| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc laura si am 11 ani. Am o problema la care va rog sa ma ajutati! Cand vena mama mea de la servici s-a intalnit cu cinevacare voia sa vorbeasca cu ea.Mama m-a sunat pe mine sa duc ceva acasa si mi-a spus ca va mai sta de vorba.am plecat inapoi acasa si mama s-a intors cam peste o ora.cand a venit acasa i-am spus in gluma sai fie rusine ca a stat atat de mult(si imi are nespus de rau)eu am si un frate si o sora mai mari decat mine cu o diferenta de 12 si 10 ani.sora mea trebuia sa spele niste vase dar a invatat mult in acea zi si nu s-a mai simptit in stare.cand a vazut mama ca vasele sunt murdare a incepunt sa numai vorbeasca nici cu mine, nici cu fratii mei.iar acum nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

O varianta la indemana pentru tine ar fi sa speli tu vasele (răspunsul meu vine cam târziu, s-or fi spălat singure de-atunci laughing ) sau vei şti pe viitor că astfel te poţi apropia mai uşor, pe calea indirectă!
O ajuţi cu ceva, intri în vorbă, discuţi lucruri banale, o să-şi dea ea seama...
Dacă îşi schimbă în bine atitudinea, înseamnă că a înţeles! happy

Dacă aminteşte de incident, e atunci ocazia potrivită să-ţi ceri scuze... Este foarte necesar acest lucru, măcar aşa, în numele tuturor greşelilor care se mai zilnic...
O seară bună! happy

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Spune-i că a fost doar o neînţelegere. De asemenea cereţi scuză şi spune-i că o iubeşti. Asta poate detensiona situaţia. Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 11 ani esti deja fata mare si ar trebui sa ajuti si tu in gospodarirea casei, cred ca sti foarte bine cum se spala vasele si daca sora ta a avut de invatat trebuia sa le speli tu in locul ei ca ai fi avut de castigat, mamei tale o sa-i spui sa te ierte ca nu ti-ai dat seama de gravitatea vorbelor spuse de tine si ai sa vezi ca te v-a ierta, face pe suparata tocmai ca sa-i ceri iertare, succes!

| Nicolae44 a răspuns:

Probabil a avut ceva probleme dinainte la servici si era suparata si nu avea chef de nimic iar faza cu vasele ia pus capac. Isi revine stai linistita.

| AnonimGirl010101 a răspuns (pentru Nicolae44):

Multumesc pentru sfat!