| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Ciobotaru Laura Bianca (puteti sa-mi spuneti Laura)si am o problema la care vreau sa ma ajutati.Azi,am vrut sa merg cu mama pana la gara si sa port un compleu(compleul este o haina de iarna care este de la gat pana jos la picioare si intri cu totul in ea). Insa ea nu m-a lasat pentru ca i se parea ca este murdar, insa nu era si de asta m-am certat cu ea. Cand a plecat eu i-am spus "pa!"dar ea nu mi-a raspuns si a trantit usa cand a plecat. Acum ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu este vina ta pentru faptul ca v-ati certat (depinde poate de răspunsurile tale sau tonul tau) dar se mai intampla parintilor sa-si refuleze starile sufletesti asupra celorlalti (asupra copiilor) pentru ca e mai greu pentru ei sa se ccenzureze in fata copiilor atunci cand au pe suflet diverse probleme sau poate defecte in atitudine si comportament...
Mai rau este cand se intampla invers (tu daca ai fi facut acest lucru) pentru ca atunci ei cu adevarat ar fi ramas fara explicatie, iar tu, fara circumstante atenuante...

Copiii pot incerca sa tempereye prin dialog si cunoastere aceste lucruri dar nu pot avea pretentia de a fi siguri ca ii pot schimba pe parinti in totalitate in sensul dorit de ei. Putem insa incerca si rezultatele se vor vedea... happy

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sun-o si cere-ti iertare.Va aprecia foarte mult asta.

| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

| milan9 a răspuns:

O cauză majoră a acestor stări irascibile este desigur poate lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere spre exemplu din partea lor a specificului vârstei tale (mereu în schimbare). happy

| Alicezzz a răspuns:

O suni si ii spui ca iti pare rau ca te ai certat cu ea, iar ea o sa te inteleaga pentru ca este mama ta si te iubeste, posibil era stresata, fiecare avem cate o zi nu tocmai ok! Bafta~

| dinhoo a răspuns:

Lasa lucrurile sa se aseze. Cred ca nu e asa mare tam-tam pentru atata lucru. Poate nu te-a auzit.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Buna tuturor! Sfaturile voastre mi-au fost de mare ajutor! Nu stiu cum sa va multumesc! Acum as vrea sa va rasplatesc cu Funda, insa nu stiu cui sa o dau pentru ca toate raspunsurile m-au ajutat. Puteti sa-mi spuneti voi ce sa fac?