| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! Este normal ca nimeni din familia mea sa nu ma înțeleagă? Adica mama mea mereu tipa la mine din diferite motive banale de ex:de ce nu se mananca mancarea, iar tatal meu nu ma lasa sa fac aproape nimic in sensul ca, cand fac ceva de ex:spal vasele ma critica si spune nu mai pune atat de mult pur, hai mai repede...etc iar sora mea sta toata ziua in camera si ma enerveaza. Ma pune sa ii fac de mancare, este egoista iar mai nou vad ca bea sampanii si vinuri noaptea, adica ce este in neregula cu ea? Mai nou mi-a spart contul de Instagram si se uita la mine in conversatii... ma gandeam sa plec de acasa dar am ajuns la concluzia ca daca as face asta lucrurile ar fi si mai rele decat sunt acum. Ceva imi spune ca sunt in depresie adica nu mai ma bucura lucrurile care ma faceau fericita inainte, dorm foarte mult, uneori noaptea ma ascund sub patura si incep sa plang. Am ajuns in punctul in care nu am prieteni si sunt foarte inchisa in mine. Într-un fel îmi inteleg parintii ca este greu cu banii de cand cu pandemia dar nu mai vreau sa isi verse nervii pe mine. Cat despre sora mea am sa incerc sa discut cu ea sa vad ce se intampla. Ce părere aveti? Credeti ca m-ati putea ajuta in privinta asta? (Sunt deschisa la criticii)

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Cam in aceeași situație ma aflu si eu. Nu sunt inteles de nimeni din familie. Sunt niste comuniști esuati care nu s.au adaptat la vremurile moderne. Pun foarte multe accent pe munca fizica si nu cea mentala. Orice le.ai spune, si care e și dovedit si scris in toate cartile, referitor la lucrurile care trebuie facute într-o familie, il vor respinge pentru ca ei au trait altfel. Pentru ca ei sunt sefii casei nu ai ce sa faci. Crede-ma. Eu am 18 ani si mereu ma cert cu argumente si raspunsuri coerente insa nu pot face nimic. Pur si simplu o tin mult si buna pe a lor. Cel mai bine e sa te obișnuiești sa traiesti singura. Adica sa incerci sa nu ii mai asculti si sa iti petreci mai mult timp singura pe pandemia asta. Rareste contactele cu ei. Eu nici macar nu mai mananc la masa cu ei. Toata ziua ma canalizez pe altceva. Filme, seriale, documentare, carti, YouTube, orice dar nu le mai face poftele. In momentele astea autoeducarea/dezvoltarea personala sunt cei mai buni prieteni ai tai. Trebuie sa fie un exemplu pentru tine situatia lor drept AȘA NU! Depresia poate fi controlata si disipată. Eu de câțiva ani imi petrec timpul singur si ma autoeduc si n.am avut momente de plansete. Depresia se instalează în mintile oamenilor care au cedat psihic. Trebuie foarte mult sa meditezi toată situatia, sa te gândești la viitor si la autoeducarea ta, pentru ca asta este cel mai de pret lucru si te va ajuta sa fi puternică psihic atunci cand iti vei accepta situația si vei stii ce ai de facut.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Este normal ca nimeni din familia mea sa nu ma înțeleagă? "

așa e soarta oamenilor de geniu!

| Andreeush a răspuns:

Cum a reușit să îți spargă contul de Instagram?

| Frank51 a răspuns:

Bun venit în lumea adulților.

| DoamnaGasca explică (pentru Frank51):

Daca stiam ca este asa de stresant nu mai ma grabeam sa cresc, imi traiam copilaria

| StrongHeart a răspuns:

Motive multiple,poate e varsta,poate sunt orgoliile,poate tu nu-i asculti,poate ei nu te asculta,certurile sunt la ordinea zilei in multe familii.Mi s-a intamplat si mie,pana am realizat ca eu sunt in control,eu decid ce fac cu viata mea.
Acum nici nu ma mai enervez cand cineva imi zice ce sa fac,le raspund calm si ferm care e parerea mea,ce am de gand sa fac si ce nu,ce am de gand sa ofer si ce asteptari am si eu de la ceilalti si de ce trebuie sa ma respecte,inainte scoteam toti dracii din mine cand ma deranja cineva,sau,ca tine,ma inchideam in mine,dar nu ajuta asta,adica e ca si cum ai arunca benzina in foc,nu o sa se stinga,o sa se aprinda mai tare,la fel si spiritele,cand sunt incinse,numai cu dragoste si pace le calmezi,cand intri intr-o camera plina de oameni nervosi,fii tu aia calma,dar nu te inchide,spune-ti parerea,calm si concis, fara sa jignesti sau sa ii faci sa se simta prost, explica-le cum vezi tu lucrurile si de ce ai tu dreptate, asculta si ce spun ei, dar arata-le mereu ce e drept si ce nu.
Nu e normal sa fii fortata sa le faci altora pe plac daca ei nu te respecta, dar in acelasi timp exista obligatii si drepturi, in orice familie.Ai obligatia de a-i asculta pe parinti, dar ai dreptul de a fi ascultata la randul tau si inteleasa, nu ignorata sau mai rau, batjocorita.

| Legion7X a răspuns:

Fiecare are o anumită personalitate în familie, însă problema este că, tu pui totul la suflet. Dacă te critică care este problema? Tot copilul lor ești. Azi te critică, mâine te laudă. Asa sunt părinți. Ar trebui să fii puțin mai superficială.
Chiar și cu spălatul vaselor, încearcă să pui mai puțin pur, cât de puțin dacă tatăl tău vrea asta. Nu văd de ce te-ai supara. Eu as zice " bine pun mai puțin" și dacă îți zice să te miști mai repede, nu cred că tebuie să bagi înseamă acest lucru. În fond nu te cronometrează nimeni, treaba este să fii puțin vrenică, apoi îți vezi de ale tale. Nu cred că este ceva rău în asta, ca să te stresezi. Cât despre mâncare Mama ta ar trebui să facă mâncare mai puțină, dacă știe că nu se mănâcă. Acest lucru trebuie să stabilească toata familia ca să nu existe discuții. Faceți mâncare pentru 1 zi sau două, nu mai mult. În rest fii calmă, nu te stresa și enerva pentru toate prostiile. Sora te cunoaște foarte bine, și stie sigur cum să te enerveze dacă vrea asta. Ce ar fi să fii ceva mai nepasătoare și arăti că esti o sora bună în ciuda lucrurilor urâte făcute de ea. Dacă vrea de mâncare fă-i de mâncare, nu te costă nimic, este sora ta, indiferent de criterii. dacă intră pe instagramul tău care este problema
planuiești vreun atac armat? Ai niște poze acolo. Arăți cumva în fundul gol în poze.De ce te ferești?
Demonstează că esti o soră mai bună, și spune-i că poate sa intre pe instagramul tău de 1000 de ori, până se plictisește, numai să nu șteargă vreo poză. Dacă vrei să faci conversați cu cineva in secret, Intră pe messnger. Mesengerul facebookului are opțunea de a ștergere automată a textului în 10 sec, 15 or 20. Depinde când setezi ca să dispară textul.

In timpul liber poți iesii pe afară, ascultă muzică, citește o carte, poate ai vreo prietenă mai veche cu care să te întâlnești, încearcă să socializezi etc. Schimba parolele la ista, Facebook sau ce mai ai tu pe acolo. In rest, tu singură te faci depresivă pentru că aduni tot ce este suparator, trist, mohorât în tine. In viată oamenii se mai schimbă, sunt momente când te apreciază, momente când doar tac sau zâmbesc or te critică. Asta este viața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei sunt familia ta, buni sau răi nu poți să îi abandonezi vreodată, dar poți să îi faci să înțeleagă că nu îți place să fii tratată așa
Sfatul meu este să nu te mai consumi și să nu le mai dai atenție când te enervează

| DoamnaGasca explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc sa fac asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora ta în această situație merită indiferență totală, dacă spui că stă în cameră toată ziua e o leneșă, bea noaptea ca o bețivă și îți mai sparge și contul ca nesimțita. Bănuiesc că este mai mare decât tine, iar dacă face lucrurile astea cu intenție atunci are niște probleme, dar dacă le face că e și ea în depresie din cauza situației voastre familiale, atunci trebuie să vorbiți ca să rezolvați totul

| InOrOut a răspuns:

Cati ani ai?

| AlexAL275 a răspuns:

Din păcate până nu te muți de acasă și devii independentă, nu poți face mare lucru. Poți, însă să îi iei și să discuți despre ceea ce te deranjează la comportamentul lor din ultima vreme, poate vor fi înțelegători. Revenind la sora ta, ceea ce a făcut ea este o încălcare a intimității. Cel mai bine, blochează-ți telefonul cu pin, schimbă parolele de la Facebook, Instagram și e-mail. Dacă îți poate reseta parola de la conturi cu numărul de telefon, când primești acel mesaj o să-l vadă indiferent dacă e telefonul blocat, ar trebui să ai o opțiune în setările telefonului care să ascundă notificările atunci când telefonul este blocat. Eu aveam o situație asemănătoare cu părinții, dar eu sunt genul de om care spune ceea ce nu-i convine și comentez când vine vorba de o critică la adresa mea, bineînțeles nu pot să afirm că am avut prea mari rezultate cu ei. Pe mine ca om, m-ar enerva pur și simplu să-mi zică cineva că,, Hai mai repede cu vasele ",,, Nu faci nimic cum trebuie ", după ce că mai fac, mai există și nemulțumiri. Ca să nu mai zică tatăl tău că pui prea mult pur, încearcă să pui pe burete doar o picătură mică și după udă buretele pentru a face spumă, dacă și după îți mai reproșează ceva, e clar că se descarcă pe tine. Încearcă să te aliezi cu sora ta, poate veți răzbi amândouă. Cel mai bine ar fi să-i spui și surorii tale că nu-i mai tolerezi comportamentul ăsta pe care-l are față de tine și că dacă vrea să mănânce să facă cum zici tu. Dacă tot n-ai succes ia legătura cu bunicii dacă te înțelegi mai bine cu ei sau cu altă rudă. Cel mai bine ar fi să o rezolvi amiabil. Mult succes!

| random1620 a răspuns:

Cred ca este normal sa nu te intelegi cu parintii intrucat si mie mi s-a intamplat (si inca mi se intampla, adica nu am rezolvat). Cam pe l-a sfarsitul verii am zis ca v-a incepe primul meu an de liceu, cu noi colegi, noi profesori, si noi drumuri. Si faptul ca am ajuns intr-un liceu de prestigiu, si cu niste colegi destul de ok m-a facut sa cred ca viata nu e asa de rea si sa ies din depresie. (pentru eu pana atunci voiam sa ma sinucid, dar am cunoscut o persoana pentru care merita sa traiesti. Si practic i-am dedicat viata ei, figurat vorbind. [nu sunt impreuna cu ea, nu am vorbit mult cu ea, dar ideea e ca mereu ma face sa zambesc]. Si cam asa am renuntat la gandul de a nu m-ai trai).

Cat despre parinti, cred ca treci printr-o criza de adolescenta, prin care este normal sa treci. Majoritatea persoanelor trec prin asta. Am auzit ca aceasta se termina cand te muti/pleci de la parinti, incepi un drum nou, cu un serviciu si cu un nou sens in viata.

In concluzie e normal sa te superi pe parintii tai si sa crezi ca fiecare lucru pe care il spun este impotriva ta.

Si legat despre sora ta, ea nu are nimic. E doar nesimtita si probabil frustrata (poate m-ai frustrata ca tine chiar)

Si daca gasesi o cale sa te intelegi cu parintii tai, tine-ma la curent.

| random1620 a răspuns (pentru random1620):

Ideea e ca atunci cand esti pregatit(a) sa renunti la ei, si sa incepi propria viata, indeparteaza-te de ei. Nu trebuie sa stai toata viata cu ei pe cap pentru ca nu scris nici unde. Si nu asculta de gura lumii in situatia asta (gen ca nu e ok ca ei te-au crescut, si te-au imbracat, ei te-au dus la scoala etc. ) Tu stii ce e mai bine pentru tine, si daca consideri ca relatia cu ei este toxica e strict problema ta, si tu trebuie sa o rezolvi (si sa nu o lasi asa)

| Hahahaihui a răspuns:

Dacă ți-a spart contul de Instagram, dă bine cu mătura și pe sub canapele că cine știe cum și când te vei putea tăia în talpă.
Iar tatăl tău să cumpere detergent de vase mai ieftin pentru capriciul tău de a consuma; sora ta să îți ofere la schimb șampanii dacă dorește să îi prepari de mâncare?

| Hahahaihui a răspuns (pentru Hahahaihui):

Și spune-i mamei tale că te-ai spălat bine în urechi și dacă dorești poți face și o vizită la ORL pentru a certifica acest lucru.