| Jack99 a întrebat:

Ma simt groaznic de singur in ultima vreme si deja simt ca nu mai pot. Stiu ca fericirea nu sta in altii ci in noi insine si am ocupatie si si cand nu am, imi gasesc ceva de facut, dar tot singur ma simt. Am colegi noi, cu care nu pot ineteractiona inca atat de bine si cea mai mare problema este ca mi-am pierdut cea mai buna prietena cu care vorbeam orice si imi e foarte dor de ea, macar odata pe saptamana as vrea sa vorbesc cu ea, dar a zis sa nu vorbim macar cateva luni. Nu stiu ce as mai putea face.

15 răspunsuri:
| mariamarybu a răspuns:

Fericirea, fericirea... Faptul că fericirea se află în noi înșine nu înseamnă că nu depinde de ceilalți. De fapt, fericirea este modul omului de a interpreta lumea; tu momentan vezi totul destul de întunecat.
Probabil că duci lipsa unor relații de prietenie serioase, în care să te simți important și să simți că contezi. Interacțiunea cu ceilalți și implicarea în grupuri te-ar ajuta să-ți sporești încrederea în tine însuți, și, lasând o impresie bună, să te legi durabil de cineva.
Eu una am avut o perioadă în care pierdusem tot ce aveam mai drag. La fel ca tine, aveam activități, dar nu îmi umpleau acel gol. Am început să merg la mai multe evenimente, să fiu în preajma a cât mai multor oameni, să iau totul de la capăt, cu o altă atitudine și cu mai mult tupeu.
Du-te în locuri în care nu cunoști pe nimeni. Fii dezinvolt și ia atitudine.
Nu te plafona aici, cu toate că prietena aceea sunt sigură că era foarte importantă pentru tine. Probabil că așa bună fiind, o veți duce voi la capăt și vă veți împăca.
Atitudinea e cea mai importantă, la fel modul în care interpretezi ceea ce e în jurul tău.
Pe mine m-a ajutat un psiholog în impasul acesta( consilierul școlii). Nu mi-a dat sfaturi sau ceva, dar la momentul acela era singura persoană interesată de ceea ce simțeam și gândeam, iar asta a atenuat durerea.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti prieteni noi!

| T0T a răspuns:

Ba fericirea ta stă și în alții, faci parte dintr-o societate. Mereu mi s-a părut o porcărie chestia asta. De exemplu unii sunt mai norocoși în a întâlni persoane compatibile cu ei decât alții.

| danay72 a răspuns:

Din ce ai zis, se vede ca sti ce trebuie sa faci ca sa nu te simti singur.Socializeaza si nu te izola.Dar cred ca de fapt, tu te simti singur pentru ca nu mai poti vorbi cu cea mai buna prietena.Incearca sa repari situatia si vei fi mai bine.Comunicarea sincera si deschisa ajuta mult, iar pentru acest lucru e nevoie sa fi promt ascultatre, incet la vorbire, incet la manie.

| ALGator a răspuns:

Hm... Cea mai bună "a zis sa nu vorbim cateva luni".
Tu unde erai când a dat ea diktatul? Cea mai bună pare a fi un fel de Mama Mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf?! De ce sa nu vorbiti cateva luni? straight face
Fericirea sta si in comunicare, nu suntem facuti sa stam singuri. Incearca sa gasesti cat mai multe puncte comune cu noii colegi. Si eu mi-am pierdut cea mai buna prietena dintr-o prostie si ma seaca pe creier treaba asta pentru ca eram 110% compatibile, acum regret ca n-am facut ceva atunci si am lasat orgoliul sa domine. laughing Vorbeste cu prietena ta, daca chiar sunteti prietene bune nu vad de ce v-ati separa.

| August99 a răspuns:

Stiu ca e greu sa interactionezi si sa-ti faci noi prieteni dar mereu sa fi optimist si sa privesti partea plina a paharului. Gandeste-te ca lumea nu se sfarseste aici si ca pe viitor o sa mai cunosti si alti oameni. viata merge mai departe si sa nu ai o parere proasta despre tine sa fi increzator... totul va fi bine ai incredere

| Claudiu1905 a răspuns:

Oh, prima despartire. E doar o faza, va dura ceva dar va trece. Tu ti-ai facut niste vise, niste sperante si acum toate s-au naruit. Normal ca te simti ca naiba.

| blackPug97 a răspuns:

I know that feeling bro....eu mi-am pierdut cea mai buna prietena acum cativa ani...de ce? Pentru ca unii oameni(adica eu) sunt prosti si nu realizeaza pe moment in ce rahat de treaba se baga, si ajung sa piarda tot.
Cu tine macar vrea sa vorbeasca in cateva luni...pe mine ma uraste de cativa ani laughing...dar asta este, viata merge inainte, si tu trebuie sa inveti sa te descurci cu ce ai.
In cel mai rau caz, iti faci cont pe ceva site, si incepi sa te bagi in seama cu oamenii...asa o sa treaca timpul mai repede, si poate gasesti pe careva cu care sa te intelegi.
De cele mai multe ori e mai usor sa vorbesti cu persoane necunoscute decat face to face cu persoanele din jurul tau.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru blackPug97):

Așa cum faci tu acumhee hee?
E greu sa găsești omeni cu care sa fuzionezI.

| blackPug97 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Nup....eu am facut cont aici din ideea in care mai am si eu unele intrebari uneori la care nu strica sa imi raspunda cineva care stie...
Din simplu fapt ca raspund la o intrebare nu mi se pare eu stiu ce. Daca era site de socializare/intalniri ceva gen twoo sau badoo era alta treaba atunci.
Daca era sa ma bag acum in seama cu careva insemna sa incep sa va trimit la toti cerere de prietenie sau mesaj privat sa vorbim laughing

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru blackPug97):

"I forgive you"

| blackPug97 a răspuns:

Mersi de mesaj (abia acum am vazut ca ai trimis) da nu pot sa iti dau mesaj inapoi pe motiv ca mis inca junior

| Întotdeuna2 a răspuns:

Salut.
Nu are rost să te mai gândești la așa ceva. Eu în locul tău aș începe să trăiesc ALTFEL decât acest FEL, încearcă să te schimbi atât cât poți, crede - mă, contează...
Mult succes.

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Fa-ti mai multi prieteni. Fate remarcat, inscriete in cuburi (arta, muzica, sau ceva la ce te pricepi ). Daca nu ai un animal de companie ia-ti unu care sa te inveseleasca.