| mariucakatinca a întrebat:

Ma numesc Anda.Va rog sa ma ajutati. Mama mea mereu imi cauta in foi mereu.Nu stiu ce sa fac. Nu mai stiu cum sa ascund foile.Ea mereu cand prinde o foaie in mana o verifica.De 4 ani de zile ii spun sa nu mai umble in foile mele si nu intelege.Am inceput sa scriu intr-un carnetel mic in loc sa scriu pe foi dar cred ca e mai riscant, folie sunt in mai multe locuri, poate nu le gaseste, carnetelul e unul singur, daca il gaseste, vai de mine!
Ajutati-ma cu niste sfaturi.
Ce sa fac? Va rog mult ajutati-ma! (va rog seriozitate)

13 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Cred ca majoritatea parintilor fac asta [si nu e vorba ca nu au incredere in noi, dar probabil curiozitatea sau dorinta de a sti ca totul e in regula cu noi ii impinge sa citeasca "foile" pe care ne-am asternut gandurile]
Daca ai o relatie buna cu mama ta si comunicati, nu vad de ce te-ar deranja daca ar trage cu ochiul peste cate-o pagina. Ma gandesc ca nu ai secrete [...prea mari]
In alta ordine de idei, eu zic sa vorbiti si sa ii spui ca preferi sa te intrebe direct daca are vreo nelamurire, ca vei fi sincera cu ea [mai poti argumenta ca te simti controlata, ca nu iti place asta si ca preferi sa vorbiti deschis, sa aveti o relatie bazata pe incredere ]
O solutie extrema ar fi sa te lasi de scris pe foi sau sa iti scrii pe calculator, intr-un fisier sau mai stiu eu... happy

| William a răspuns:

La ce foi te referi? Lucari de control? Pe alea poti sa le arunci, nici nu le aduce acasa, rupe-le si arunca-le. Cat despre carnetel... nu mai scrie in el nimic, rupe foile si arunca-le.

| Roxana121 a răspuns:

Salut Anda! Daca mama ta rasfoieste prin foile tale, inseamna ca te banuieste cu ceva, sau stie ca ii ascunzi ceva.E bine in adolescenta sa ai un carnetel unde iti notezi, dar uneori nu-i chiar bine pentru ca unii sunt curiosi si toate secretele talea nu mai sunt recrete. Sfatu meu pentru tine este sa arzi toate foile sau carnetu care il ai, pentru ca mama ta pina la urma va gasi ce cauta si secretu tau va fi dezvaluit.Mai bine pastrezi in sufletu tau ce ai de pastrat decit sa scrii undeva, in ziua de azi intimitatea este incalcata. MULT SUCCES.

| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINDE de ce fel de foi sunt! Sunt in legatura cu scoala? Atunci NU ai de sa-ti faci griji! E un fel de jurnal al tau? Atunci iti recomand sa-ti iei un carnetel care sa il porti tot timpul la tine.
Oricum trebuie sa-i dovedesti mamei ca poate avea incredere in tine.Dezvalua-i cateva din secretele tale, ca sa-i dovedesti ca poate sa aiba incredere in tine si vei vedea ca nu o sa-ti controleze foile tale.
Succes!

| mariucakatinca explică (pentru Fatamuntilor):

Nu sunt in legatura cu scoala. Mereu i-am spus totul ce tinea de scoala. Nu am de ce sa mint cu scoala pentru ca iau 10 aproape tot timpul.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mariucakatinca):

Atunci e un fel de jurnal, nu? Poate ar trebui sa-i spui cate ceva din cele scrise in jurnal, desigur putin de tot.Sa stie asa in mare. Unele secrete daca vrei le pastrezi acolo, in sufletul tau.

| Dariusuu a răspuns:

Ar trebui să-ți respecte intimitatea, de parcă e Indiana Jones după ceva comoară.

Lăsând glumele la o parte găsește un loc drăguț unde să le ții.

Nu ar trebui să facă asta.Fă-o să înteleagă.

| LeMousiqe a răspuns:

Spune-i să încerce să aibă încredere în tine!
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Depinde ce foi sunt acum!
Explică-i că nu-i bine ce face, nu are dreptul la intimitatea ta, atâta timp cât tu nu-i cauţi prin lucruri, nici ea n-are dreptul să-ţi caute.
Te pup!

| MayanMistica a răspuns:

Parintii vor sa stie tot pentru ca sunt nesuferiti, nesimtiti, invidiosi si bagareti. Asa gandesc mai toti adolescentii. Pana in ziua in care ajung si ei parinti si ii ia cu transpiratii cand vad ca ceva nu e in regula cu copilul lor. Tot ce gandeau ei impotriva parintilor lor se pare ca acum le este cu totul altfel. Isi inteleg parintii de odinioara si ajung sa nu ii mai critice atata. Poate ca mamei tale Ii este teama ca tu sa ajungi pe o cale gresita, sa nu ti se intample ceva. Aveam 17 ani si am sunat la o fosta colega de liceu. Drumurile noastre se despartisera dupa terminarea clasei a X a si nu mai stiam nimic de ea. Raspunde mama ei si cer cu Dana..la care pe femeie o buseste plansul si imi spune ca Dana nu mai e... Raman socata, imi cer scuze si inchid. Sun la o alta colega care stiam ca se aveau bine, in ideea ca n-am inteles eu bine. Da, era adevarat! Dana fusese aruncata de la balcon de catre unul care vroia sa o violeze. De aceea e bine ca parintii sa stie in ce anturaj intra copilul lor.

| euu33 a răspuns:

Vorbeste cu ea si daca tot nu intelege cumpara-ti un jurnal cu cheita si pune-ti foile acolo sau scrie direct in jurnal.Si mama face asa si e chiar enervant.

| animatonic a răspuns:

Buna, Anda! Tu de obicei ce scrii pe acele foi? Cati ani ai? Trimite-mi prin mesaj sau felicitare asa lamurim problema...

| aduu a răspuns:

Poti sa vorbesti cu ea si sa ii zici sa iti acorde toata increderea si ca nu e bine ceea ce face.Ea crede ca ii ascunzi anumite lucruri si vrea sa te stie in siguranta.Ai grija ce faci :*