| amalia13448 a întrebat:

M-am gândit gândit să mă destăinui în fața voastră.
Spuneți-mi sincer voi sunteți de acord cu violența domestică?
Să vă explic: Tatăl meu sa căsătorit cu o altă femeie (una rea) după ce s-a despărțit de mama mea biologică.
Și când aceasta mamă vitregă se mai supăra din motive banale (lucruri mici, minore) pe mine mă lovește, am vorbit despre asta cu tatăl meu și el în loc să mă ajute îmi spune că nu se baga și c-o va lăsa în continuare să mă lovească, i-a și dat voie să mă lovească, îi spune mereu mamei mele vitrege "Dacă vrei o poți bate, îți permit".
Este normal așa ceva să fiu bătută? Este foarte trist pentru mine că propriul meu tată să nu fie în stare să-și apere propriul copil, de frică că s-ar putea supăra pe el jigodia aia de mamă vitregă și l-ar părăsi (preferă o femeie străină pe care a cunoscut-o de pe internet decât propriul copil).
Și pe lângă faptul că mă bate mă mai pune să muncesc ca și cum eu aș fi sclava ei și în plus mă mai și jignește tot timpul (eu dacă o jignesc sau tip la ea mă bate pentru ea vrea ca nimeni să nu o jignească, dar ea să jignească pe altul')
Mă face: grasă, nebună, proastă, pișăcioasă, căcăcioasă ș.a.m.d...).
P.S. sunt fată și am 16 ani

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu ai cum sa fi ca om normal de acord cu violență domestica.
De ce nu stai cu mama ta?
Pana sa te muți cu mama ta daca e posibil vorbeste cu femeia respectiva si intreab-o frumos ce are cu tine. Vorbeste calm si calculat si explica-i ca fiecare are drept in casa respectiva si ca ar trebui să împărțiți sarcinile.Refuza efectiv munca in exces, sau munca ce nu tine de forță ta fizică și vezi până unde se poate ajunge.Iar daca tatăl tău nu intervine explica-i ca exista protecția copilului ce daca ii va face o vizită nu o sa ii fie prea comod.
Dar inainte sa ne intelegem pe o chestie.Tu trebuie sa iti faci curat in camera, asta tine de tine nu e o munca pe care te pune sa o faci pe nedrept.Sa iti speli farfuria din care ai mâncat, sa iti strângi hainele, sa iti impaturi hainele, sa înveți daca mergi la scoala...Asta sunt niște treburi pe care ar trebui să le faci fara sa te puna cineva.

| amalia13448 explică (pentru Freya1):

Are probleme psihice (nu glumesc) are chiar și act, am intrat odată la ea în cameră ca să îmi caut pisica fiindcă credeam că a intrat din greșeală la ea în cameră și văzusem un act la ea pe birou și am vrut să văd ce este eram curioasă (știu că nu-i bine să invadezi intimitatea omului, aici am greșit puțin recunosc)
Era un act în care specifica ce boală psihică are (este bolnavă de schizofrenie, nu poți purta o discuție cu un om nebun) i-am spus ce-am văzut tatălui meu și el a apus că știa deja și că nu-l deranjează
Și în legătură cu munca, este vorba că sunt pusă să munceasc cu orele pe câmp (singură).

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal ar fi sa pleci de acolo. Aia nu vrea copii din cate vad.

| cuvant a răspuns:

Dacă cauți pe net sau aici pe TPU găsești telefonul copilului. Îți Sugerez sa suni și te vor ghida ce sa faci.
Nu e normal ce se întâmplă și as recomanda sa contactezi autoritățile.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru asta exista Protectia Copilului.

| cristimihailov a răspuns:

Nu ma intelege gresit, dar poate ar trebui sa te uiti un pic si la tine.

Nu zic ca nu ai dreptate si ca nu este asa.

Dar gramatica e chiar grava.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o aplicatie pentru. victimele violentei domestice, se numeste Bright Sky. Incearc-o. Mai ales ca esti minora.De fapt, primul lucru pe care ar trebui sa le spui este ca esti minora.

| adeluna a răspuns:

Ai dreptate. E inacceptabil ca ea sa te trateze asa. Si e de neiertat cum te tradeaza tatal tau. Ai instincte bune. Nu poti locui cu mama ta? Nu ai vreo matusa/bunica / verisoara mai mare cu care sa vorbesti. Poti sa ceri ajutorul protectiei copilului. Imi pare rau ca treci prin asta. Nu o meriti, si ma bucur ca cel putin o stii si tu si cauti sa te aperi si sa iti faci dreptate. Imbratisari!