| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

eu am 17 ani si nu am avut nici o relatie pana acum, dar am vorbit doar tip de o saptamana cu un baiat de 21 de ani care ma placea si am avut si sanse pentru first kiss dar nu, pana acum putin timp cand am fost la o prietena care a chemat un baiat si baiatul ala a mai venit cu inca un tip; am jucat remi si adevar si provocare iar dintr-o provocare am avut primul sarut.
Dar baiatul ala are iubita si nu ma place decat ca pe o prietena. Ce parere aveti despre situatia asta? si este ciudat ca nu am prieten la varsta mea?

Răspuns Câştigător
| Anysya12 a răspuns:

Nu, nu este ciudat. Cred ca ar trebui sa astepti sa vina baiatul potrivit, daca o sa te tot gandesti ca nu ai prieten, o sa ajunga creierasul tau sa iti dea senzatia ca iti place de toti baietii. Gandeste-te ca e ok si fara, nu ai stresul ca nu arati bine, ca lui nu o sa ii placa ceva la tine, sau ceva ce faci, sau ceva ce ai, deci e mai bine momentan fara stresurile alea. Relaxeaza-te. Si eu zic sa nu te incurci cu barbati mai mari decat tine, pentru ca nu aduc decat belele si nu se gandesc decat la prostii, ei nu mai sunt ca adolescentii care se gandesc la pupaturi si giugiulelei, ei se gandesc la chestii mai serioase... Ai grijahappy si Bafta:*

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e ai timp si pentru asa ceva

| ignore a răspuns:

Nu este absolut deloc ciudat.Sunt multe fete chiar si baieti care nu au prieten/a la 17 ani.A fost a joc.O sa vina si o persoane potrivita pentru tine

| anonimg a răspuns:

Nu e deloc ciudat ca nu ai prieten. Nici nu este recomandat la varsta aceasta sa ai prieten. Daca te-as intreba pentru ce vrei sa iti faci prieten, ce ai raspunde? Ca asa face toata lumea? Nu este un raspuns solid. (Cand un patron intreaba un viitor angajat de ce vrea sa se angajeze la firma lui, sunt sigur ca nu i se va raspunde ca angajatul trebuie sa-si castige existenta undeva.)
Ori, pentru ce merg copii la scoala? Ca asa face toata lumea? Dar, dupa cum auzim de rezultatele de la bac, cred ca acesta a fost motivul plecarii copiilor de acasa la scoala -ca asa face toata lumea. Parintii nu si-au educat copii, si nu i-au invatat pe acestia ca mai tarziu sa isi poata pune o tinta -ca trebuie sa ajunga undeva.
La fel stau lucrurile si in acest tip de scoala -indragostirea. Iarasi, parintii au dat gres si aici. Tinerii intru in relatii unii cu altii fara sa aiba o tinta. Si tinta relatiei nu este alta decat casatoria. Deci daca tinerii sunt suficienti de maturi -adica pregatiti in totul pentru casatorie- atunci pot sa isi faca prieteni de de sex opus.
Asadar, te intreb: esti tu gata pentru casatorie? Daca nu, atunci pentru ce vrei sa iti faci un prieten? Doar ca sa iti pierzi puritatea, fecioria? (Ca doar asa face toata lumea). Iata ca scolile sunt intesate de tineri nefericiti; de tineri inimile distruse. De ce? Pentru ca tinerii sunt prea tineri pentru a se indragosti, deoarece ei nu stiu sa "manuiasca" dragostea. Ei se joaca cu focul si se ard singuri. Ei nu au invatat -si cei mai multi nu stiu- ca dragostea este un principiu si nu un sentiment. Daca nu stiu ce este dragostea oamenii maturi, cu cat mai mult nu stiu adolescentii!
Te sfatuiesc sa renunti la tanarul usuratic pe care l-ai intalnit. Explica-i si lui ceea ce ti-am facut cunoscut; cred ca din nestiinta a procedat asa. Daca deci te iubeste, spune-i sa te astepte pana la casatorie. Daca nu te va astepta, este o dovada ca nu te iubeste.
Te sfatuiesc sa renunti la jocurile acelea care sunt imorale. Ele sunt facute special pentru a starni si a provoca instictele. Departeaza-te de orice anturaj negativ, si nu mai privi cu jind ca fetele de varsta ta -si chiar mai mici- sunt deja la a 3-a sau la a 4-a prietenie. Ele nu au fost educate, si gasesc placere in a se scalda in aceasta lipsa de educatie. (Si scroafei ii place sa se scalde in noroi).
Daca ceilalti te vor intreba de ce nu mergi cu ei si nu faci ca ei, spune-le ca nu este bine ceea ce fac ei. Pastreaza-te pentru casatorie; pentru viitorul tau sot -chiar daca nu-l cunosti-, si mai ales pastreaza-te pentru Dumnezeu, in sensul de a cauta sa fi placuta inaintea Lui, in a pazi poruncile Lui. Porunca a 7-a este valabila si pentru adolescenti, si cuprinde nu numai sarutul, dar si gandul.
Ramai curata; si pentru tine, si pentru oameni, si mai ales pentru Dumnezeu. Fii un exemplu si pentru alte fete. Si mai ales, mai tarziu vei putea fi un exemplu si pentru copii tai. Cand vei deveni mama, atunci vei avea putere in cuvant, deoarece exemplul este cea mai puternica influenta.

| Teardrop a răspuns (pentru anonimg):

Doamnă...Înainte de căsătorie trebuie să acumulezi puţină experienţă. Cum ai putea ştii că un anumit ins e alesul, dacă n-ai cunoscut altceva? Ţi se pare normal să te căsătoreşti cu primul venit?
Astea sunt aberaţii, zău aşa! Din cauza mentalităţii ca a dumneavoastră există atâtea divorţuri în ziua de azi! Nu toate fetele vor iubit ca să-şi piardă fecioria, sau virginitatea, te rog, că nu mai suntem în epoca renaşcentistă. Nu poţi învăţa să "mânuieşti dragostea" odată cu vârsta. Asta se învaţă prin experienţă.

Sper din tot sufletul că eşti trolllaughing

| anonimg a răspuns (pentru Teardrop):

Nu sunt nici troll si nici femeie; si nici adolescent.
Spui ca nu mai suntem in perioada renascentista; dar iata ca pe timpul acela nu existau atatea divorturi ca astazi!
Poate ca tu m-ai inteles gresit. Eu nu spun ca parintii sa-si casatoreasca copii cum se facea in vremurile stravechi. Ce vreau sa spun este ca tinerii se bazeaza numai pe sentimente in relatiile dintre ei. Nici nu suntin cu putere ca sa te casatoresti cu primul venit; dar sunt hotarat impotriva relatiilor sexuale in afara casatoriei.
Sa fim sinceri: tinta unui baiat care isi face prietena este ca sa se culce cu ea; si fetele stiu lucrul acesta, si nu se opun pana la capat. Si chiar daca un baiat care isi face prietena nu are ca tinta sa se culce cu ea, dorinta aceasta va apare pe parcurs. Si cum poti sa te culci cu cineva daca nu esti casatorit cu acea persoana? Constiinta multora este adormita; toti urmeaza efectul de turma. Daca ar fi normal sa ne culcam unii cu altii inainte de casatorie, atunci familia nu are nici un rost. Ba inca putem spune ca Dumnezeu a gresit cand a pus in noi virginitatea; caci ce rost ar mai avea aceasta, daca ar fi fost normal sa avem relatii sexuale inainte de casatorie? Spune-mi atunci rostul virginitatii unui baiat si al unei fete. Cine poate spune lucrul acesta? Iti place sa te casatoresti cu o fata 'la mana a doua' sau a 'treia', care a trecut prin mai multe paturi, iar tu o iei de buna? Sau o fata virgina sa ia un baiat tot "la mana a doua" sau "a treia" care a trecut prin mai multe paturi? Ma indoiesc ca astfel de persoane usoare nu-si vor arunca ochii peste gard chiar si dupa ce si-au facut o familie. E dureros, dar judecati voi singuri daca nu este adevarat ce spun.
Eu pot sa iau o fata care a trecut prin mai multe paturi, dar numai cu conditia ca in viata acestei fete sa fi aparut adevarata parere de rau de viata usuratica pe care a avut-o; altfel, ma indoiesc ca mi-ar ramane fidela. Caci daca ea nu constientizeaza ca a facut rau si i se pare un lucru normal, atunci n-am incredere in ea.(Vorbesc despre fata pentru ca eu sunt baiat).
Si vreau sa mai spun ca te imprietenesti cu o persoana de sex opus, numai daca cunosti persoana respectiva. Este gresit sa te impretenesti cu ea ca sa o cunosti.
Si de asemenea, intrii intr-o relatie cu o persoana de sex opus numai daca ai ca tinta casatoria. Altfel se intelege doar dorinta relatiilor sexuale -despre care am spus ca sunt interzise in afara casatoriei.

| Teardrop a răspuns (pentru anonimg):

Domnule sau doamnă, în era contemporană în care trăim căsătoria este un act, repet, un act, care se semnează cu martori și cu tot tacâmul, care se face din mai multe motive și considerente. Relațiile sexuale au legătură cu sentimentele.
Apoi, o femeie este considerată aptă din punct de vedere fizic de a intreține relații sexuale de la prima menstruație. De asemenea, spiritul religios de care vorbești tu a adus de-a lungul vremilor la moartea a mii și mii de fete tinere și copii nenăscuți: se căsătorea prea tinere, erau forțate să aibă copii prea tinere, și din aceste cauze apăreau complicațiile care cel mai adesea duceau la moarte.
Acum însă, datorită oamenilor cu scaun la cap, lumea a evoluat, au apărut noi mentalități, metode de contracepție și numărul de decese a scăzut semnificativ. Gândirea ta este greșită. Trezește-te la realitate!

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru anonimg):

In anumite privinte sunt de acord cu tine
dar nu pot sa accept partea in care spui ca dragostea nu este si un sentiment......nu cred asta si sper sa am dreptate

| anonimg a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Vom merge pas cu pas in aflarea adevarului -sa vedem daca dragostea este sentiment sau nu; ori este principiu.
Din cate stim dragostea nu poate avea o definitie; ea nu poate fi explicata in cuvinte, ci doar in fapte. Chiar si expresia "Te iubesc!" este incompleta atata timp cat nu se arata si in fapte.
Un alt caz este acela al unui parinte care isi 'altoieste' copilul neascultator. Intrebare: o face pentru ca nu il iubeste pe copil? Unde este dragostea parintelui in momentul acela? Vezi tu, dragostea este ascunsa in inima parintelui, chiar daca -si trebuie sa recunoastem- sentimentele ii sunt altele. (Exemplul acesta este unul fericit, pentru ca cei mai multi parinti nu isi iubesc copii, chiar daca le ofera adapost si le da de mancare si ii trimite la scoala. Puii animalelor se bucura de mai multa dragoste din partea aceleia ce l-a adus pe lume.)
Dragostea este asadar un principiu. Nu o putem intelege pe deplin. Chiar Biblia spune ca "Dumnezeu este dragoste". (1Ioan.4:8,16) De la El o primim; numai ca cei mai multi dintre noi o innabusim din motive egoiste -caci asa este natura inimii noastre. Dragostea este rationala, si nu sentimentala, dupa cum spune apostolul Pavel:
"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu [poarta invidie]; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1Corinteni.13:4-8)
Citeste tot capitolul de la inceput: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/13/ Vei vedea ca exista oameni care isi dau chiar si viata fara sa aiba dragoste. Dar lucrul acesta nu le foloseste la nimic.
De asemeni, gasesti o carticica foarte buna chiar aici: http://www.google.ro/......http?/url

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu este nicio problema. Pur si simplu nu a fost sa fie. O sa gasesti si baiatul potrivit.
Nu are rost sa te gandesti la baiatul care te-a sarutat si care are prietena. A fost doar un joc, atat.
Iar despre cel de 21 de ani, ai putea continua sa vorbesti cu el. 17 si 21 nu este o diferenta chiar asa mare.

| Pendek a răspuns:

Cand e vorba de iubire oarba toti se baga sa comenteze da cand e vorba de intrebari inteligente toata lumea step back...Și tu fetița stai departe de boschetarii care te curtează

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Pendek):

Poftim? eu daca e sa fiu cu cineva vreau sa fiu cu un baiat care este cu mine pentru ca ma iubeste, nu pentru ca vrea una si alta, daca ai inteles la ce ma refer

| Gurusciuc_Ionela_1999 a răspuns:

Nu este chiar cidat intr-o zi va aparea iubirea adevarata

| sporis a răspuns:

Buna trebuie sa treci peste si sa privesti in fata si sa ai in credere in tine si vei gasi pe cine va care te merita cu adevarat.

| sclipicioasa a răspuns:

Nu e ciudat.