| MariaMaria2000 a întrebat:

Buna TPU.Imi place de un baiat mai mare ca mine cu un an. Vorbim foarte des.Intr-o zi a aflat ca sunt la spital iar el m-a intrebat ce am patit......La scoala cand il vad, il vad ca se uita la mine.Astazi prietenul lui m-a intrebat daca vrea sa ma combine cu el, iar eu ca..am spus ca ma mai gandesc.Eu stiu ca el ma place, dar oare toate gesturile aste se duc a fi el indragostit de mine.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chiar si orice prietenie considerata ca fiind 'nevinovata' -fara ca aceasta sa aiba o tinta- va duce la urmari neplacute si multe frustrari.
Spun asta pentru ca odata inceputa o prietenie se va dori a merge mai departe; si este n lucru normal acesta. Dar ca si adolescenti, nu puteti sa continuati aceasta prietenie daca o veti incepe.
De aceea, prieteniile cu persoane de sex opus se fac doar atunci cand ambii sunt pregatiti pentru casatorie din toate punctele de vedere. Aceasta trebuie sa fie tinta, scopul prieteniei. Te sfatuiesc spre binele tau -si al amandorura: veti fi scutiti de multe necazuri si frustrari daca veti face ce este bine. Nu este normal ca omul sa ia decizii in viata pe baza sentimentelor. Poate ca se va spune: "Ce e rau intr-o prietenie?" Nu e nimic rau; e rau daca aceasta nu are o tinta. Va fi ca un vapor care pleaca pe mare fara a avea o tinta; naufragiu in toata regula. O nebunie as putea spune.
Poate ca iti va fi greu sa il refuzi pe acest baiat; dar mai bine acum decat mai tarziu cand va fi mai greu. Mai mult, nu se poate intra intr-o prietenie doar pe baza "ochilor dulci". Trebuie cunoscut caracterul celuilalt; caci daca te-ai imprietenit cu cineva si nu-ti va placea de el dupa aceea, cum ai putea sa te mai desparti de el fara ca sa va suferiti sau sa va raniti? Stii oare cum va reactiona el dupa aceea? Multe fete se arunca in relatie fara a-si de-a seama ce fac, fara sa cunoasca temperamentul acelora cu care s-au incurcat. Ba inca si la tv auzim de razbunari ale baietilor din pricina ca fetele au refuzat sa continue relatia. De aceea lucrurile trebuiesc facute asa cum le-a randuit Dumnezeu, si nu dupa cum ne place noua, sau credem noi ca este mai bine.
Te sfatuiesc ca un frate mai mare: spune-i baiatului ca nu esti pregatita pentru o relatie. Nu-i da de inteles ca sa te astepte, dar nici ca sa nu te astepte. Nu-i rani sentimentele sincere ce le are fata de tine -apreciaza lucrul acesta, dar spune-i ca nu esti pregatita.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Următoarele informaţii sper că te vor ajuta să te înţelegi pe tine mai bine şi acea persoană.

http://www.jw.org/......intalniri/
http://www.jw.org/......-potrivit/

Cele bune.

| awspam a răspuns:

Parerea mea, decat sa traiesti o viata cu regrete ca puteai si nu ai acceptat mai bine incerci si vazi ce iese daca nu merge relatia macar sti esti ok si daca merge sa ne scrii laughing)

| Goguletzu a răspuns:

Asa dupa parerea ta:Cand ii spui cuiva ca esti in spital, ce te intreaba? Iti plac carnatii cu sunca?