| ufo a întrebat:

Buna TPU... m-am mutat in Germania, dar nu imi place aici ca nu am prieteni nu am cu cine sa ies, e plictiseala...am loc de munca, am toate actele, castig 10 euro la ora deci intrebarea e : merita sa raman aici sau sa merg inapoi in romania?

Răspuns Câştigător
| jojo_2491 a răspuns:

Inceputurile sunt grele oriunde ai fi, dar vezi partea buna a lucrurilor.in Romania nu vei primi atatia bani si nu vei fi tratat niciodata cu respect pentru munca pe care o faci, indiferent ce lucrezi.stai linistit acolo.

7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Dacă îți place și te simți bine acolo rămâi,dar dacă spui că este plictiseală ar trebui să te întorci.
Nu se rezumă totul la bani. Trebuie să ai bucuria sufletească. Banii,nu aduc fericirea. Prieteni îți poți face.
Consider că tot mai bine este în țara natală, acasă la tine unde ai crescut.
Este doar părerea mea, faci cum simți.

Mult succes!
Numai bine!

| mmary a răspuns:

Viata continua! Din cate ne-ai povestit pana acum ai o baza foarte buna...prieteni buni vei gasi.asteapta doar sa treaca timpul! Nu renunta acum. ai inceput foarte bine! Asa este in fiecare loc nou insa ai sa vezi cum timpul iti va oferi ceea ce ai nevoiehappy. Te sfatuiesc sa ramai acolo. Numai bine!

| aumih16 a răspuns:

In Romania nu faci fata in nici un caz mai ales ca salariul nu este multumitor absolut deloc pentru nimeni dar totusi unii nu se indura sa plece tocmai ca au prieteni familie unii pleaca si din cauza ca au parintii familiile in afara si atunci bineinteles ca pleaca acolo adaptarea nu este usoara deloc mai ales ca cunosti alte persoane alti prieteni e bine totusi ca acolo ai de munca ca lumea iti intemeiezi o familie dar eu cred ca lucrurile astea in Romania nu sunt posibile ca nu ai linistea zilei de maine din pacate sau ma rog asta a fost odata demult

| Barmaleus a răspuns:

Pai ai putea sa ne povestesti mai mult despre tine si apoi lumea ar venii cu sfaturi pertinente. (de ex cati ani ai, daca stii limba germana, esti sau nu cu parintii acolo)

Parerea mea e ca ar trebui sa lasi timpul sa treaca (2-3 luni) si sa vezi care o sa fie situatia pana atunci.

Bafta!

| anutzzaa a răspuns:

Ce lucrezi acolo si cati ani ai?

| ufo explică:

Ioana sunt de 4 luni aici limba nu o cunosc bine, crede-ma ca de multe ori imi venea sa vin acasa dar in Romania nu mai merge nimic, se inchid fabricile acum nu stiu eu simt ca am nevoie de o prietena aici in Germania nu as venii in Romania sa lucrez o luna pentru 200€ cand aici fac 100€ pe zi, deci ioana ai dreptate ca nicaieri nu e ca acasa dar de cand am implinit 18 ani tot prin tari straine am fost ( Germania de 4 ori si acum definitiv cred si 6 luni in spania) acum am 21 de ani si da si familia e aici

| TasteMyDream a răspuns:

Eu zic ca merita sa stai acolo. Pentru ca prietenii poti sa tii faci oricand acolo. Trebuie sa cunosti doar o singura persoana mai intai.Ca dupa te introduce ea prietenilor ei. Daca vii in Romania nici nu stii daca ai un loc de munca asigurat, cum ai acolo.Iar cu prietenii de aici poti vorbi prin ajutorul internetului. Asta a fost parerea mea.