| 12345Anonim a întrebat:

Ma simt singura si parasita.Nu am prieteni deoarece sunt o fire mai retrasa si timida. colegi din clasa mea ma cred o ciudata,nimeni nu vrea sa stea in banca cu mine,sa vorbeasca cu mine,sa faca proiecte cu mine si ma simt pe dinafara, ma simt ca un gunoi.Eu as vrea sa imi fac prieteni dar odata ce ajungi sa fi evitat e cam greu.catodata plang cand vad atata rautate in jurul meu.

Răspuns Câştigător
| alex251 a răspuns:

Pai cati ani ai? cum ai zis si tu odata ce esti etichetat ca a fi timid, retras, iar colectivul in care esti sa obisnuit cu personalitatea ta, nu iti vor da sanse niciodata sa te afirmi sa spui ceva...eu asa am patit in generala, toti ma bateau faceau misto de mine si n-aveam cum sa ma schimb ca daca incercam colegii radeau si tot erau obisnuiti cu "eu" cel fraier. Odata ajuns la liceu totu s-a schimbat radical in ROZ lume noua totul nou si acolo am avut sansa sa ma afirm cum sunt eu, iar colegii m-au luat drept amuzant, afemeiat chiarlaughing ceea ce imi doream eu. Daca tu esti in generala (5-8) si urmeaza sa dai la liceu bucurate debaraseaza-te si mai tare de colegii tai, vezi-ti de carte si aia e, liceul va veni, iar liceul este o a doua sansa daca inttri tare din prima colegii isi vor face o parere despre tine care nu si-o vor schimba 4 ani pentru ca in liceu in respectiva clasa nimeni nu se cunoaste cu nimeni, n-are cine sa-ti stie trecutul pe care tu ai sa-l uiti.ai incredere.Dar daca esti la liceu, fiind fata e totusi mult mai usor sa te "reintegrezi"poti sa te transferi la alt profil sau sa iti gasesti un iubt. Odata ce ai un iubit/a uiti de colegi pentru ca simti ca persoana iubita e totul pentru tine. Sper sa te fi ajutat, totusi spune-mi ce varsta ai.

11 răspunsuri:
| TnT123 a răspuns:

Cati ani ai? Eu te inteleg si eu sunt in aceasta situatie sad

| Anamariiia a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru tine sad. (... Uite, daca vrei da-mi facebook.ul tau si putem fi prietene...ok? :*.Dar totusi incearca sa faci glume cu ei, sa ii saluti etc dar daca ei nu te baga in seama de ce vrei sa vorbesti cu ei? Stai linistita ca o sa ai destui prieteni(chiar daca in zilele de azi este greu sa ai un prieten adevarat)

| Rusenzy a răspuns:

Te cred, si eu am fost asa, care este numele tau, as vrea sa te cunoscwinking

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.Mult succes.

| Gabriel1223 a răspuns:

Incearca sa le dovedesi ca nu esti o "ciudata" si poate o sa iti faci prieteni dar asa sunt si eu nimeni nu vb cu mine de cand am venit la scoala asta noua si ma cred un ciudat si doamna m-a pus in ultima banca cu p fata la fel ca mine si neam imprietenit iar dupa am inceput sa ma port ca un copil normal

| Ana94 a răspuns:

Te înţeleg... Şi eu sunt, mai mult sau mai puţin, în aceeaşi situaţie. Sunt foarte timidă şi la liceu am extrem de puţini oameni cu care vorbesc, aproape pe nimeni. Asta mă enervează, că într-o clasa, dacă eşti mai timid, retras, îţi place să înveţi şi să ştii mai multe, eşti marginalizat în loc să fii ajutat...
Colegii îţi tot reproşează că eşti timidă, că n-o să te schimbi niciodată, că nu vorbeşti niciodată, că n-ai să ai prieteni sau un iubit dacă o să continui să fii aşa, nu? Ei, bine, colectivul unei clase n-o să te ajute niciodată să fii mai curajoasă dacă s-au obişnuit cu tine că eşti timidă. Dacă să zicem că într-o zi, tu vorbeşti sau eşti nervoasă, se miră, pentru că nu te-au văzut niciodată aşa (de parcă tu n-ai dreptul să te afirmi sau să fii nervoasă). Cel mai bine ar fi să-i ignori pe colegi şi, dacă poţi, să-ţi faci nişte prieteni în afara şcolii care să te aprecieze aşa timidă cum eşti. Vei vedea că, în felul acesta, nu te vei mai simţi atât de singură kiss Cel puţin vei şti că ai persoane care te apreciază şi aşa cum eşti, iar tachinările colegilor nu te vor mai deranja atât de tare.

| Doub a răspuns:

De ce te simti prost cand ti se spune ca esti ciudata? Eu iau cuvantul "ciudat" ca pe un compliment, pentru ca "ciudat"=diferit..si sa fiu diferita de cei din jurul meu e cea mai mare realizare pentru mine! Te simti singura? Sunt sigura ca e cineva in clasa cu care ai ceva in comun. Discuta cu ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| terapie a răspuns:

Dar tu cum te vezi pe tine însăţi,
Cînd începi să ai încredere în tine însăţi o sa vezi că lucrurile încep să se mişte în jurul tău.
Eşti ceea ce gîndeşti şi atunci cînd ai o gîndire cam proastă despre tine e normal ca cei din jur să te evite.
Încearcă sa fii poZitivă, doar fii TU.
Trebuie să înveţi să te adaptezi cu oamenii ce îi ai langă tine şi să ii accepti aşa cum sunt.
SCHIMBAREA INCEPE DIN TINE, nu din jurul tau.

| Mayar a răspuns:

Cati ani ai? Iti vei face alti prieteni la liceu, facultate, locul de munca, etc. Poate ca iti poti face preiteni din alte clase, incearca si asa. Nu ai de ce sa te schimbi pentru nesimtitii de la tine din clasa, incerci cu altii sa te imprietenesti, mai intai pe facebook, daca iti e mai usor, apoi in realitate.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca tu ei viata prea in serios si acumulezi toata ura din jurul tau, nu ca nu ai gasi prieteni dar tu cu negativitatea aia cine sa te vrea, fi mai pozitiva