| CochiorValentina a întrebat:

Bună TPU eu cu logodnicul locuim cu socri mei noi lucram socrul meu lucrează cumnatul meu e la facultate și stau toți 3 într-o camera adică socrul meu soacra și cumnatul de 21 de ani noi locuim în alta camera și socrul meu face toate treburile soacra face doar un fel de mâncare pe săptămână și mănâncă aceeași mâncare toată săptămâna pana și cafeua îi face socrul și duce și gunoiul a spus asa trebuie sa facă un bărbat asa mi-a spus și socrul lucrează și de noapte pana și lapte în cafea îl pune săi pună eu am grija de al meu bărbat eu nu procedez asa gatesc mai multe feluri pe săptămână de mâncare eu sunt logodita cu băiatul lor și stam în aceeași sat unde sta și mama mea tatăl meu a decedat la 14 ani și ei nu spun niciodată ca vor sa facă cunostinta cu mama mea nu au făcut deloc cunostiinta și avem 3 ani de relație nu aduce niciodată în discuție soacra mea are vârstă de 54 de ani ce părere aveți? Eu am 21 de ani și bărbatul meu 34

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Scumpa mea, tu povestind aici doar atât, iti dai seama ca noi ca străini care nu te cunosc, nu te putem sfătui și sa te ajutăm cu adevărat. Poate doar ajungem sa te judecăm, ca asa suntem noi oamenii. Eu pot doar sa îți ofer un sfat sau o sugestie dar depinde și tu cum percepi, în orice caz eu n intenționează sa fiu răutăcioasa căci altfel îmi vedeam de treaba mea. Dacă zici ca nu te prea poți înțelege cu soacra și ca nu dă/sau ei împreună nu dau semne sa fie interesați sa îți cunoască mama, atunci ori încearcă sa deschizi o discuție de genul ca ai vrea sa ii iei în vizita la mama ta, sa va cunoașteți, sau faceți un grătar la mama ta acasă, și ii chemi părinții iubitului tău. Mergi o ajuți pe mama ta la tot ce trebuie, cumperi cele necesare, pentru un grătar, prăjituri etc și sa o primești pe soacra frumos. Dacă și atunci când o chemi frumos, o servești și o respecți, și tot nu o sa ii convină. Înseamnă că are o problema. Ori cu tine, ori în general. Și poți discuta cu iubitul tău, poate mai degrabă va mutați la mama ta acasă. Măcar știi ca o sa fii iubita și respectată. Măcar nu o sa îți para rău dacă muncești sau dacă gatesti, și abia nu mai profita nici soacra de pe urma ta. Ca nu e nici din partea ei frumos sa stea și sa aștepte mereu totul pe tavă, poate doar dacă este bolnava și nu poate face nimic, dar altfel ma gândesc ca ar fi frumos din partea ei ca și ea sa depună efort în familie. Tu faci pana la urma cum consideri, eu ți am dar doar un sfat. Un grătar, o chemi la mama ta, dacă nu, încercați sa va mutați la mama ta dacă va înțelegeți mai bine cu ea și dacă are mai multe condiții, cel puțin temporar, dacă vreți voi sa stați împreună doar voi.

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cred ca e cam inghesuiala la socri.
Aveti nevoie sa fiti doar voi 2 si obiceiurile voastre.
Cumnatul are si el nevoie de spatiul lui personal.

Nu ma propnunt asupra soacrei, poate are motivele ei sa fie asa.
Insa ar fi fost normal ca viitorii cuscri sa se cunoasca.
Poate se cunosc deja si nu stii tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va mutati la casa voastra.
daca tot ti-ai luat unul cu 13 ani mai mare, macar sa nu te puna sa mai locuiesti cu maica-sa si taica-su

| KovacsB a răspuns:

Poate vor sa faca cunostinata cu tatal tau.se mai elibereaza spatiu.