranoica, tot ce ii zic, are replica "ti-l fura" si nu cred ca o fi chiar asa, adica acolo se fura si in bucuresti nu? Ce sfat imi dati? V-am zis, cu minutele mai greu, pentru ca nu prea am nationale. Funda sad pentru cel mai sincer sfat.

Răspuns Câştigător
| balktar a răspuns:

Sincer ar trebui sa ii explici cum stau lucrurile, daca ai grija de el nu are cum sa ti-l fure asa din bun senin. Daca-l folosesti doar in camera de hotel e aproape imposobil sa ti-l fure. Sincer daca a fost la inceput de acord si acum s-a rasgandit pentru un motiv ca ilogic zic eu, sigur e alt motiv pentru care nu vrea sa iei leptopul cu tine.

Poate mama ta nu e acord cu acel baiat si ar face orice ca sa va mai desparta.
In orice caz ar trebui sa vorbesti cu ea deschis despre lucrul asta, cu un ton calm. Ar fi bine daca ai putea sa o prinzi intr-o dispozitie buna, ca sa poti vorbi cum ea.

Sincer, majoritatea lucrurilor furate sunt din neatentie, deci ai grija de laptop doar si o sa fie binewinking

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu vreau sa tin cu mama ta, dar si mie cand am fost cazata la Hotel, la mare mi-au disparut niste lucruri.Si apoi,de aceea mergi in vacanta,sa faci o pauza, sa te distrezi, sa iti incarci bateriile.Cu prietenul tau poti sa vorbesti putin l; a telefon in fiecare zi.Si eu am fost internata, si din aceleasi motive nu am luat laptopul cu mine, desi as fi dorit tare mult sa mai intru pe TPU.

| 12stefy a răspuns:

Asta e o prostie. Tu iti lasi laptopul linistita unde vrei in camera. In afara de voi decat camerista mai intra in camera. Daca nu mai gasesti laptopu e clar ca l-a furat camerista. Te duci la receptie si le zici si ei trebuie sa faca ceva. Daca nu, ii poti da in judecata. N-au cum sa-ti fure ceva pentru ca atunci ai stii exact cine a facut-o. Eu cand am fost in Turcia la hotel, cand plecam din camera lasam telefonul unde apucam, si mama la fel zicea sa-l ascundem ca poate il ia camerista. Eu i-am zis exact lucru asta, ca si daca il ia ne ducem la receptie si rezolvam. Asa ca sa nu se ingrijoreze. Nu-ti fura nimeni nimic, stai linistita. Stiu ca nu mai pot primi funda, dar sper ca te-am ajutat happy

| Ycu a răspuns:

Buna domnishoara, ce spui tu aici e foarte paranoic iti garantez ca daca dispare ceva din seiful hotelului ei sunt direct raspunzatori si poti sa faci plangere foarte usor si o sa cada multe capete, si nu isi permit pentru un simplu laptop, cu mama ta nu stiu ce pot sa zic dar nu cred ca ii pasa ei de furat leptopul se fura numai dupa plaja si daca stai la un hotel urat fara geamuri gratii la parter! Eu cred ca nu vrea sa vb cu prietenul tau, cand o prinzi in toane bune ia-o deo parte si vb foarte sincer cu ea si intreab-o direct de ce nu vrea sa vb cu prietenul tau? Sunt sigur ca o sa ajungeti la o solutie! Iti urez sanatate si vacanta placuta!

| Tsunade99 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca il ei orice ar zice ea, dar ai mare grija de el pentru ca uneori si maicata a avut dreptate ca vin alea care fac ordine, niste hoate si mincinoase care numai fura, odata eu am fost la mare, (cand eram mai mica) mi-am lasat jucaria pe pat si cand m-am intors patul era facut si jucaria nu mai era. Trebuie sa-l pui undeva prin haine poate ca sa nu ti-l gaseasca. Distarctie placuta!

| TeQui a răspuns:

POi si eu tot intr-o vineri am plecat la mare si nu mi-am luat leptopul pentru ca am zis sa nu se fure dar nu se fura. bine depinde si la ce hotel stai si de cate stele? dar daca se mai intampla asta explica-i mai bine si zi ca fara laptop nu mergi la mare daca nu merge nu stiu ce sa zic. vrei neaparat sa vb cu el? oricum ai patit exact ca mine dar tatal tau vrea sa il iei >? daca ai si acordul lui il poti lua 98% nu trebuie sa te lasi doar sa zici te rog! si daca tipa,,,, ascunde leptopul in geamantanul uh si zi ca l-ai pus din greseala sau mai poti sa ii zici ca si o prietena de a ta a stat la acelasi hotel si a avut leptopul si nu i l-a furat la asta nu are ce sa zica ca se fura. bafta in viitor love struck Sakura love struck

| raysa_5920 a răspuns:

Cunosc sentimentul, si mama e la fel.te-ai gandit ca poate nu il place pe acest baiat? sfatul meu este sa iti cumperi cartela in reteaua in care e el pe durata in care stai la mare, sau sa incerci sa i explici.intr-un final va trebui s inteleaga ca asta iti doresti si ca asa esti fericita. sper ca te-am ajutat :*

| Lorrmdde a răspuns:

Si eu am avut leptopul intr.o vacata rolling on the floor si l.am lasat pe masa in camera,cheia era comuna la toate usile, si cand veneam seara in camere era tot acolo si erau schimbate si prosoapele cateodata, gunoiul era golit, si rareori patu era facut. DECIII! trebuie sa inteleaga, daca cameristele alea isi vor slujba sa nu fure

| corcodusa_4172 a răspuns:

Stie mama ce spune! nu ai experienta vietii, vezi lumea prea in roz si ai prea multa incredere in prieteni. un laptop nu este o soseta, o pierzi si cumperi alta si banuiesc ca nu lucrezi undeva ca sa-ti poti permite sa-ti cumperi altul. asculta-ti mama si ve-i castiga! stii ce inseamna cuvintul paranoic? ma indoiesc si cu siguranta ve-i gasi raspunsul uitindu-te in oglinda.